Profesyonel En İyi Koşu Ayakkabıları

En İyi Koşu Ayakkabıları; Performanslı koşu ayakkabısı sahibi olabilmek, tüm koşucuların istediği ama bu konuda zorlandığı bir olaydır. Aşağıdaki listede yer alan ayakkabılar yüksek performans puanları nedeniyle en çok tercih edilen koşu ayakkabısı modelleridir. En rahat koşu ayakkabısı hangisidir? yada En iyi koşu ayakkabısı hangisidir? sorularını sizler için seçimi oldukça zor olan, en iyi koşu ayakkabısı modelini bulmanıza yardımcı olacak, üç önemli kategoriye bakarak araştırdık.

En İyi Koşu Ayakkabıları
En İyi Koşu Ayakkabıları

Profesyonel Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Ağırlık : Hafif ayakkabılar genellikle daha az yastıklamaya sahiptir ve bu da kendilerini daha hızlı hissettirir. Bununla birlikte, uzun mesafelere gidecekseniz, daha ağır bir ayakkabının ekstra yastığı daha iyi bir seçenek olabilir.

Düşme (Drop) : Bir ayakkabının düşmesi, topuk ile ön ayak ölçümleri arasındaki farktır veya basit bir ifadeyle, parmaklarınızın topuğunuzun altına ne kadar düştüğü. Daha yüksek bir düşüş, daha fazla topuk çarpmasına neden olabilir. Çoğu ayakkabı 8 ila 12 milimetre arasında bir Drop mesafesine sahiptir, bazı ayakkabılar 6 mm’den daha azdır ve birkaç minimalist tasarımda sıfır mesafe vardır. Drop mesafesi temel olarak ayağınız yere temas ettiğinde ayağınızın aldığı darbeyi etkiler. Düşük ya da orta seviyede bir topuk-parmak ucu drop mesafesi (0-8 milimetre) ön ayak darbesini etkilerken yüksek topuk-parmak ucu mesafesi (10-12 milimetre) ağırlıklı bir şekilde topuk darbesine odaklanır.

Yastıklama : Yastıklama darbe emilimini sağlar. Yastıklama ve destek koşu sakatlıklarını önlemeye hem de saatlerce konforlu bir şekilde koşmanızı sağlar.

En iyi Koşu ayakkabıları

Under Armour HOVR Machina

Under Armour HOVR Machina kafessiz orta tabana sahiptir. Ekstra ağırlık olmadan daha fazla yumuşak yastıklama sağlamaktadır. Pebax® itiş plakası sayesinde sağlanan hızlanmayı Under Armour HOVR teknolojisinin yumuşaklığı ile birleştirerek, enerji kazanımı sunan bu ayakkabı, aynı zamanda koşu koçunuzdur. Adımlarınızın uzunluğunu, ritmini ve temposunu ve sayısını takip ederek sizi düzenli bir şekilde yönlendirmektedir.

UA’nın MapMyRun uygulamasına sorunsuz bir şekilde bağlanmasını sağlayan bir Bluetooth çipi ile donatılmıştır.

En İyi Koşu Ayakkabıları
 • NÖTR: Esneklik ile yastıklama arasında ideal dengeye ihtiyaç duyan koşucular için tasarlanmıştır
 • Under Armour HOVR™ teknolojisi, her adımda darbe etkisini ortadan kaldırmaya yardımcı olan enerji kazanımını korumak için “sıfır yer çekimi hissi” sağlar
 • Basınçlı file Energy Web, Under Armour HOVR™ köpüğü muhafaza edip şekillendirerek enerji kazanımı sağlar
 • Özel olarak geliştirilmiş file üst kısım, üstün hız sunmak için olağanüstü hafif ve nefes alabilirdir
 • Dış topuk dolgusu dengeyi artırır ve ayağı sabitler
 • Sprint ayakkabılarından ilham alan Pebax® hız plakası, enerji kazanımı ve daha güçlü kalkışlar sağlar
 • Darbe etkilerine en çok maruz kalan bölgeleri kaplayan sert kauçuk dış taban, ağırlığı azaltırken dayanıklılığı artırır
 • Topuğun altındaki karbon kauçuk bölmeler, tutuşu ve darbe etkilerine en çok maruz kalan bölgelerin dayanıklılığını artırır
 • Yansıtıcı ayrıntılara sahiptir
 • Topuk-burun farkı: 8 mm
 • Ağırlık: 304,5 g
En İyi Koşu Ayakkabıları

Koşucular genellikle uzun mesafe koşuları için yüksek tabanlı koşu ayakkabılarını, daha hızlı koşmak için ise daha hafif yarış ayakkabılarını tercih etmek zorunda kalıyor. Under Armour, kullanıcıların her iki özellikten yararlanabilmesi için mükemmel bir denge sunuyor.

Nike Joyride

Nike Joyride Run Flyknit, daha kolay koşmanıza ve bacaklarınızın dinlenmesine yardımcı olmak için tasarlanan Nike Joyride Tabanındaki mikro kürecikler, ayağınıza uyum sağlayarak kilometreler boyu yastıklama sunarak daha rahat bir koşu yapmanızı sağlamaktadır.

nike joyride

Nike Joyride hakkında konuşucak olursak Öncelikle Ayakkabıyı incelediğimizde Dört kısmın içinde ayağınıza uyum sağlaması için top şeklindeki küre parçalarını görebilirsiniz. Bunlar her adımda sıkışıp ayağınıza uyum sağlayarak çarpmanın vermiş olduğu etkileri daha iyi emer ve ayağınızın sakatlanmalara karşı daha yüksek şekilde korunmasını sağlar.

Yaklaşık 11.000 adet Termoplastik toplar ile doldurulmuş taban ve onun haricinde Flyknit, ayağınızı sarıp sarmalayan ve nefes alabilen bir malzeme kaplanmış olup her tip koşucunun rahatlığı düşünülerek tasarlanıp üretilmiştir. Fiyat olarak 700-800 tl arasında satılmaktadır.

Under Armour HOVR Sonic 2

Under armour hovr sonic 2 hakkında, Tempo ayakkabıları kadar hafif olmasına rağmen daha fazla yastıklama ve olağanüstü yumuşak geçişler sunan UA HOVR™ Sonic, Daha çok uzun mesafe koşan ve daha fazla esneklik isteyen koşucular için tercih edilmektedir. ”Ayağınızın yere değip değmediğinden emin olamayacaksınız” Diyen üretici firma Ayakkabının rahatlığı konusunda ”sıfır yer çekimi hissi” diyerek koşucuların dikkatini çekmektedir.

En İyi Koşu Ayakkabıları

Hava alabilen orta panel , Basınçlı file ağı ile içerdiği köpüğü şekillendirerek harcanan enerjiyi geri kazandırır. Topuk burun farkı 8mm dir . Darbe etkisini yok etmek ve her adımda enerjiyi geri kazanmaya çalıştırmaktadır. Ayakkabının asıl amacı rahatlık hissi vermesidir. Bu yüzden firma yetkilileride bunu her defasında dile getirerek ”sıfır yer çekimi hissi” diyerek ayakkabıyı tanımlamaktadırlar.

En İyi Koşu Ayakkabıları

Yapılan testlerde Koşucuların, özellikle kış aylarında ve soğuk havalarda maruz kaldıkları olumsuz hava koşullarına rağmen Under armour Hovr 2, yol tutuşu ve sert geçişlerde kauçuk dış tabanın sağlamış olduğu yumuşaklığı ile koşucular tarafından artı not almıştır. Diğer bir özelliği ise Blutoot sensörü sayesinde ayakkabıyı telefondaki uygulamanız ile eşleştirip koşu bilgilerinizi daha detaylı bir şekilde takip etme olanağı sağlamaktadır. Fiyat olarak 600-700 tl arası değişmektedir.

Asics Jel Excite 6

273 gr ağırlığında olan Asics jel Excite 6 koşucular tarafından olumlu puanlar alan ayakkabılar arasındadır. Koşucular tarafından onay alan ayakkabının, orta tabanı ve esnekliği yeterince uygun olup ayak ve ayak bileğindeki ağrıların azalmasına yardımcı olduğu açıklanmaktadır.

En İyi Koşu Ayakkabıları

En zorlu mesafelere adım atmak için tasarlanmış olan asics Jel excite 6 yüksek enerjili yastıklanma seviyesine sahip. Dayanıklı dış tabanı ile hava alabilen örgülü kumaşa sahip ayakkabının koşu esnasında rahatlık hissiyatı verdiği gözlemlenmektedir. OrthoLite iç taban sayesinde daha rahat ve sağlıklı koşu yapmanıza olanak sağlayan bu ayakkabı fiyat olarak baktığımız zaman performansına göre oldukça etkili diyebiliriz.

En İyi Koşu Ayakkabıları

Esnekliği ve konforu arttıran OrthoLite iç taban ile iç topuk sayacı sayesinde destekleyici bir uyum sağlayan Jel excetice, fiyat performans analizi yaptığımızda ise 250-350 tl arasında değişen rakamlarıyla bu ayakkabı koşucular için oldukça cazip gelmekte diyebiliriz.

Adidas Ultraboost 19

Şık bir görünüme sahip olan adidas koşu ayakkabısı Ultraboost 19 Her adımda genişleyen ve ayağı destekleyen bir tasarıma sahiptir. Koşucuların en çok bahsettiği özelliği ise çift yoğunluklu yastıklama ve orta tabanın vermiş olduğu rahatlığı sayesinde enerji dönüşümü olmasıdır. Drop mesafesi 100mm olan ultraboost 309 gram ağırlığındadır. Hem atletik bir ayakkabı hem de gündelik yürüyüşler için bir seçenek olarak Ultraboost 19 Hafiflik hissi vererek koşu egzersizlerinde daha rahat etmelerini sağladığından koşucular tarafından tercih edilmektedir.

adidas ultraboost 19

Üzerindeki Primeknit 360 örgü saya ile Sentetik astar, doğal esnekliğiyle enerji dolu bir koşu deneyimi sağlayan Stretchweb esnek ağ dış taban ve üstün zemin tutuşu sağlayan Continental™ Kauçuk taban sayesinde dayanıklı olduğu koşucular tarafından gözlemlenmiştir. Sağlam bir ayakkabı olduğu ortada diyebiliriz ama Fiyat olarak biraz pahalı olan bu ayakkabı 800-900 tl arasında değişmektedir.

Nike free Rn flynkit

Çıplak ayak hissini yaşamak istediğiniz kısa koşular için üretilen Nike Free RN Flyknit Koşu Ayakkabısı, Free RN ailesinin en hafif üyesi olarak üretiliyor. Çorabı andıran üst kısım, ayağınızı eskisinden daha iyi kavrayabilmek için önceki modellerden daha fazla esnek ipliğe sahip şekilde tasarlanmış. Yumuşak ve esnek tabanı sayesinde oldukça rahatlık hissi veren bu ayakkabı koşucular tarafından olumlu yorumlar almayı başarmıştır. Ayrıca Rn Flynkit, Usain Bolt, Mo Farah, Rob Krar gibi dünyaca ünlü ve başarılı sporcularının da favori ayakkabıları arasında yer alıyor.

Nike free rn flynkit koşu ayakkabısı

8 mm topuk burun mesafesi, kolayca katlanır ve taşınır olması, esnek ve rahat bir tabanı olması, nefes alabilen örgülü kumaşa sahip olması, ultra hafif ve dengeli olması bu ayakkabıyı oldukça cazip kılmakta. Kısa koşular ve depar koşuları için oldukça başarılı olan Nike free Rn flynkit Fiyat olarak 550-650 tl arasında satılmaktadır.

Nike Air Zoom Pegasus 36

Nike Air Zoom Pegasus 36, en çok ısınan alanları stratejik nefes alabilien teknoliji ile daha delikli ve özel olarak geliştirilmiş file sayesinde daha havadar bir koşu performansı sağlar. Ayrıca alt tabanı arazi koşuları için tasarlanmış cross bir modeli de bulunmaktadır.

Ürün Ayrıntıları

 • Ağırlık: 272 g (erkek numarası 44)
 • Kalıp: MR-42
 • Topuk-burun mesafesi: 10 mm (12 mm ayak tarağı, 22 mm topuk)
 • Üst kısımdaki delikler, ayak tarağı ve ayak kemerine nefes alabilirlik kazandırır.
 • Tam boy Zoom Air birimi, hızlı tepki veren kusursuz bir deneyim sunar.
 • Darlaştırılan tasarım, ayakkabıyı incelterek rahatlık sunar ve ayağına uyum sağlar.
 • Orta kısımdaki açık Flywire kordonlar, yüksek hızlarda ayağı sıkıca sarar.
 • Cushlon ST köpük sert, hızlı tepki veren yastıklama sağlar.
 • Son derece dayanıklı taban astarı, ayağının şekline uyum sağlayarak destek sunar.
 • Dış tabandaki Waffle pistonlar, çarpma etkilerini emmeye yardımcı olur ve birçok zeminde tutuş sağlar.
 • Pegasus 35’tekinden daha hafif olan dil kısmı ayağına uyum sağlar.
 • Topuk bölmesi Aşil tendonu çevresinde ayaktan uzak durur.

6 thoughts on “Profesyonel En İyi Koşu Ayakkabıları

 • 11 Haziran 2020 tarihinde, saat 23:03
  Permalink

  Under armouru tavsiye ederim ben çok memnun kaldım ortalama 10-12 k koşuyorum

 • 27 Ocak 2021 tarihinde, saat 15:45
  Permalink

  Bu ayakkabıların hepsi popüler koşu ayakkabısı çoğu proflarda bunları kullanıyor o yüzden gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

 • 28 Ocak 2021 tarihinde, saat 21:03
  Permalink

  Koşu ayakkabısı diye bana yürüyüş ayakkabısı vermişler. Tabi ben bunu çok sonra fark ettiğim için geri iade edemedim şimdi tam anlamıyla iyi bir tane koşu ayakkabısı almam gerekiyor bu yüzden bu modellerin içinden bir tane seçmeye karar verdim.

 • 29 Ocak 2021 tarihinde, saat 11:27
  Permalink

  Under armour gerçekten çok rahat tavsiye ederim

 • 31 Ocak 2021 tarihinde, saat 20:28
  Permalink

  Koşu ayakkabısı alacaksanız en az yarım cm büyük alın yoksa koşarken ayaklarınızı sıkar rahat edemezsiniz.

 • 3 Şubat 2021 tarihinde, saat 11:09
  Permalink

  2 yıldır ultraboost kullanıyorum tavsiye ederim

Yorumlar kapatıldı.