Bisikletleri tanıyalım

Ülkemizde son yıllarda popüler olan bisiklet Sporu gençler arasında muazzam bir konuma gelmiştir. Ayrıca her yaştan insan sayısı bu spora gönül verdiğinden günümüzde park ve sahillerde bisiklet yollarının yapıldığını ve bu spora daha fazla değer verildiğini görmekteyiz.

Piyasada En çok satışı yapılan ve kullanımı tercih edilen bisiklet türleri aşağıdaki gibidir.

ŞEHİR BİSİKLETLERİ 

Daha çok asfalt vb. yollarda tercih edilen, günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alan bu bisiklet ailesi temelde konforlu ve eşya taşımaya müsait bir yapıdadır. Şehir Bisikletleri kısa süreli kullanımlarda tercih edilmektedir.

Akşam karanlıkta  güvenliği sağlamak adına ön arka lamba

Gündüz kullanımda daha rahat sürüş sağlamak için ayna

Yük taşımayı kolaylaştırmak adına sepet

Su sıçramalarını önlemek amaçlı çamurluk

ve bisiklet kornası olarak bir çok aksesuar tercih ederek bisikletinizi kullanabilirsiniz.

MTB MounTain Bike – Dağ Bisikleti

Gereksiz aksesuarlardan arındırılmış, sağlamlığı arttırılmış, zorlu yol ve hava koşullarında rahatlıkla kullanılabilen, Çift amortisör sistemi, dayanıklı fren sistemleri ve hafifletilmiş malzemesi ile özellikle bisikleti bir alternatif spor olarak gören ya da kırsal kesimlerde bisiklet kullananlar için tasarlanmış bir bisiklet ailesidir.

Yarış Bisikleti

hıza ve yarışmaya odaklı olan bu bisiklet ailesinde, sürüş konforundan ziyade, kullanıcının maksimum hıza ve minimum sürtünme direncine ulaşmasını sağlamak amaçlı yapılmıştır. Bu yüzden daha ince tekerlek yapısı, daha kuvvetli frenler ve sürücüyü en az seviyede yoracak gidon yapısı benimsenmiştir.

BMX

BMX ürünleri temelde gençlerin gösteri amaçları için kullandığı, Bir marka ve bir gösteri bisikleti olan, standart bisiklet ailesinden çok daha küçük yapıya sahip olan bisikletlerdir. Dayanıklılık üst düzeyde olup kullanıcıların kendilerine göre modifiye ettikleri yapıda bir üründür. Günlük kullanıma pek uygun değildir.

Bisiklete ilk bindiğinizde düşük vitesten yüksek kadans (hızlı pedallama) tekniğini uygulamalısınız. Ani yüklenme ve hızlanmalardan, yüksek tempo tutmaya çalışmaktan kaçınmalısınız. Ortalama bir sporcu yarım saat içersinde ısınmasını tamamlayabilir. Eğer yoğun olmayan bir antrenman yapacaksanız. bu ısınmaları mutlaka yapmalısınız.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir