Bisiklet sporuna başlangıç

Son zamanlarda artış gösteren popüler bir spor ve sosyalleşme aracı olma yolunda ilerliyor. Özellikle çocukluk yıllarımızın hayali olan bisikletler artık günümüzde, bize tekrar çocukluk hayallerimizi süslermiş edasında heyecan vermekte. Genç yaşlı demeden herkes bir bisiklet sevdası içerisinde bulabiliyor kendini.

Bisiklet grupları toplumu bilinçlendirmek, imrendirmek ve teşvik etmek adına toplu sürüşler, keyifli sosyal faaliyetler düzenlemekteler. Bu sayede, bisiklet sporuna gönül veren kişi sayısı artıyor.
Bisiklet sporu, spor yapmanın ötesinde, bir çok faktörü de içinde barındırıyor.

Sağlıksal açıdan bakarsak bisikletin faydaları oldukça yüksek. yağ yakımı,kalp sağlığı,stresten arınma,mutluluk hissi ve vücudun daha fazla zinde kalması gibi sayabiliceğimiz bir sürü faydası mevcut. En büyük avantajı ise ulaşımı kolaylaştırma ve özgürlüğünü hissettirme.

Başlangıç için İlk olarak bütçenize uygun bir bisiklet seçimi gerekli. Başlangıçta genelde çoğunluk dağ bisikletine yöneliyor. Araziye meraklıysanız, ormanlarda yağmur çamur dinlemeden sürmekten zevk alacağınızı düşünüyorsanız, dağ bisikleti sizin için iyi bir seçim olacaktır. En sık yapılan hatalarandan birisi şehir içinde dağ bisikleti kullanmaktır. Eğer sadece şehir içinde bu sporu yapmayı düşünüyorsanız, kesinlikle şehir/tur bisikletlerine yönelmelisiniz. Dağ bisikleti alıp da şehir içinde kullananlar, bisikletini değiştirmek yerine dişsiz yol lastiklerine yönelmektedirler. Bu, kısmen, iri yanaklı dişli lastiklere göre dağ bisikletini düz yolda ve şehir içinde daha sürülebilir bir hale getiriyor. Ancak dağ bisikletinin kadro geometrileri şehir sürüşü için tasarlanmadığından yine de amacı dışında sürmüş olacaksınız.

Şehir tur bisikleti ise , bisiklet dizaynı sürücünün uzun turlarda ve şehir içinde rahat etmesi için tasarlanmıştır. Lastikleri daha ince ve dişsiz yapıda olduğundan daha az güçle daha çok yol almanızı sağlar. Yük ve eşya taşımanıza uygundur. İsterseniz ön maşayı kilitlenebilir süspansiyonlu, alüminyum yada karbon fiberden yana kullanabilirsiniz. Öncelikle bisiklet kullanım alanına göre doğru şekilde tercih edip size en uygun bir bisikleti seçmenizdir.