Spor Yapmadan Kilo Vermek

Spor yapmadan kilo vermek; Günümüz koşullarında sağlıksız beslenme ve bir takım çevresel koşullar sebebiyle obezite dünyayı saran bir hastalık haline gelmiştir. Yeni dünya düzeninin bize sunduğu uzun süre hareketsiz olarak yapılan işleri barındırın çalışma hayatı, günümüz şehir insanının hareket etmek için yeterli vakti bulamıyor oluşuyla birleşince, doğal olarak hızlı kilo artışı ve obezite kaçınılmaz son haline gelmiştir. Spor yapmadan kilo verilir mi? Yazımızda kilo kontrolüne yönelik birkaç temel bilgi paylaşacağız ve kilo verme sürecinde spor yapmazsanız neler olacağını, yani artıları ve eksileriyle spor yapmadan kilo verme konusunu aktaracağız. Faydalı olmasını dileriz.

 • Spor yapmadan kilo verilir mi ?
 • Spor yapmadan nasıl kilo verilir ?

Yapılan Yanlışlar

Kilo problemiyle baş etmenin birçok yöntemi vardır. Son dönemlerde özellikle spor ve diyet yapmak istemeyen bireyler tarafından tercih edilen zayıflama haplarının kesinlikle bunlardan biri olmadığını belirtelim. Net ifade etmek gerekirse kullandığınızda doğrudan kilo vermenize sebep olacak bir ilaç, ilaç sanayi tarafından üretilmedi. Bu sebeple piyasada satılan zayıflama ilaçlarının, para tuzağı olduğunu belirtelim. Gelişigüzel kullanıldığında ölümcül sonuçlar doğurabileceğini tabi ki. Bunun yerine gıda takviyeleri kullanabilirsiniz. Gıda takviyelerini almadan önce de mutlaka detaylı bir doktor kontrolünden geçmenizi öneriyoruz. Belki de henüz teşhisi konmamış bir hastalığa sahipsiniz ve sahip olduğunuz bir hastalık sebebiyle kilo alıyorsunuz. Bu anlamada hastalığın tedavisine ilişkin bir ilaç kullanımı sağlarsanız kilo alma sebebi olan hastalığınız ortadan kalkacağından kilo verebilirsiniz.

Kilo vermek için başvurabileceğiniz ve tüm tıp dünyasının genel önerisi ise; sağlıklı beslenme programları uygulamak ve bu sağlıklı beslenme programlarını günlük rutin egzersizlerle desteklemek. Çünkü Egzersizler, diyetler, sağlıklı beslenme şekilleri ile düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir ve bunun size hiçbir zararı olmaz. Diyet yaptığınızı ve sağlıklı besinler tükettiğinizi varsayalım. Peki, yapacağımız diyeti spor ile desteklemezsek neler olur? Spor yapmadan kilo vermenin artıları ve eksileri konusunu sizler için araştırdık

Spor yapmadan kilo vermek

Spor Yapmadan Kilo Verme

 • Proteinli ağırlıklı kahvaltı yapın. Yüksek proteinli bir kahvaltı  gün boyunca yemek isteğini ve kalori alımını azaltabilir (12). Karbohidrat ağırlıklı beslenme kilo almanıza neden olan faktörlerden biridir. Eğer kilo vermek istiyorsanız protein ağırlıklı beslenmek diyetinizin bir parçası olmalıdır.
 • Şekerli içeceklerden ve meyve suyundan kaçının. Bunlar vücudunuza koyabileceğiniz en yüksek kalori aldıran besinler arasında bulunmaktadır. Tükettiğiniz meyvalardan vücudunuz ihtiyacı olan şeker oranını temin edecektir. Bu yüzden şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durmanız kilo vermeniz açısından fayda sağlamaktadır. (3, 4 ).
 • Yemeklerden önce su için. Yapılan Bir araştırmada, yemeklerden yarım saat önce içilen suyun 3 ay boyunca kilo kaybını% 44 artırdığını göstermektedir. (5). Su içmek vücut için oldukça faydalı olduğundan diyetinizde bol bol su tüketerek kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz.
 • Kilo verme dostu yiyecekleri seçin. Bazı gıdalar kilo vermek için diğerlerinden daha iyidir. Örn. Somon, haşlanmış patates, yumurta, kırmızı et, beyaz et, ton balığı, fasülye, yeşil yapraklı sebzeler, süzme peynir, avakado, fındık, yulaf, greyfurt, yoğurt vs. gibi gıdalar besin değerleri faydalı olan gıdalardır.
 • lif tüketin. Çalışmalar, çözünür liflerin kilo kaybını teşvik edebileceğini göstermektedir. Glukomannan gibi lif takviyeleri de yardımcı olabilir (67).
 • Kahve veya çay için. Her şeyden önce kahve içmek uyanıklığı ve farkındalığı arttırır. Bu da gün içerisindeki yaşam kalitemizin artmasını sağlar. Kafein metabolizmanızı % 3-11 arttırır (8910 ). Bunun yanında gün içerisinde bitki çayları tüketip kilo vermenize katkı sağlayabilirsiniz.
 • Yavaş yemek yiyin. Hızlı yemek zamanla kilo alımına neden olabilirken, yavaş yemek daha dolu hissetmenizi sağlar ve kilo veren hormonları artırır ( 11 ,12).
 • Her gün tartılın. Çalışmalar, her gün kendilerini tartan insanların kilo verme ve uzun süre uzak tutma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor (1314).
 • Kaliteli uyku alın. Uyku birçok nedenden ötürü önemlidir ve zayıf uyku kilo alımı için en büyük risk faktörlerinden biridir ( 15 ).

Spor Yapmadan Kilo Vermenin Artıları

Spor yapmadan kilo vermek sizi zamandan tasarruf ettirebilir. Spora ayırmış olduğunuz zamanı farklı koşullarda değerlendirebilirsiniz. Ayrıca egzersiz esnasında yaşanan sakatlıklardan koruyabilir. Spor yapmadan kilo vermenin en büyük artıları zaman ve sakatlanma diye değerlendirebiliriz.

Spor Yapmadan Kilo Vermenin Eksileri

 • Her ne kadar zaman ayırmanız gerekse de sağlıklı kilo vermek için spor yapmanız vücudunuz için fayda sağlayacaktır.
 • Yaptığınız diyeti spor ile desteklemediğiniz durumda, vücudunuz uyguladığınız diyet yüzünden güçsüz düşer ve kaslarınızı kaybetmeye başlarsınız.
 • Eğer ciddi bir kilo kaybı yaşamanız gerekiyorsa yani obezite probleminiz varsa, diyet yaparken spor yapmazsanız vücut hacminiz küçüldükçe dış derinizin kendini toparlama şansı kalmayacaktır. Bu da kilo verdikten sonra sarkmalara ve çatlaklara neden olur.
 • Spor yaparak kilo verdiğinizde, kilo verirken fitness seviyeniz artmış olacaktır. Bu artış vücudunuza hissedilir derecede güç artışı ve motivasyon artışı olarak yansıyacaktır.