En İyi Kamp Bıçakları

Bushcraft, vahşi hayatta kalma becerileridir. Kamp yapmak eğlenceli olsa da, doğru araçlar olmadan kamp yapmak kabus olabilir. En iyi kamp bıçağını bulmak, kamp keyfini çıkarmanın önemli bir parçasıdır. Bu kılavuz size piyasadaki En iyi hayatta kalma bıçakları hakkında bazılarını tanıtacak ve hangisinin, sizin amacınıza en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. En iyi bushcraft bıçağı incelemelerimiz, kamp ve hayatta kalma bıçaklarının en iyi özelliklerinden bahsederek, yapacağınız kampın türü için ihtiyacınız olan bıçak modeli hakkında bilinçli bir karar vermenizi sağlayacaktır.

Doğru bıçağı bulmak kişiselleştirilmiş bir seçimdir. Fiyat ve işlevsellik dışında, bıçağınız yaptığınız kampın türünü yansıtır, bu nedenle En iyi Bushcraft bıçak ile ihtiyaçlarınızı doğrudan karşılayan ve harika görünen bir bıçak kamp keyfinizi daha eğlenceli hale getirebilir.

Bıçak Anatomisi

En İyi Kamp Bıçakları

İyi Bir Hayatta Kalma Bıçağında Neler Aramalıyız?

 • Sabit bıçak olması
 • Full Tang olması
 • Sağlam bir Kabzası olmalı
 • Bıçak metali – Karbon çelik veya paslanmaz çelik
 • Bıçak tasarımı – Düz bıçak ağzı veya kısmen tırtıklı, düz veya tırtıklı omurgası olmalı
 • Bıçak uzunluğu – 4-9 inç
 • Bıçak kalınlığı – 3.5-6 mm
 • Kordon deliği – Mızrak yapmak için
 • Fonksiyonlu kılıf

Kamp Bıçağı Nasıl Olmalı?

Sabit Bıçak Olmalı

En İyi Kamp Bıçakları

Çok güzel katlanabilen kilitli çakı bıçaklar var, ancak mümkün olan en güçlü yardımcı ve hayatta kalma bıçağı için sabit bir bıçak istediğinizi düşünüyorum. Asla katlanan bir bıçağın ucuna doğrudan kuvvet uygulamayın, aksi takdirde tetik parmağınızı kesebilirsiniz. En iyi kilitlenen bıçaklar bile basınç altında arızalanabilir. Sabit bıçaklar baskı altında maksimum direnç göstermektedir. Eğer iyi bir survival bıçak istiyorsanız ilk kural sabit bir bıçak yapısı olmasıdır.

Full Tang Olmalı

En İyi Kamp Bıçakları

Full tang basitçe, bıçağın metal kısmının maksimum güç üretebilmesi için sapın tüm uzunluğuna eş değer olması anlamına gelir. Yarım keskin bir bıçak sapın yarısına kadar uzanır Buna Half Tang denir. Hayatta kalma bıçağının en önemli özelliği, sabit bir bıçağa sahip olmasıdır. Bu yüzden bir Full tang bıçağa sahip olması gerekir. Bazı tam tanglar dardır, bazıları bıçak sapının tam genişliğidir.

Sağlam Kabzası olmalı

Sağlam bir tutamaç, bıçağınızı en iyi şekilde kullanmanızı sağlar. Hiç kimse bıçağının sapının kırılmasını istemez. Çeşitli metaryeller ile bir çok seçenek mevcuttur. En iyi seçeneği göz önünde bulundurarak bıçağınızın kabzasını doğru bir şekilde seçmelisiniz. Gerçek anlamda zor şartlar altında mücadele veriyorsanız buna en uygun kabzayı seçmek zorundasınız.

MataryelDayanıklılıkTutuş-Kavrama
Paslanmaz çelik 8/105/10
Alüminyum 7/107/10
Titanyum 9/108/10
G-10 8/108/10
Karbon fiber 8/107/10
Paracord 6/107/10
Kraton7/109/10
Zytel9/107/10
Micarta 9/108/10
Kemik 5/105/10
Ahşap7/106/10
Deri4/106/10

Bıçak Ağzı Tasarımı

Düz Kenar veya Kısmen Tırtıklı

Bazı bıçaklar sadece korkutucu görünmek için değil, dilimleme kesimlerinin etkinliğini arttırmak için tırtıklı veya en azından kısmen tırtıklıdır. 

En İyi Kamp Bıçakları

Bir hayatta kalma bıçağının hem itme kesimlerini hem de dilimleme kesimlerini yapması gerekebileceğinden, makul bir seçenek kısmen tırtıklı bir bıçağa sahip olmaktır. Tırtıklı kısmı (Serrated edge) 3-4 cm den az olan bir bıçak çok yararlı olmayabilir. Kısmen testereli bıçakların tırtıkları sapın yakınında kesme için en iyi yere sahip olmaktadır. Düz kenar kesim ve dilimleme için maksimum kontrol, bıçak üzerinde tam olarak bıçağın karın kısmıdır. Bu tersine çevrilmiş gibi görünebilir, ancak unutmayın ki hayatta kalma bıçağı, belirli bir iş için değil, genel bir yardımcı araçtır.

Drop Point Namlu Şekli

Bushcraft bıçaklar için kullanılan en uygun namlu şekli, genel kabul görmüş Drop point namlu tipidir. Gerektiği kadar sivri ve çok kırılgan olmayan yapısı en kullanışlı formu sağlar. Üst kısmının kalın ve düz olması vurarak odun kırma, kesme gibi işlemleri sorunsuz yapmanızı sağlar.

En İyi Kamp Bıçakları

Dikkat ederseniz drop point namlu şeklinin, diğer namlu şekillerden biraz esinlendiğini görürsünüz. Bu nedenle buscraft bıçak seçerken drop point olması doğru bir tercih olacaktır.

Taktik Bıçak ile Survival Bıçak Arasındaki Farklar

Taktik bıçaklar ve hayatta kalma bıçakları tasarlandıkları şekilde farklılık gösterir. Bir taktik bıçak, askeri bir ortamda sert bir kullanım bıçağı olarak tasarlanmıştır ve tipik olarak etkili bir silah olarak görev alır. Bir hayatta kalma bıçağı ilk önce hayatta kalma ve faydalı görevlere odaklanır ve genellikle savaş yeteneğini dikkate almaz. Her iki kategoriye de düşebilen sabit bıçak ve katlanabilir bıçaklar bulabilirsiniz, ancak bir Full tang sabit bıçak, hem taktik hem de hayatta kalma bıçakları için en iyi bıçak tarzıdır. 

Taktik bıçaklar için paslanmaz çelikler tercih edilir. Tam bıçak şekli ve uzunluğu, bıçağın nasıl kullanılması amaçlandığına bağlı olarak çok farklıdır, ancak genellikle sapa daha yakın dengelidir ve hayatta kalma bıçaklarından daha uzun olma eğilimindedir.

Karbon çelikleri hayatta kalma bıçaklarında çok kullanılır. Daha yumuşaktırlar ve genellikle paslanmaz çelik bıçak kadar iyi bir kenara sahip değildirler, ancak çok fazla kaba kullanımda kötüleşen bıçak ağzını kolayca yeniden şekillendirmenize izin verirler.

Hayatta kalma bıçakları, derilerin işlenmesi, ahşap işlenmesi, barınakların inşası, odunların oyulması, kesilmesi ve bıçakla yapılabilecek diğer açık hava etkinlikleri için kullanılır. “Hayatta kalma” becerileri ile sınırlı değiller ve birçok insan her türlü günlük görev için hayatta kalma bıçağı olarak etiketlenen bıçakları kullanıyor.

Bir hayatta kalma bıçağı ne kadar kalın olmalı?

Genel olarak, bir hayatta kalma bıçağı ile uğraşırken bıçak ne kadar kalın olursa o kadar iyidir . Daha kalın bıçaklar daha güçlüdür ve odun kesmeyi ve batonlamayı daha etkili hale getirir. 3.5 – 6 mm arası, bu işlemleri görmek için ideal ölçülere sahiptir.

En İyi Kamp Bıçakları

Hayatta kalma bıçakları için en iyi çelik nedir?

Bushcraft, hayatta kalma bıçağınızın çeliğini seçerken ilk karşılaşacağınız seçenek Paslanmaz çelik (Stainless steel) ve Karbon çelik (Carbon steel) seçeneğidir. Bu seçimde bilmeniz gereken ilk şey gerçek olarak paslanmaz çelik diye bir şeyin olmadığıdır. Tüm çelik malzemeler ıslak bırakıldığı ve bakımları yapılmadığın da paslanmaya yüz tutarlar. Bu duruma karşın paslanmaz çelikler, çeliğin içine bir miktar oranda krom karıştırılması ile oluşurlar. Krom çeliğin paslanmaya karşı olan direncini yükseltir. Bu nedenle paslanmaz çelik olan bıçaklar su ile temas eden aktivitelerde kullanıma uygun hale gelir. Bakımları yapıldığı taktirde her kullanımda ilk günkü gibi çelik parlaklığını korurlar.

En İyi Kamp Bıçakları

Çeliğin içine bir miktar karbon eklendiğinde karbon çeliği elde edilir. Karbon çeliği olan bıçaklar daha ucuzdur. Daha kolay ve daha çabuk bilenirler. Ayrıca çakmak taşına sürttüğünüz zaman, paslanmaz çelik bıçaklara göre daha fazla kıcılcım çıkartırlar. Buna karşın karbon çeliği olan bıçaklar daha kolay paslanır. Bu nedenle ne zaman suyla temas ederse hemen kurulamanız ve yapılan aktiviteden sonra bir makine yağı, WD-40 yada hiç yoksa zeytinyağı ile bakımını yapmanız gerekir.

En İyi Survival Kamp Bıçağı

Gerber LMF II  Survival Knife

Son zamanların en çok konuşulan hayatta kalma bıçaklarından birine, yani Gerber LMF II Survival Knife’a yakından bakın. Piyasadaki en iyi hayatta kalma bıçağı olduğuna ve diğer tüm hayatta kalma bıçaklarının değerlendirilmesi gerektiğine inanılmaktadır. Bu bıçak, son zamanlarda askeri personelin hayatta kalma bıçakları için tasarlanmış, genel olarak herkese sunulan en ünlü bıçaklardan biridir. Bu bıçağın birçok versiyonu var, ancak dürüst olmak gerekirse Gerber LMF II Survival Knife’ın tüm versiyonları neredeyse aynı

En İyi Kamp Bıçakları

Gerber LMF II Survival bıçağı 420HC yüksek kaliteli paslanmaz çelikten üretilmiştir. Bu tip paslanmaz çelik pasa karşı çok iyi direnç sağlar ve çok serttir. Böylece otomatik olarak dilimleme, meraklılık, doğrama çekiçleme ve kazma için iyi bir araç haline gelir. Bu paslanmaz çelik aşınmaya karşı dayanıklıdır ve ağır kullanımda bir kenarı tutmada gerçekten iyi performans gösterir. Gerber, bıçağı keskin tutmanın üstünde kalmanıza yardımcı olmak için kılıf içine bir kalemtıraş da entegre etti. Gerber LMF II Hayatta Kalma Bıçağının bıçağı, çok düşük görsel imza ve ek korozyon önleme için siyah oksitle kaplanmıştır. İstenmeyen bir durum gelirse bu muhteşem bıçağı kullanmaktan çok mutlu olacaksınız.

En İyi Kamp Bıçakları

Gerber LMF II Hayatta Kalma Bıçağı doğramayı çok kolaylaştırır, çünkü doğal bir doğrama hareketi oluşturmak, küçük ağaçları kesmek ve uygun şekil vermek için başparmağınızı ve işaret parmağınızı sapın alt ucuna kolayca sarabilirsiniz. Bıçağı yapılı bir değneğe bağlamak bile, sapta bulunan üç delik nedeniyle çok kolaydır. İnanılmaz paslanmaz çelik uç kapağı, ezmek, kırmak ve çekiçlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Bir sorunla karşılaştığınızda veya bir yere hapsolduğunuzda kullanmanız gerekebilir ve bu durumlarda sizi hayal kırıklığına uğratmaz. Bıçağın nasıl kullanılacağını doğru bir şekilde anlamak için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz. Herhangi bir mücadele olmadan bir araba penceresinden bile delebilir, kesinlikle keserken ürettiği gücü göreceksiniz.

Hayatta kalma bıçaklarının çoğu, birçok savaş bıçağı ve hatta taktik bıçaklar tırtıklı bir kenar dahil edilerek tasarlanmıştır. Bu yapılır, çünkü tırtıklı bir kenar bıçağın ince kenarı deforme olup veya işe yaramaz hale geldikten sonra çok uzun süre keskin kalır. Ayrıca, tırtıklı bir kenar asmalar, halat, dallar ve diğerleri gibi şeyleri ince kenardan daha hızlı kesebilir.

En İyi Kamp Bıçakları

Özellikler:

 • Toplam Uzunluk: 26.9 cm
 • Bıçak Uzunluğu: 12.3 cm
 • Ağırlık: 688 g (Kılıflı)
 • Ağırlık: 331 g (Kılıfsız)
 • Bıçak Malzemesi: 420HC Paslanmaz
 • Mızrak olarak kullanmak için bağlama delikleri
 • Sağlam, çok yönlü hayatta kalma aracı

Gerber Bear Grylls Ultimate Pro

Bu Bear Grylls Pro Knife güçlü ve iyi biçimli bir kamp bıçağıdır. Eski Royal Military üyesi ve TV hayatta kalma uzmanı Bear Grylls tarafından kullanılan bu Gerber bıçağı birkaç önemli özellik sunuyor. Bu sabit bıçak üzerindeki kauçuk kavrama mükemmel bir özelliktir ve ıslak veya çamurlu koşullarda bile güvenilir bir tutuş sağlar. Bu bıçağı avlanma, rafting veya ıslak koşullarda kampta kullanma planınız özellikle yararlıdır.

En İyi Kamp Bıçakları

Bu bıçak inanılmaz derecede keskin. Paslanmaz çelikten üretilen bu korozif olmayan metal, kenarını çok iyi korur. Balık fileto gibi incelikli çalışmalara bile izin verir. Bu bıçak ayrıntılı iş yapmasına rağmen, bıçağın kalınlığı ve mukavemeti, sağlam ve dayanıklı olmasını sağlar, bir hayatta kalma senaryosunun gerektirebileceği küçük dalları veya diğer sağlam malzemeleri kesebilir.

Özellikler:

 • Tip : Sabit Bıçaklı
 • Toplam Uzunluk : 10,0
 • Bıçak Uzunluğu : 4,80
 • Ağırlık : 13,70 oz
 • Kulp Malzemesi : Polimer
 • Model : Düz ve Testereli
 • Fonksiyonlu Kılıfla birlikte, Ateşleyici, bileme, düdük ve Rehber

Benchmade Bushcrafter 162

Bu Benchmade hayatta kalma bıçağı yenilikçi bir tasarıma sahiptir. Tutamak, suya dayanıklı ve çeşitli hava koşullarında bile güçlü bir kavrama sağlayan özel, reçine ile ıslatılmış bir fiberglastan yapılmıştır. Sabit bıçak yapısı, özellikle kolay tutuşlu bir sap ile birlikte daha fazla güç katmaktadır. Bu bıçak ayrıca, sapın üstünde, elinizin bıçağa kaymasını önleyen hafif bir eğriye sahiptir. (Hiçbir şey kamp gezisini yaralanmadan daha hızlı mahvedemez.)

En İyi Kamp Bıçakları

Güçlü, paslanmaz çelikten yapılmış olan bu bıçak korozyona karşı oldukça dayanıklıdır ve kuru veya ıslak koşullarda eşit derecede kullanılabilir ve sağlam bir deri kılıf, kullanılmadığı zaman bu bıçağı yerinde tutar. Sağlam yeteneklere sahip basit bir bıçak olan bu Benchmade bıçağı, sırt çantasıyla veya kamp için mükemmel olan iyi, çok yönlü bir kamp bıçağıdır.

Özellikler:

Tip : Sabit Bıçaklı
Toplam Uzunluk : 9,15 inç
Bıçak Uzunluğu : 4,40 ″
Kulp Malzemesi : Reçine Batırılmış Fiberglas
Bıçak Uzunluğu: 4.40 “(11.18cm) 
Blade Kalınlığı: 0.164″ (4.17 mm) 
Uzunluk: 9.15 “(23.24cm) 
Kabze Kalınlığı: 0.92″ (23.37mm) 
Ağırlık: 7.72oz. (218.86g) 
Kılıf Ağırlık: 2.70oz. (76.54g)


Fallkniven A1

Fallkniven A1 çok basit ama sağlam bir bıçaktır, temel bıçak ile ağır hizmet tipi bıçak arasında ideal bir dengedir. Dokulu sap, bu bıçağı birçok senaryoda iyi çalışacak şekilde donatır. Her durumda bıçakta bir tutuş tutmanıza yardımcı olur. Bu önemlidir, çünkü bıçak kayması yaralanmaların önde gelen nedenidir, dokulu tutamakların en aza indirdiği bir tehlikedir.

En İyi Kamp Bıçakları

Model A1, ağır hizmet tipi kullanım için yarı büyük, çok amaçlı bir bıçaktır. Güçlü bıçak son derece sert fakat sağlam lamine VG10 çelikten yapılmıştır ve sert kullanımın stresine dayanacaktır. Bıçak, kesmek için mükemmeldir, ancak ergonomik kavrama sayesinde günlük görevlerle de çok iyi çalışır. Tam tang tamamen tutamaktan geçer, böylece tutamağı kırmadan ucuna çarpabilirsiniz. Sağlam siyah zytel kılıfı, bıçağı kemerinizde veya paketinizde baş aşağı bile olsa sabitlemenizi sağlar. Model A1, aşırı soğukta boğucu sıcağında olduğu kadar iyi çalışan bir su itici konsepttir.

Özellikler:

Tip : Sabit Bıçak
Toplam Uzunluk : 11 inç (27.94 cm)
Bıçak Uzunluğu : 6,30 ″
Ağırlık : 11,25 oz (319 gr)
Kulp Malzemesi : Kraton


ESEE 6 serrated

ESEE-6, üstün kesme verimliliğine sahip bir vahşi doğa ve hayatta kalma bıçağı olarak geliştirilmiştir. ESEE 6 çok iyi tasarlanmış bir hayatta kalma bıçağıdır. Biraz daha büyük olduğundan, Ormanda yapmasını istediğiniz neredeyse her şeyi yapabilir. 

En İyi Kamp Bıçakları

Bir hayatta kalma bıçağı için mükemmel olan 55-57’lik Rockwell sertliğine sahip 1095 karbon çeliğinden yapılmıştır. Bıçak ayrıca metali korumak için toz boya ile kaplanmıştır.

ESEE 6 sapı, Micarta keten adı verilen çok hafif ve dayanıklı bir kompozitten yapılmıştır. Micarta, bir Felonik Reçine içindeki keten bezlerin ıslatılması ve yüksek basınçlı endüstriyel işlemlerle kompozitin sertleştirilmesiyle oluşturulur.

Özellikler:

 • Uzunluk: 11,75 inç (29.84cm)
 • Bıçak Uzunluğu: 6.5 inç (16.51)
 • Bıçak Kalınlığı: .188
 • Çelik: 1095 Karbon, 55-57 Rc
 • Toz Boyalı Dokulu Bıçak
 • Bıçak Genişliği: 1.56
 • Ağırlık (kılıf hariç): 12 Ons (340 gr)
 • Kabza: Keten Micarta
 • Kılıf: Klips Plakalı Kalıplı Kydex
En İyi Kamp Bıçağı

Buck 863 Selkirk

Buck Selkirk, son derece zarif bir micarta sapına sahip güzel bir hayatta kalma bıçağıdır. Buck Selkirk üzerindeki bıçak 420HC çelikten imal edilmiştir. Bu tip çeliğin bilenmesi kolaydır ve paslanmazdır. Selkirk, daha zorlu dış mekan işleri için kullanılabilir. Bu bıçak plastik bir kılıf ve ateşleyici ile birlikte gelir. ateşleyici tutamacı pratik bir düdük ile geliştirilmiştir. Bu bıçağı avcılık ve hayatta kalma amacıyla kullanabilirsiniz.

En İyi Kamp Bıçağı

Özellikler:

 • Bıçak Tipi: 420 HC, Çelik
 • Uzunluk: 24.1 cm
 • Bıçak Uzunluğu: 11.7 cm
 • Ağırlık: 7.6 oz (212.6 g)

Ka-bar Bk2 Becker

Ka-Bar Becker Companion BK2, kamp yapan, avlanan veya uzun süre vakit geçirenler için tasarlanmıştır. Bu model, siyah bir kaplama ve siyah zytel saplı 1095 Cro-Van çelik bıçak ile üretilmiştir. Companion, bölme çıra, deri oyunu, kamp pişirme hazırlığı ve daha fazlasında mükemmel olan çok yönlü bir tasarım sunuyor.

En İyi Kamp Bıçağı

Özellikler:

 • Namlu Boyu : 13,3 cm
 • Toplam Boy : 26,7 cm
 • Kalınlığı : 6,4 mm
 • Çelik : 1095 Karbon Çelik 
 • Kabze : Ultramid
 • Kılıf : Var – Plastik

Condor Bushlore Bıçak

Condor Bushlore’nin bıçağı 1075 karbon çeliğinden yapılmıştır. Keskinleştirilmesi kolay ve aynı zamanda oldukça fazla işleyebilen güçlü bir çelik türü. Ancak 1075 tamamen paslanmaz değildir. Bu nedenle, düzenli olarak temizlemeniz ve arada bir damla yağ eklemeniz gerekir. Bıçak güçlü bir full tang yapısına sahiptir. Bu, bıçağın kalınlığının tüm sap boyunca hareket ettiği anlamına gelir.

En İyi Kamp Bıçağı

Sap ceviz ağacından yapılmıştır. Condor Bushlore, 6,8 cm’ye kadar olan kayışlar için yeterli alana sahip bir kemer halkasına sahip sağlam bir deri kılıfla gelir.

Özellikler:

 • Bıçak Materyali: 4.31′ (109.5 MM) -1075 Yüksek Kalite Karbon Çelik
 • Namlu Boyu : 110 mm
 • Komple Boy : 237 mm
 • Ağırlık : 350 gr
 • Namlu Kalınlığı : 3 mm
 • Sap: Ceviz
 • Kılıf: Deri (El Yapımı)

5 thoughts on “En İyi Kamp Bıçakları

 • 17 Nisan 2020 tarihinde, saat 14:52
  Permalink

  Diğerlerini bilmiyorum ama Gerber Bear Grylls gerçekten çok kaliteli. Elinize aldığınızda verdiği sağlamlığı ve güveni anlıyorsunuz.

 • 17 Ekim 2020 tarihinde, saat 16:51
  Permalink

  Doğada bulunmayı kamp yapmayı seviyorum. Sağlam bir kamp bıçağınız varsa sırtınız yere gelmez, eğer kamp bıçağınız sizi yarı yolda bırakırsa o zaman kampınız kabusa döner o yüzden kamp bıçağı alırken sağlam bir marka tercih edin.

 • 20 Kasım 2020 tarihinde, saat 07:05
  Permalink

  Bu kamp bıçakları gerçekten harika

 • 20 Kasım 2020 tarihinde, saat 21:44
  Permalink

  Adamın bıçakla kesmediği şey kalmadı. Ne sağlam bıçakmış öyle

 • 26 Aralık 2020 tarihinde, saat 10:38
  Permalink

  Detaylıca anlatmışsınız güzel bir yazı olmuş çok teşekkürler

Yorumlar kapatıldı.