Protein Miktarı Yüksek Besinler

Protein, sıkça tartışılan bir besin grubudur. Gerçekten de protein, sağlıklı bir beslenme düzeninin önemli bir parçasıdır. Amino asitlerden oluşur ve vücutta, kemik ve kasların yapımı ve onarımında çok önemli bir rol üstlenmektedir.

Protein Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı bir yetişkin her gün; yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta, baklagiller, tohumlar ve kuruyemişlerden ortalama 1-3 porsiyon tüketmelidir. Burada, önerilen protein tüketimi kişinin cinsiyeti ve yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Protein yönünden zengin gıdaları seçmeden anahtar, çeşitliliktir. Çeşitli sağlıklı protein kaynaklarını tüketmek; vücudunuza demir, çinko, B grubu vitaminleri ve diğer vitamin ve mineralleri sağlamaktadır. Peki, protein miktarı en yüksek sağlıklı gıdalar hangileridir?

Yumurta

Yumurta ile yapılan kahvaltıları seviyoruz. Peki, bir yumurtada ne kadar protein var? Kolayca sindirilebilen bir besin olan yumurtanın bir orta boyunda, ortalama 6 gram protein vardır. Yumurta, lezzetli bir omlet ile güne başlamanın iyi bir yoludur ve aynı zamanda, pratik bir atıştırmalık seçeneği sunmaktadır.

Süt Ürünleri

Süt ürünleri, kalsiyum mineralinin dışında aynı zamanda proteinler ile de doludur. Egzersiz sonrasında, enerji takviyesi için tercih edilebilir.

Balık ve Deniz Mahsulleri

Balık ve diğer deniz mahsulleri de iyi birer protein kaynağıdır. Et ürünleri arasında balık, tipik olarak yağ oranı en düşük olandır. Ayrıca, sağlıklı omega-3 yağ asitleri yönünden de oldukça zengindir.

Tavuk ve Hindi Eti

Beyaz et grubunda yer alan tavuk ve hindi eti, yağsız protein ve iyi bir protein kaynağı tercih etmek isteyenler için iyi birer seçenektir.

Soya

Laktoz intoleransınız varsa, inek sütünden yapılan peynir ya da süt yerine, soya peyniri ya da soya sütü gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Soya, vejetaryenler için de iyi bir protein kaynağıdır.

Tohum ve Kuruyemişler

Özellikle çalışanlar için, kuruyemişler ve tohumlar sağlıklı ve pratik bir protein atıştırmalığı sunar.

Protein miktarı yüksek besinler arasında ayrıca; lor peyniri, tavuk, siyah fasulye, ton balığı, tofu, süzme yoğurt, mercimek, nohut, kabak çekirdeği ve parmesan peyniri gibi besinler de yer almaktadır