Supplementlerin zararları

Öncelikle supplementler ilaç değil gıda takviyesidr. Şu demek oluyor ki Protein tozunun peynir altı suyundan elde edilerek vücudumuza girmesi. Spor yapan insanların spor yapmayanlara göre daha fazla proteine ihtiyaçları vardır . Bu ihtiyaçları en hızlı ve etkili yolu ise yardımcı supplementlerdir. Örneğin 10 adet yumurta yemek yerine 4 adet yumurta ve 1 bardak ölçeği hesaplanmış protein tozu içmek hem etkili hemde daha pratiktir.
Faydalı olduğu kadar yanlış tüketimde zararlarıda mevcuttur. Şu bir gerçektirki her şeyin fazlası zararlıdır. Hergün 2 kilo muz yediğinizi düşünün yada her gün 2 kilo et yediğinizi bir süre sonra zararlarını görmek pek mümkün. Gel gelelim supplement kullanımdaki zararlara daha önce karşılaştığımız konularda aşırı protein tozu ve karbonhidrat tüketen sporcuların yüz ve sırtlarında çıkan sivilceleri biliyoruz karaciğeri fazla yormaya gelmez hemen tepkisini gösterir bu yüzden supplement kullanırken karaciğeri yormayacak şekilde kullanmalıyız ambalajın üzerinde yazdığı şekilde kullanmalısınız daha fazla hırslanıp dozajı yükselttiğinizde görsel olarak kat etmeye çalıştığınız yolu içerden mahfettiğinizin farkına varmazsınız. Burda önemli olan herşeyi doğru bir şekilde kullanmanızdır her ne kadar gıda takviyesi olsa bile aşırı kullanımda zarar verebilir.

Supplement alırken dikkat ediceğiniz diğer bir konu ise bilindik markalardan almanız. Bilmediğiniz ve piyasada merdiven altı diye tabir edilen markalardan uzak durmanızı tavsiye ederim. İçindeki trans yağlar karaciğerinizi oldukça yorabilir ve böbreklerinize zarar verebilir bu yüzden tercihlerinizi bilindik sitelerden ve bilindik markalardan yana yapın.

Bir önceki yazımız olan Kaçınmanız Gereken 7 Antrenman hatası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir