Kreatin Nedir? Kreatin Faydaları Nelerdir?

Kreatin nedir ?

Kreatin, vücut tarafından üretilebilen, kaslara enerji takviyesi yapan, amino asitlerin bir kombinasyonu olan glisin, arjinin ve metiyoninin birleşimidir. Kreatin kaslardaki enerji üretimi için büyük öneme sahiptir. Bu yüzden sporcular için enerji takviyeleri arasında yer almaktadır. Kas ve güç artışı için kreatin, Üzerine en çok araştırma yapılan amino asitlerden biridir.

Kreatin ne işe yarar ?

ATP (adenozin trifosfat), vücuttaki enerji kaynağıdır. ATP, vücuttaki proteini, karbonhidratı ve yağları sentezleyerek vücuda enerji kaynağı sağlar. Yoğun antrenmanlar esnasında vücuttaki ATP deposu tükenmeye başlar. Enerji kaynaklarının tekrar dolması için vücut kreatine takviyesine ihtiyaç duyar bu durumda kreatin boşalan atp depolarının tekrar dolmasını sağlayarak enerji kaynağı oluşturur. Oluşan bu enerji kaynağı kasların gelişmesine ve güç artışına sebep olur.

Kreatin Faydaları Nelerdir ?

 • Enerji kaynağıdır
 • Kalbi korur
 • Güç artışı sağlar
 • Kasların gelişmesine yardımcı olur
 • Antrenman süresini uzatır
 • Pump etkisi sağlar
 • Kan şekerini düzenler
 • Kas sinir sistemi ve kemik sağlığına destek olur
 • Kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olur
 • Hücrelerin iyileşme sürelerini hızlandırır
 • Metabolizmayı hızlandırır
 • Antrenman sonrası kas bütünlüğü korumakta etkili olur

Kreatin sporcular için önemi

Kreatinin güç artışına etkisi ; Yapılan araştırmalarda, antrenman programına dahil edilen Kretain, kullanım sonrasında performans artışı etkileri değerlendirilmiştir. Yapılan testlerde %8 ve %12 arasında artış olduğu, ağırlık kaldırma performansındaki artışın %14 ile %26 arasında olduğu, tekrar sayılarının fazlalaştığı ve halter kaldırma, Bench press gibi ağırlık kaldırma performansındaki artışın %16 seviyesinde etki ettiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden kreatin kullanımı sporcular için oldukça öneme sahiptir.

Kreatin nasıl kullanılır ?

Kreatin antrenmandan önce mi yoksa sonramı alınır soruları oldukça fazla Antrenman esnasına enerji ihtiyacı karşılanması gerektiğinden antrenman öncesi alınabilir. Antrenman sonrasında tükenen enerji kaynaklarının yerine dolması için antrenman sonrası da kullanılması uygundur. Bu yüzden antrenman öncesi ve sonrasında takviye olarak kreatin kullanmanız daha etkili olabilir.

Kreatin kürü nasıl yapılır ?

Kreatin yüklemesi birçok üretici firmanın tavsiyeleri üzerine en etkili olduğu düşünülen şekilde tarif edilmiştir. 4 hafta günde 5 gram şeklinde kullanıldıktan sonra 2 hafta ara verip kreatin kullanımına devam edilebilir. Diğer bir kullanım şekli ise 1 hafta günde 15-20 gram kullanıp diğer 3 hafta ise günde 5 gram kullanarak kreatin kullanımı yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan yüklemenin daha etkili olduğu söylenmektedir.

Kreatini hangi sporcular kullanabilir ?

Kreatin, daha çok güç gerektiren sporlar için oldukça önemlidir. Bu yüzden aşşağıda vermiş olduğumuz şemadan da hangi spor dallarında ne kadar önemli anlayabilirsiniz.

FitnessÇok önemli
Vücut GeliştirmeÇok önemli
BasketbolÇok önemli
FutbolÇok önemli
GüreşÇok önemli
SprintÖnemli
VoleybolÖnemli
BisikletÖnemli
Dayanıklılık sporları (kross,kürek vs)Önemli
TenisAz önemli
GolfAz önemli

Kreatin hangi besinlerde bulunur ?

Doğal kreatin kaynakları kırmızı et, Balık eti, Tavuk eti, Süt ürünleri ve az miktarda kızılcık ta bulunur. Ağırlık sporuyla ilgilenen bir sporcunun Günlük kreatin miktarını karşılayabilmesi için ortalama 2 kg et tüketmesi gerekir. Böyle bir şey söz konusu olamayacağı için dışarıdan takviye yoluyla alınması daha mantıklıdır.

2 thoughts on “Kreatin Nedir? Kreatin Faydaları Nelerdir?

 • 24 Eylül 2019 tarihinde, saat 10:46
  Permalink

  Ben yükleme yaparak kullanıyorum 1 hafta boyunca günlük 20 gr. sonraki hafta günlük 5 gr. antrenmandan önce ve sonra protein tozuyla karıştırıp tüketiyorum etkisini böyle daha iyi anlıyorum

 • 7 Kasım 2020 tarihinde, saat 09:48
  Permalink

  sağlam bir antrenman çıkartmak istiyorsanız Kreatin kullanmanızı tavsiye ederim

Yorumlar kapatıldı.