Profesyonel En İyi Koşu Ayakkabıları

Profesyonel koşu ayakkabısı nasıl seçilir ?

Performanslı koşu ayakkabısı sahibi olabilmek, tüm koşucuların istediği ama bu konuda zorlandığı bir olaydır. Aşağıdaki listede yer alan ayakkabılar yüksek performans puanları nedeniyle seçilen ayakkabılardır. En rahat koşu ayakkabısı hangisidir yada En iyi koşu ayakkabısı hangisidir? sorularını sizler için, seçimi oldukça zor olan en iyi koşu ayakkabısı modeli bulmanıza yardımcı olacak, üç önemli kategoriye bakarak araştırdık.

hangi koşu ayakkabısını almalıyım

Ağırlık : Hafif ayakkabılar genellikle daha az yastıklamaya sahiptir ve bu da kendilerini daha hızlı hissettirir. Bununla birlikte, uzun mesafelere gidecekseniz, daha ağır bir ayakkabının ekstra yastığı daha iyi bir seçenek olabilir.

Düşme (Drop) : Bir ayakkabının düşmesi, topuk ile ön ayak ölçümleri arasındaki farktır veya basit bir ifadeyle, parmaklarınızın topuğunuzun altına ne kadar düştüğü. Daha yüksek bir düşüş, daha fazla topuk çarpmasına neden olabilir. Çoğu ayakkabı 8 ila 12 milimetre arasında bir Drop mesafesine sahiptir, bazı ayakkabılar 6 mm’den daha azdır ve birkaç minimalist tasarımda sıfır mesafe vardır. Drop mesafesi temel olarak ayağınız yere temas ettiğinde ayağınızın aldığı darbeyi etkiler. Düşük ya da orta seviyede bir topuk-parmak ucu drop mesafesi (0-8 milimetre) ön ayak darbesini etkilerken yüksek topuk-parmak ucu mesafesi (10-12 milimetre) ağırlıklı bir şekilde topuk darbesine odaklanır.

Yastıklama : Yastıklama darbe emilimini sağlar.  Yastıklama ve destek hem sakatlanmayı önler hem de saatlerce konforlu bir şekilde koşmanızı sağlar.

Hangi koşu ayakkabısını almalıyım ?

Nike Joyride

Nike Joyride Run Flyknit, daha kolay koşmanıza ve bacaklarınızın dinlenmesine yardımcı olmak için tasarlanan Nike Joyride Tabanındaki mikro kürecikler, ayağınıza uyum sağlayarak kilometreler boyu yastıklama sunarak daha rahat bir koşu yapmanızı sağlamaktadır.

nike joyride

Nike Joyride hakkında konuşucak olursak Öncelikle Ayakkabıyı incelediğimizde Dört kısmın içinde ayağınıza uyum sağlaması için top şeklindeki küre parçalarını görebilirsiniz. Bunlar her adımda sıkışıp ayağınıza uyum sağlayarak çarpmanın vermiş olduğu etkileri daha iyi emer ve ayağınızın sakatlanmalara karşı daha yüksek şekilde korunmasını sağlar.

Yaklaşık 11.000 adet Termoplastik toplar ile doldurulmuş taban ve onun haricinde Flyknit, ayağınızı sarıp sarmalayan ve nefes alabilen bir malzeme kaplanmış olup her tip koşucunun rahatlığı düşünülerek tasarlanıp üretilmiştir. Fiyat olarak 1000-1200 tl arasında satılmaktadır.

Under Armour HOVR Sonic 2

Under armour hovr sonic 2 hakkında, Tempo ayakkabıları kadar hafif olmasına rağmen daha fazla yastıklama ve olağanüstü yumuşak geçişler sunan UA HOVR™ Sonic, Daha çok uzun mesafe koşan ve daha fazla esneklik isteyen koşucular için tercih edilmektedir. ”Ayağınızın yere değip değmediğinden emin olamayacaksınız” Diyen üretici firma Ayakkabının rahatlığı konusunda ”sıfır yer çekimi hissi” diyerek koşucuların dikkatini çekmektedir.

Under Armour

Hava alabilen orta panel , Basınçlı file ağı ile içerdiği köpüğü şekillendirerek harcanan enerjiyi geri kazandırır. Topuk burun farkı 8mm dir . Darbe etkisini yok etmek ve her adımda enerjiyi geri kazanmaya çalıştırmaktadır. Ayakkabının asıl amacı rahatlık hissi vermesidir. Bu yüzden firma yetkilileride bunu her defasında dile getirerek ”sıfır yer çekimi hissi” diyerek ayakkabıyı tanımlamaktadırlar.

Under taban

Yapılan testlerde Koşucuların, özellikle kış aylarında ve soğuk havalarda maruz kaldıkları olumsuz hava koşullarına rağmen Under armour Hovr 2, yol tutuşu ve sert geçişlerde kauçuk dış tabanın sağlamış olduğu yumuşaklığı ile koşucular tarafından artı not almıştır. Diğer bir özelliği ise Blutoot sensörü sayesinde ayakkabıyı telefondaki uygulamanız ile eşleştirip koşu bilgilerinizi daha detaylı bir şekilde takip etme olanağı sağlamaktadır. Fiyat olarak 800-1000 arası değişmektedir.

Asics Jel Excite 6

273 gr ağırlığında olan Asics jel Excite 6 koşucular tarafından olumlu puanlar alan ayakkabılar arasındadır. Koşucular tarafından onay alan ayakkabının, orta tabanı ve esnekliği yeterince uygun olup ayak ve ayak bileğindeki ağrıların azalmasına yardımcı olduğu açıklanmaktadır.

asics koşu ayakkabısı

En zorlu mesafelere adım atmak için tasarlanmış olan asics Jel excite 6 yüksek enerjili yastıklanma seviyesine sahip. Dayanıklı dış tabanı ile hava alabilen örgülü kumaşa sahip ayakkabının koşu esnasında rahatlık hissiyatı verdiği gözlemlenmektedir. OrthoLite iç taban sayesinde daha rahat ve sağlıklı koşu yapmanıza olanak sağlayan bu ayakkabı fiyat olarak baktığımız zaman performansına göre oldukça etkili diyebiliriz.

Esnekliği ve konforu arttıran OrthoLite iç taban ile iç topuk sayacı sayesinde destekleyici bir uyum sağlayan Jel excetice, fiyat performans analizi yaptığımızda ise 300-400 tl arasında değişen rakamlarıyla bu ayakkabı koşucular için oldukça cazip gelmekte diyebiliriz.

Adidas Ultraboost 19

Şık bir görünüme sahip olan adidas koşu ayakkabısı Ultraboost 19 Her adımda genişleyen ve ayağı destekleyen bir tasarıma sahiptir. Koşucuların en çok bahsettiği özelliği ise çift yoğunluklu yastıklama ve orta tabanın vermiş olduğu rahatlığı sayesinde enerji dönüşümü olmasıdır. Drop mesafesi 100mm olan ultraboost 309 gram ağırlığındadır. Hem atletik bir ayakkabı hem de gündelik yürüyüşler için bir seçenek olarak Ultraboost 19 Hafiflik hissi vererek koşu egzersizlerinde daha rahat etmelerini sağladığından koşucular tarafından tercih edilmektedir.

adidas ultraboost 19

Üzerindeki Primeknit 360 örgü saya ile Sentetik astar, doğal esnekliğiyle enerji dolu bir koşu deneyimi sağlayan Stretchweb esnek ağ dış taban ve üstün zemin tutuşu sağlayan Continental™ Kauçuk taban sayesinde dayanıklı olduğu koşucular tarafından gözlemlenmiştir. Sağlam bir ayakkabı olduğu ortada diyebiliriz ama Fiyat olarak biraz pahalı olan bu ayakkabı 1150-1400 tl arasında değişmektedir.

Nike free Rn flynkit

Çıplak ayak hissini yaşamak istediğiniz kısa koşular için üretilen Nike Free RN Flyknit Koşu Ayakkabısı, Free RN ailesinin en hafif üyesi olarak üretiliyor. Çorabı andıran üst kısım, ayağınızı eskisinden daha iyi kavrayabilmek için önceki modellerden daha fazla esnek ipliğe sahip şekilde tasarlanmış. Yumuşak ve esnek tabanı sayesinde oldukça rahatlık hissi veren bu ayakkabı koşucular tarafından olumlu yorumlar almayı başarmıştır. Ayrıca Rn Flynkit, Usain Bolt, Mo Farah, Rob Krar gibi dünyaca ünlü ve başarılı sporcularının da favori ayakkabıları arasında yer alıyor.

Nike free rn flynkit koşu ayakkabısı

8 mm topuk burun mesafesi, kolayca katlanır ve taşınır olması, esnek ve rahat bir tabanı olması, nefes alabilen örgülü kumaşa sahip olması, ultra hafif ve dengeli olması bu ayakkabıyı oldukça cazip kılmakta. Kısa koşular ve depar koşuları için oldukça başarılı olan Nike free Rn flynkit Fiyat olarak 550-650 tl arasında satılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sürat Antrenmanı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir