Koşu ve yürüyüş yaparken doğru ayakkabı seçimi

Koşu ve yürüyüş yaparken doğru ayakkabıya sahip olmak önemli bir unsurdur. Minimalist tasarımlar iyi bir iş çıkartsa bile hala denge ve istikrar sağlayan bir şeye ihtiyacınız var demektir.
Eğer asfaltta koşucaksınız tercihiniz bol yastıklanmalı yapılarıyla eklemlerinizi darbelerden koruyan ve hızınızı düşürmeyecek kadar hafif minimal yol ayakkabılarından yana yapmalısınız.
Eğer koşularınızı daha zor bir zeminde gerçekleştirecekseniz ayaklarınızı düzensiz zeminden koruyan ancak biraz daha ağır olan patika ayakkabılarını tercih etmelisiniz. Eğer vücudunuzun açık hava koşullarının getirdiği strese uyum sağlamasına izin vermezseniz eklem ve kas sakatlıkları geçirebilirsiniz. Bu yüzden temkinli davranmalısınız.

Koşu ayakkabılarında yastıklama,dengeleme, ayağı kavrama gibi özellikler vardır. Bu özellikler koşucuların hareketleri düşünülerek ve onların zarar görmemesi için tasarlanmıştır. Yanlış bir ayakkabıyla koşmak, topuktan sırtınıza kadar ciddi şekilde ağrılara ve sakatlanmalara yol açabilmektedir.

Piyasada, neredeyse her spor için ayrı ayakkabı bulabilirsiniz. 

Yürüyüş Ayakkabıları

Yürüyüş ayakkabıları hafif olmalıdır. Uzun süreli yürüyüşlerde ayağı rahatsız etmemek, ayakla bir bütünmüş gibi hareket etmek, en önemlisi sanki ayakta yokmuş gibi rahat yürüyebilmek, yürüyüş yapanların en büyük isteklerinden biridir. Bir sporu haftada en az 3 kez veya daha fazla tekrar ediyorsanız o spora uygun üretilmiş ayakkabıları tercih etmeniz yerinde bir davranış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dışarda koşmanın avantajları başlıklı makalemizde dışarda koşmanın faydaları, Koşmak ve koşmanın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fitness