Bisiklet Çeşitleri Nelerdir? Tam 24 Bisiklet Türü

Bisiklet pazarı sürekli değişiyor ve bisikletler yıllar içinde büyük bir hızla geliştiğini göstermektedir. En iyi bisiklet markaları en iyi bisiklet modellerini çıkartabilmek adına bir birleriyle yarışırken, bisikletler her geçen gün daha popüler olmaya devam ediyor. Bu kadar çok bisiklet çeşidi varken, doğal olarak seçmesi de zorlaşıyor. Bisiklet çeşitleri çoğaldıkça, karar vermekte zorlaşmaya başlıyor. Aşağıda listelediğimiz bisiklet türleri, bisiklet almanızda fikir sahibi olmanız için bir rehber olacaktır. Öncelikle bisikletleri tanıyıp, daha sonra hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Sizin değerlemeye aldığımız tam 24 bisiklet çeşidi ile Hangi bisikleti almalıyım? diyorsanız bu bisikletleri mutlaka incelemelisiniz.

Mountain Bike (MTB) Dağ Bisikleti Çeşitleri

Üretici firmaların bisikletlerini tanımlamak için kullandıkları birçok farklı terim olsa da, en temel 4 tür vardır

 • Downhill (DH)
 • Enduro
 • Cross Country (XC)
 • Trail bike

DOWNHILL

İnstagram’da bir çoğunuz tepe inişi videolarını izlemişsinizdir. Nefes kesici dağ yollarından, süratle aşağı doğru iniş yapan bisikletçilerin vermiş olduğu amansız mücadelenin arka plandaki kahramanıdır, downhill bisikletler. Yokuş aşağı anlamına gelen Downhill, dağların sınırlarını ve zorluklarını görmeye niyetli kişiler için ideal olan bisiklettir. Fazla pedallama yapmanın gerekmediği sert inişler için tasarlanmıştır. Bu yüzden vites aralıkları düz yolda dahi tatmin edici değildir. 180-200 mm veya daha fazla amortisör mesafesine sahiptir. Sert inişler için üretilen downhill bisikletler son derece sağlamdır ve genellikle çelik, titanyum ve karbon fiber gibi yüksek mukavemetli malzemelerden yapılır.

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?

Downhill bisikletler, dağ bisikletlerinden biraz daha ağır ve güçlüdür. Kayaların, patika yolların ve ağaç köklerinin üzerinde hızlıca gitmek için 8 inçten (20 cm) fazla hareket mesafesine sahiptir. Darbeyi azaltmak için ön ve arka süspansiyona sahiptir. Downhill bisiklet yarışlarında ana amaç bisiklet hakimiyeti olduğu için, bu amaç doğrultusuna göre kadro geometrisi vardır. Her ne kadar görüntüsü güzel olsa’da tepe inişi yapanların haricinde başka kimseye hitap etmez.

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?

ENDURO

Enduro’nun cazibesinin bir başka kısmı, çeşitli arazilere olan uygunluğudur. Kros dağ bisikleti sürüşünün fiziksel dayanıklılığını, yokuş aşağı dağ bisikleti yarışının heyecanı ve teknik zorluğu ile birleştirir. 150-180 mm amortisör aralığına sahip, tırmanma ve inişleri dengeleyen geometriler ve bileşenlerle amaca yönelik olarak üretilmiş downhill bisikletleridir. Amaçları gereği downhill bisikletlerden daha hafif olurlar ama en az onlar kadar dayanıklı olmak zorundadırlar. hem sürücünün bisiklet hakimiyeti hemde sürücü dayanıklılığı ve yokuş kondisyonun test edilmek istendiği yarışlar için idealdir. tepelerden iner, tepelere çıkarım. patikaya dahi bulaşmadan işim off-road yapmaktır diyen kişilere hitap eder. standart olarak 26″ pazarlansa da artık 27.5″, 29″ olanları da bulunabiliyor.

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?

MTB, Trail bike (çift amortisör)

Bu bisikletler, yollar ve patikalar bana göre değil, ben off-road arazide taşlı yüzeylerden, çamur kaplı yollardan geçerim diyorsanız, size göre bir bisiklet diyebiliriz. Hem iniş için hem tırmanma için uygun vites aralıkları sunar, ama hız beklentilerini karşılama gibi bir sorunu yoktur. 120-160 mm arası amortisör aralığına sahiptir. Jant ebatları, 26″ standart olsa’da 27.5″ ve 29″ versiyonları satışa sunulmaktadır. Lastik ebatları cross country bisikletlerine göre 3 inç daha geniştir.

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?

MTB, Cross country (tek amortisör)

Bu bisikletlere arazinin yarış bisikletleri gözüyle bakabilirsiniz. hem iniş hemde çıkışlar için hız beklentilerini karşılayabilecek vites aralıkları sunar. kadroları trail bikelara göre nispeten daha hafif ve daha kati olur. 80-120mm arası mesafeye sahip tek amortisörleri vardır. patika, toprak yol, köy yolu gibi yerlerde kullanım için idealdir. şehir sınırları içerisinde bisiklet kullanacaklara tavsiye edilmemesi gerekir.
önceleri 26″ standart olsada, şimdilerde 29″ daha ağırlıklı pazarlanmaktadır.

HiBRiD

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?

Hibritler ve Spor Konforlu Bisikletler aynı konfor özelliklerini paylaşır, ancak tekerlek boyutuna göre ayırt edilir. Genellikle amortisörleri olmaz. gidonları yüksektir ve çok dik bir oturuş konumu sağlar. Her iki bisiklet de konfor özellikleriyle donatılmıştır. Dağ bisikleti ve yol bisikleti arasında kalmış bir model olduğundan kadro geometrisi her türden esintiler taşır. Her kesime hitap eden, şehir içinde kullanım için uygun bir bisiklet çeşitidir.


ŞEHİR Bisikleti

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


Bisikleti ile işe gelip gitmek isteyen kişiler için, bisikleti ile çarşı pazara, okula gitmek isteyen kişiler için, yani bisikletini şehirde ulaşım aracı olarak kullanmak isteyen kişiler için üretilen bisiklet türüdür. Hafiflik ve hız gibi hedefleri yoktur, asıl amaçları kullanıcısına en az sorunu çıkarmak ve onu en az bakımla. Genellikle amortisörleri olmaz. şehrin inişli çıkışlı yolları için ideal vites aralıkları sunar, amaçları doğrultusunda ufak çaplıda olsa eşya taşıma kapasitesi vardır. işe, okula, çarşıya pazara gitmek için bisiklet almak isteyen kişiler için idealdir.


TUR Bisikleti

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


Uzun mesafeleri kat etmek amacıyla tasarlanan bisiklet türüdür. Asıl amacı uzun mesafelerde kullanıcısına en az sorunu çıkarmak ve en fazla yük taşımaktır. Bu amaçlar doğrultusunda genelde hi-ten çelik kadroya sahiptir. Şehir bisikletlerinin jantları genelde 32 tel olduğu halde, bu bisikletler jant teli kırılma sorunlarını azaltmak için 36 tel jantlar bulunmaktadır. Hem ön hemde arkada yük taşıma aparatları mevcuttur. Hız amaçlı değildir ama yokuşlarda rahat ettirecek vites aralıklarına sahiptir. Bu bisikletlerde asıl amacı konfor sağlamaktır. Benim işim ne dağda bayırda, nede şehir içinde olur, ben şehirden şehire, ülkeden ülkeye gezerim uzun yol yaparım diyenler için ideal bisiklet modelidir.


YOL (Yarış Bisikleti)

Yol bisikletleri, ince lastikleri ve aşağıya dönük “drop” gidonlarıyla, yollar için üretilmiş hız makinaları olarak ifade edilebilir. Bu bisikletler, aşırı verimlilikleri ve hızları nedeniyle yollara iyi derecede hakimdir. Daha büyük ince lastikler, yol boyunca çok az çaba sarf ederek ilerlemesine yardımcı olurken, çok konumlu gidon, dikten daha agresif olana kadar kavrama varyasyonları sunar. Bir yol bisikleti, özellikle daha uzun sürmek için mükemmel bir seçimdir. 

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


Kadroları bu doğrultuda hafif olarak üretilir ve üst modellerde karbon kadrolar tercih edilir. Yol bisikleti alırken kadro boyu ve geometrisi çok iyi araştırılmalıdır. Hafiflik ve sağlamlık ön planda olduğu için frenler ve vites sistemleri bu doğrultuda imal edilir. Viteslerde hızlı geçişler ana hedeflerdendir. Vites aralıkları düzde ve her türlü inişte iyi iş görse de tırmanışlarda kondisyonsuz kullanıcılar zorlanabilir. Amacı yarış yapmak olanlar dışındaki kullanıcılara pek hitap etmez.


YOL (endurance)

Bisiklet Türleri Nelerdir?


Yapısal olarak yol ve yarış bisikletleri ile tamamen aynıdır. Yol/yarış bisikleti kullanmak isteyen ama yarış hedefi olmayan kişilere veya çok uzun yol yarışlarında pedallamak isteyen kişilere veya kartlı tur (yanına çok fazla eşya almadan, kredi kartını alarak ve otellerde konaklama yapılarak yapılan tur) amacı olan kişilere hitap eden bisiklet türüdür. Yol/yarış bisikletlerine kıyasla daha konforlu olurlar. Kadro geometrilerinde uzun yol dayanıklılığı ana kriterdir. 700c 23mm olarak yaygın olsada 25mm olanlarıda bulunur. Şehrin bozuk yolları ona zara vermez, sadece size amortisörlü bisikletlerin verdiği konforu vermez. tek farkı budur.


Fitness Bisikletleri (YOL)

Bisiklet çeşitleri

Fitness Bisikletleri, düz veya dik bir gidon ile, normal yol bisikletlerine göre hafif çerçeveler ve asfaltta verimlilik için nispeten dar lastikler kullanmaktadır. Bu bisikletler hafif, yüksek performanslı bisiklet isteyen ancak normal bir yol bisikletinin gidon sürme pozisyonunu sevmeyen insanlar için tasarlanmıştır. Bu bisikletlere bazen düz çubuklu yol bisikletleri veya performans hibrit bisikletleri denir. Asfaltsız parkurlarda uygun hale getirmek için biraz daha geniş lastikleri tercih edebilirsiniz. Genellikle çamurluk ve yük sepeti monte edebilirler, bu da onları güzel görünümlü bir yol bisikleti haline getirir. Eğer bisiklet sürmenin çoğunluğu asfaltta geçiyorsa ve yol bisikleti gibi performans istiyorsanız bu bisikleti tercih edebilirsiniz.


TRIATLON

triBisiklet Çeşitleri Nelerdir?atlon


Bir triatlon bisikleti bir yol bisikletinden farklı kılan şasi geometrisidir, çünkü amaç vücudunuzun üst kısmını daha aşağı ve daha ileri götürmektir. Yol ve yarış bisikletlerinden daha dik sele açısına sahiptir ve sürücüsünü daha önde bir pozisyonda tutar. Böylelikle sürücü aerobarlar üzerine kollarını yerleştirir, ama bu aerobarlar üzerinde frenler olmadığı için bu bisikletlerinde durdurulması zor olur. Bu yüzden çoğu normal yol yarışında bu bisikletlere izin verilmez. Normal yol yarışlarında ucu açık olmayan ve ucu fren kollarından ileri çıkmayan barlara izin verilir sadece. 700c 23mm olurlar. Hafiflik ve aerodinanizm ana hedef olduğu için pek dayanıklı değillerdir. Triatlon ve Ironman yarışlarını hedeflemeyen kişilere hitap etmezler.


CYCLOCROSS

CYCLOCROSS


Bu bisikletler yol bisikleti gibi gözükseler’de aslında yol bisikleti ile dağ bisikletinin birleşimi denilebilir. Yol bisikleti kadroları ve gidonlarının kullanılmasının bir nedeni cyclocross yarışlarında parkur nedeniyle sık sık bisikletten inip bisikleti taşıma gereksinimi duyulması. Yol/yarış bisikletlerinin genellikle 1 saati geçmeyen, toprak ve patika yollarda yapılan yarışlar için uyarlanmış hali’de diyebiliriz. Yol&yarış bisikletlerine göre daha az agresif kadro geometrisine sahiptir ve kadroları biraz daha uzundur. 700 c 30 mm veya 35 mm olarak patlamaya dayanıklı dişli tekerleklere sahiptir. Vites ve fren telleri, ya kadro içine yada çoğunlukla üst borunun üstüne monte edilir, böylelikle bisikleti omuza alındığında teller rahatsızlık vermez. Çok uzun sürüşler için pek ideal olmasa da, patikalarda, toprak yollarda ve köy yollarında hızlı bisiklet sürmeyi seven kişiler için ideal seçim olabilir.

Zorluk mu istiyorsunuz yoksa macera mı arıyorsunuz? işte Cyclo Cross yarışıGRAVEL (all-road) Bike

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


Bu bisikletler için, Cyclocross bisikletlerin uzun sürüşleri için tasarlanmış modeli denilebilir. Nispeten daha ince (28mm, 30mm vb) lastiklere sahip olurlar. cyclocross ile benzer kadro geometrisi vardır, sadece aynakol daha düşük bir konumdadır, ayrıca daha uzun dingil mesafesi vardır ve bu sayede uzun mesafe stabilitesi elde edilir. Bu bisiklet, tur amaçlı olsun, cyclocross yarışları olsun, şehir içi kullanımı olsun, her türlü yolda her türlü amaçla kullanılabilecek bir bisiklet türüdür, ama asıl ustalığı mıcırlı yol yarışlardır. Bu yarışlar ülkemizde yok. 5 yıl öncesine kadar bu bisiklet türü zaten dünyada da olmadığı için bu bisiklet türü’de henüz ülkemizde yok.

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


VELODROME

VELODROME


VELODROME Bisikleti, belkide bir bisikletçinin en son isteyeceği bisiklet türüdür, sadece kapalı velodrome yarışları için yapılmıştır, oradan başka yerde’de kullanılmaz. Hız ve yarışı kazanma ana hedefi olduğu için konfor önemsiz düzeydedir. Hafifliği elde etmek için vites ve frenleri olmaz, Bunları frenleri olmayan bir Ferrari gibi düşünebilirsiniz.BMX


Hoplamalı zıplamalı sevenler için, sokak aralarında veya özel parkurlarda mesafe veya zamanlı bazlı olmadan beceri bazlı puan toplama esaslı yarışlarda kullanılan bisikletlerdir. 20″ veya 24″ olurlar. Kadroları nispeten çok küçüktür. Kullanıcıya ayak hareketlerini yapacak alan bırakmak için seleleri çok düşüktür. Kadrolarında ağırlık kaygısı pek yoktur, onun yerine dayanıklılık ana hedeftir. Sadece bu tip kullanım hedefleyen kişiler için doğru seçim olur.


SINGLE SPEED ve FIXIE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Single speed bisikletlerde vitessiz bisiklet türüdür. Çok basit yapıda oldukları için pek arıza çıkarma ihtimalleri yoktur. Buda daha az bakım ve daha uzun ömür anlamına gelebilir. Soğukta vites arızaları ile uğraşmak istemeyen kuzey ülkelerinde kış bisikleti olarak çok rağbet görmüş bir bisiklet türü olmasına rağmen, vistessiz olduğu için yokuşlarda sürücünün dizlerini aşırı zorlar ve yorar. Fixie bisikletler ise single speed bisikletlerin frensiz hali olarak ifade edilebilir. Single speedlerde siz pedal çevirmeyi durdurduğunuzda tekerler dönmeye devam eder ama fixie bisikletde arka taraf olduğu gibi sabitlenmiş olduğu için siz pedalı ileri çevirseniz tekerler ileri döner, geri çevirseniz geri döner, durdurursanız hareket de durur. Yani pedal üzerindeki ayaklarınız aynı zamanda fren görevi görmektedir. Aynı zamanda fixieler bisiklet için geri vitese sahip tek bisiklet türü diyebiliriz.


CRUISER

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


Genellikle sahilde dolaşmak için ortaya çıkarılmış bisiklet türüdür. Vitessiz olmakla birlikte göbekten 3 vitesli olanlarıda mevcuttur. Sahilde dolaşmak için güzel bir fikir olsa’da ,haricinde başka bir yerde kullanılması verimli olmadığından pek önerilmez. Kum üzerinde rahatça gidebilsin diye bazı modellerinin arka tekerleri şişman teker olmaktadır.


TANDEM

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


Aynı anda 2 veya daha fazla kişin kullanabilmesi için tasarlanmış bisiklet türüdür. Kadro geometrisi ve lastik tipi olarak gerek MTB, gerek şehir gerekse yol bisikletleri baz alınarak yapılmış modelleri vardır. Kontrolleri biraz zordur, ülkemizde pek alıp satanı’da yoktur. Yurt dışında 3 veya 4 kişilik olanları dahi bulunmaktadır. Aileyi bir arada tutarak eğlence maksatlı kullanılabilir.


PİNOKYO

Bisiklet türleri

90’lı Yılların sokaklarında oldukça sıkça karşılaştığınız bir bisiklet türüydü, biz ona çocukluğumuzun bisikleti de diyoruz. Katlanır bisikletlerin örneklerinden biri olan pinokyolar, vitessiz ve kontra pedal sistemine sahiptir. Pedalı geri çevirdiğinizde frenleme yapar ve genelde dolma lastik olarak gelmekteydi. Günümüzde daha modern olan pinokyo bisikletler, yeni versiyonlarında vites ve gelişmiş fren sistemleriyle karşımıza çıkmaktadır.


RECUMBENT

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


RECUMBENT, Yatay bisiklet’de denilebilir. 2 veya 3 tekerli versiyonları da bulunmaktadır. Oldukça rahat bir oturma pozisyonu sunduğu için ona tembel kişi bisikleti diyenler olmuştur. Yol, şehir veya MTB jantları taşıyan modelleri vardır. Kontrolleri zordur ama iyi bir aerodinamik sağladığı için özellikle yol bisikleti jantlarına sahip olanları ile oldukça yüksek hızlı yolculuklar yapılabilir. ülkemizde nedense satılmamaktadır.


KATLANIR BİSİKLET

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


Kadrosunun ortasından katlayarak taşıma ve saklama rahatlığı sunan bisiklet türüdür. 26″ ve 28″ olanları dahi bulunsa da genel olarak 20″ versiyonları yaygındır. Sürüş hakimiyetleri nispeten daha zor olmasına rağmen daha konforsuz sürüşleri vardır. şehir içinde çok kısa mesafeler için uygun olur. Ben zaten kısa mesafe binerim ama taşıma ve saklama yeri sorunum var diyenler için uygun olabilir


PEDICAP

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


Yük veya insan taşıma maksatlı yapılmış 3 veya daha çok tekerli bisiklet türüdür. Ülkemizde pek olmasa da, küba sokaklarının vaz geçilmezidir.


Dutch Bike

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


Amsterdam sokakları görsellerinde görmüş olduğunuz klasik kadrolu, çoğu bayan bisikleti kadrolu ve çok eski olduklarını zannedilen bisikletler aslında orada yaygın olarak kullanılan Dutch Bike isimli bisikletlerdir. Bu bisikletler geri yerleştirilmiş oturma konumları ve geometrisi ile her yaştan her türlü kişinin kullanımına olanak sağlar. yük taşıma kapasiteleri ve yetenekleri artırılmıştır. kendi üzerlerini gömülü vaziyette kilitleme mekanizmaları vardır. ayrıca tamamen kapalı göbekten vites sistemleri vardır. ağırlık, geometri ve vites olarak yokuşlara uygun olmasa da Amsterdam sokakları gibi düz şehir sokakları için mükemmeldirler ama bu bisiklette ülkemizde yok


Fatbike

Bisiklet Çeşitleri Nelerdir?


Kar, buz ve kum gibi yüzeylerde gidebilmek için tasarlamış bisikletlerdir. hız yapamassınız ama üzerinde lastikler ile her türlü yüzey üzerinden geçebilirsiniz. çok çeşitli kadro malzemesi ve jant boyutlarında satışı yapılmakta olup ülkemizde 24″ ebatlarında olanı daha kolay bulunabilmekte. kum, çamur, kar vb diğer bisiklet tekerlerinin battığı yerlerde batmadan ama hızda yapamadan bisiklet sürmek isteyenlerin tercih edebileceği bir bisiklet türüdür.

5 thoughts on “Bisiklet Çeşitleri Nelerdir? Tam 24 Bisiklet Türü

 • 2 Kasım 2020 tarihinde, saat 15:35
  Permalink

  Bende yazın işe gidip gelmek için şehir bisikleti almaya karar verdim.

 • 16 Kasım 2020 tarihinde, saat 00:12
  Permalink

  o kadar çok çeşit var ki insan hangisini alacağına karar veremiyor.

 • 21 Kasım 2020 tarihinde, saat 15:34
  Permalink

  katlanır bisiklet aldım ama sonra keşke büyük bisiklet alsaydım diye pişman oldum

 • 28 Kasım 2020 tarihinde, saat 10:29
  Permalink

  Bu kadar bisiklet çeşiti var ama ben hala hangisini alacağıma karar veremedim 🙂

 • 10 Aralık 2020 tarihinde, saat 02:13
  Permalink

  Bende katlanır bisiklet aldım ama sanki yetersiz kaldı. istediğim gibi verim alamıyorum bunu satıp normal şehir bisikleti alıcam

Yorumlar kapatıldı.