Protein nedir ? Protein nasıl kullanılır?

Protein Nedir?

Protein, kas yapısını oluşturan, oksijen, amino asit ve karbon öğelerinden oluşmuş, hücrelerin yapı taşları olarak işlev gören organik bileşenlerdir. Hücrelerin büyümek ve kendilerini onarmak için proteine ​​ihtiyaçları vardır. İnsan vücudu için temel besin kaynağıdır. Proteinler, vücudun yapı taşı olduğu gibi hemde enerji kaynağıdır.

Protein Nasıl Kullanılır?

Protein nasıl kullanılır? sorusunun cevabı, kullanılacak proteinin içeriğine ya da protein içeren besin kaynaklarına göre değişmektedir. Protein tozlarının kullanımı farklı şekillerde olurken, doğal protein kaynaklarının tüketilmesi suretiyle de protein alınabilmektedir.

Sorunun cevabını protein tozları için verecek olursak, protein tozlarını çeşitli içecekler ile karıştırarak tüketmek mümkündür. Örneğin su, meyve suları veya süt gibi içeceklerle protein tozları kullanılabilmektedir. Ayrıca dileyen sporcular, sulu yemeklerin içerisine katarakta protein tozlarını tüketebilirler.

Sporcular Ne Zaman Protein kullanmalı?

Sporcular için protein alımı, son derece önemlidir. Kas yapısının sağlam bir şekilde inşa edilmesi ve kas yapısında yıkım yaşanmaması için, her sporcu yapmış olduğu sporun ağırlığına göre protein ihtiyacını doğal besin kaynakları veya protein tozları ile karşılamak zorundadır. Protein ne zaman kullanılmalı? Sorusuna gelecek olursak, şöyle sıralayabiliriz.

supplement kombinasyonu

Antrenman Öncesi protein kullanımı

Antrenman öncesinde protein alınması, egzersizlerden en iyi verimi almak için önemli kurallardan birisidir. Ancak burada yapılan en önemli yanlış, antrenmanlara başlamadan hemen önce protein kullanımıdır. Oysaki proteinin egzersizlere etki edebilmesi için, kana karışması gerekmektedir. Bu nedenle alınacak proteinin, egzersizlerden 45-60 dakika ya da biraz daha önce alınması gerekir. Bu sayede kaslar egzersizler esnasında hasar gördüğünde, alacağınız proteinler kas yapılanmasını kuvvetlendirerek bu hasarın kalıcı olmasını engelleyecektir.

Antrenman Esnasında protein kullanımı

Antrenman esnasında protein alımı, antrenmandan önce ve sonrası kadar ehemmiyet taşımamaktadır. Ancak hafif ölçeklerde protein alımları, daha uygun görülmektedir.

Antrenman Sonrası Protein Alımı

Antrenmanlardan sonra protein almak, kasların onarılması için oldukça gereklidir. Egzersizler sonrasında vücudun enerji kaybetmesi nedeniyle, vücut kaybettiği enerjiyi kazanmak için kaynak arar. Bu nedenle bu kaynağı, proteinleri tüketerek kullanacaktır.

Antrenman sonrasında ortalama 50-60 gram protein alımı, ideal oran olarak belirlenmiştir. Egzersizler sonrası tüketeceğiniz proteinin miktarı gibi, tüketim zamanı da önem arz eden konulardan birisidir. Bu nedenle egzersizlerden sonraki 40 dakika içerisinde, belirtilen oranda protein almak oldukça önemlidir.

Proteinin Kas Gelişimine Faydaları Nelerdir?

Özellikle herhangi bir spor dalıyla aktif olarak uğraşanlar için, proteinler en temel öğeler arasında yer almaktadır. Vücudun protein ihtiyacının doğal besin maddeleri ile karşılanması daha yararlı iken, kararında tüketilmesi ve doğal besin maddelerini desteklemek için kullanılması halinde, protein tozları da bu konuda oldukça yararlıdır.

  • Proteinin kas gelişimine faydaları hakkında maddeler halinde bilgi verecek olursak, şunları sıralayabiliriz;
  • Kas kaybını önler: Proteinin yeteri kadar alınması halinde, egzersizler nedeniyle meydana gelen kas kaybı yani kas yıkımları, önlenmektedir. 
  • Kas dokusu oluşturur: Diğer yandan sporcular için proteinin faydaları arasında, yeni kas dokusunun oluşmasına yardımcı olduğu da bilinmektedir.
  • Egzersiz sonrası kas onarımı: Egzersizlerden sonraki 40 dakika içerisinde alınacak proteinler, antrenman nedeniyle hasar gören kas dokusunu onarmaya yardımcı olmaktadır.
  • Kemikleri güçlendirir: Protein tozu, bir sporcunun günlük ihtiyacı olan kalsiyum oranının ortalama %20’sini karşılamaktadır.
  • Vejetaryenler için destek: Et ürünlerinden protein ihtiyacını karşılayamayanlar için, protein tozu önemli bir destektir.
Besin piramiti

Protein değeri yüksek besinler

Protein açısından zengin besin maddeleri, protein miktarına göre sırayla şunlardır;

Tavuk göğsüYumurtaSığır eti
Süzme peynirBarbunyaFındık
BademKuru incirKabak çekirdeği
Ton balığıHindi etiSüt
AlabalıkSarrdalyaYoğurt
Kabak çekirdeğiYer fıstığıSoya fasülye

Bu besin kaynakları en fazla protein içeren besinler olarak bilinmektedir.

Yorumlar kapatıldı.