En İyi Basketbol Ayakkabıları

En iyi basketbol ayakkabıları listemizde yer alan modeller, kavrama, zemin tutuculuğu, hafiflik, yükseklik, oyun performansı ve en son teknolojik malzemelerle donatılmış modellerdir. En kaliteli basketbol ayakkabıları, sporcuların daha iyi bir performans sergilemesi ve konforu açısından oldukça önemlidir. Ayakkabıları seçerken oldukça dikkatli olmak gerekmektedir çünkü ayakkabının esnekliği, oyuncunun rahatlığını doğrudan etkiler. Parmakların ve ayakların ayakkabının içerisinde rahatça hareket edememesi oyun kalitesini düşürür. Bu sebeplerden dolayı ayakkabının esnek olması oldukça önemlidir. Dayanıklı olan spor ayakkabılarda bile taban esnemesi tercih edilen bir yapıdır. Basketbol oynanacak zemine göre de tırtıklı veya dişli olması da oldukça önemli bir konudur. Zemin tutuculuğunun kalitesi oldukça önemlidir. Oyuncu zemin tutuşu sayesinde daha kaliteli bir performans sergiler ve dengesini daha rahat sağlar. Dengenin sağlanması ve zemin tutuşu, oyuncunun sakatlanması ve ayağının burkulması gibi sorunların da önüne geçmektedir.

Basketbol Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Basketbol ayakkabısı seçerken hangi oyuncuya yönelik ayakkabı seçtiğiniz oldukça önemlidir. Her ne kadar basketbol oldukça hızlı bir oyun olsa da herkes aynı hız yüksekliğine sahip değildir. Daha fazla savunma ve pota odaklı oynayan oyuncular birçok ayakkabıyı tercih etme şansına sahipken, daha hızlı oyuncular özellikle bilek koruması ve manevra kabiliyeti iyi olan ayakkabıları tercih etmelidir. Oyuncunun kendi ayak şeklini de çok iyi bilmesi gerekmektedir. Taraklı ve ince ayaklara göre ayakkabı içerisindeki boşluk ve ayakkabı esnekliği değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple ayakkabının bilek taban ve tutuşundaki esneme payı kişiye göre olmalıdır.

Ayakkabının taban ve bilek yüksekliği de oldukça önemlidir. Ayakkabı taban olarak fazla yüksek ve bilek olarak fazla kısa boydaysa sakatlanma riskini ve burkulma riskini arttırır. Bunu, tıpkı topuklu ayakkabı giyinmiş birinin ayak burkma riskinin fazlalığı kadar düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra topuk boyu fazla kısa ayakkabılar da oyuncu için bir dezavantaja dönüşebilir. Basketbol çoğu zaman uzun boy gerektiren bir spordur ve bazen santimler bile oldukça önemlidir. Bilek kısmının fazla kısa olmasının dışında fazla uzun olması da bir sorun yaratabilir. Bilekteki manevra kabiliyetini kısıtlayarak iyi bir performans sergilenmesini engelleyebilir. En bilindik ve genellikle tercih edilen markalar bu oranları çok titizlikle ayarlayarak oyuncuya iyi bir deneyim sunar.

Bütçe de bu konuda oldukça ayırıcı bir faktördür. Profesyonel oyuncuların kullandıkları basketbol ayakkabıları oldukça pahalı olabilmektedir. Aradığımız ayakkabının kalitesine göre fiyat skalasında değişiklikler görmemiz mümkün. Fakat bunun tam aksini de bizlere sağlayan markalar mevcuttur. Bazı markalar sporcunun tamamen konforuna odaklandığı için hem rahat hem de piyasaya göre daha uygun fiyatlı ayakkabıları kullanıcıya sunmaktadır. Genellikle çok bilinen ve fenomen oyuncuların kullandıkları ayakkabılar spor kulüpleri tarafından alındığı ya da sponsorlu olduğu için en pahalı olanlarındandır. En ünlü basketbolcuların kullandığı her marka genellikle markanın reklamı içindir. Dolayısıyla bu duruma güvenerek ve büyük bütçeler ayırarak marka seçmektense, araştırarak ve ayakkabıların özelliklerine hâkim olarak marka ve model seçmek daha doğru olacaktır.

En İyi Basketbol Ayakkabıları

Nike LeBron 18

UA Curry Flow 8 

Nike Kyrie 7

Puma RS Dreamer

Adidas Harden VOL 5

Adidas D.O.N. Issue 2

Jordan Why Not Zer0.3

New Balance OMN1S

PUMA Uproar

Converse All Star Pro BB

Adidas N3XT L3V3L

UA Spawn 3

PUMA Legacy Mm

Nike PG 5