Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir; İyi bir koşu ayakkabısı bulmak için bir alışveriş merkezine gittiğinizde, kendinizi bir anda pazarlama dünyasının içinde bulabilirsiniz. Doğru ayakkabıyı bulmak, kafa karıştırıcı bir savaş olabilir ve bir mağazada, sayısız seçenek arasından en uygun koşu ayakkabısını bulmak her zaman kolay değildir. Peki doğru koşu ayakkabısı nasıl seçilir? Seçtiğiniz ayakkabı ile mutlu bir müşteri olarak oradan ayrılmak için; ayakkabının tırnaktan topuğa doğru iyi oturduğundan ve düzenli koşu adımları sırasında rahat hissettiğinizden emin olmanız gerekir.

Sizi en doğru koşu ayakkabısına götürecek kesin bir formül yok. Vücudunuz ve koşu performansını geliştikçe, ayakkabı gereksinimleriniz de değişecektir. Başlangıçta amacınız, koşu hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir çift koşu ayakkabısı bulmaktır. Kaliteli bir koşu ayakkabısı, uzun bir süre boyunca sakatlanmadan rahat rahat koşmanızı sağlar.

Hangi Koşu Ayakkabısını Almalıyım ?

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?
 • Asfalt koşu ayakkabısı
 • Cross, arazi koşu ayakkabısı
 • Koşu bandı ayakkabısı

Karar vermeniz gereken ilk şey, koşu ayakkabınızın gereksinimleridir. İhtiyaçlarınız için düşünmeye zaman ayırmak, en iyi koşu ayakkabısı hakkında seçimlerinizi kolaylaştırır. Dikkat edebileceğiniz bazı noktalar ise şöyle;

İlk 100 km’nizi mi yoksa 10 km’nizi mi koşuyorsunuz? Koşu bandının üzerinde mi kullanacaksınız yoksa sabahları sahil kenarında mı koşacaksınız? Ayakkabıları nasıl bir arazide kullanacaksınız? Bu sorular, seçenekleri daraltmanızı sağlar.

Yürüyüş ayakkabıları ile karşılaştırıldığında koşu ayakkabıları, daha verimli ve daha düz tabanlara sahiptir. Dış mekanda koşmayı planlıyorsanız, tabanı daha düz olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Satın Almadan Önce Mutlaka Deneyin

Her koşu ayakkabısı herkes için uygun olmayabilir. Bu nedenle, bir ayakkabının sizin için uygun olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu, onu satın almadan önce denemektir. Koşu ayakkabısı için alışverişe çıkıyorsanız, koşu çoraplarınızı da mutlaka yanınıza alın.

Bir koşu ayakkabısında, rahatlık önemlidir. Diğer faktörler ile kıyaslandığında, rahat hissettiren bir ayakkabı, sizin için en iyisidir. Ayakkabı, giydiğiniz zaman ayağınızı rahatsız ediyorsa, bu koşu sırasında katlanarak artacaktır.

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Ayakkabı numaranızı bildiğinizi varsayarak hareket etmeyin. Numaralar, markadan markaya değişiklik gösterebilir. En uzun parmak ile ayakkabının ucu arasında hafif bir boşluk olmalıdır. Tersi olduğunda, koşu sırasında hareketinizi engelleyerek ayaklarınızın rahatsız olmasına neden olabilir. Benzer şekilde, ayakkabınızın çok büyük olması durumunda; ayaklarınız ayakkabının içerisinde rahat hareket edecektir ve bu da yine koşarken rahatsız olmanıza neden olacaktır.

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Bir koşu ayakkabısı; giyildiğinde sürtünme, ağrı, rahatsızlık vermemeli ve sert bir his yaratmamalıdır. Bunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, seçtiğiniz koşu ayakkabısı sizin için uygun olmayabilir. Bu yüzden koşu ayakkabısı seçerken ilk önce ayak tabanınızı öğrenmeniz gerekir. Ayağınızı ıslatıp bir kağıt üzerine basarak ayak tabanınız hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.

 • Düz taban
 • Normal taban
 • Çukur taban

Koşu Ayakkabısı seçimi adım tipine göre olmalıdır. Eğer içe doğru basıyorsanız ayakkabınızın iç tarafına yük veriyorsunuzdur bu yüzden daha esnek bir ayakkabı seçmelisiniz. Yoksa ayakkabınız çok kısa sürede deforme olur. Eğer dışa doğru basıyorsanız seçeceğiniz ayakkabı iç yastıklı olmalı bu sayede daha dengeli ve uzun ömürlü koşmanızı sağlar. Eğer tüm olarak basıyorsanız seçeceğiniz ayakkabının daha rahat ve dengeli durmanızı sağlaması gerekir bu sayede koşu esnasında alınan darbeleri en azına indirip koşu sakatlığı riskini ortadan kaldırmış oluruz.

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Koşarken aşırı içe doğru basmanın yaşattığı sakatlıklar

 • Aşil tendon iltihabı
 • Diz ağrısı
 • Mafsal ağrısı
 • Kalça ve bel ağrısı
 • Baş parmakta sertlik oluşması

Koşarken dışa basanların yaşadığı sakatlıklar

 • Diz yanı ağrısı
 • Topuk ağrısı
 • Aşil tendon iltihabı

En sık görülen koşucu sakatlıkları yazımızda karşılaşabileceğiniz sakatlıklar hakkında bilgiler edinebilir ve önlemler alabilirsiniz.