BCAA Nedir? Kas Gelişimine Faydaları Nelerdir ?

Özellikle vücut geliştirme sporlarıyla yakından ilgili olan herkesin bildiği ve birçoğunun kullandığı BCAA Nedir? BCAA nasıl kullanılır ve BCAA’nın kas gelişimine faydaları nelerdir? Sorularının detaylı cevaplarını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

BCAA Nedir?

Türkçe açılımı dallara ayrılmış aminoasitler zinciri olan ve vücut tarafından üretilmeyen Lösin, Valin ve İzolösin olarak adlandırılan aminoasitlerin bileşimi olan BCAA, vücut geliştirme sporlarıyla ilgilenenlerin sıklıkla kullanmış oldukları özel bileşendir diyerek, BCAA nedir? Sorusunu anlaşılır bir şekilde cevaplandırabiliriz.

Dışarıdan doğal besin maddeleri ile de alabileceğimiz bu kaynak, piyasada farklı şekillerle üretilerek satılan ürünler vasıtasıyla alınması gerekli olan miktara çabuk ulaşılmasını sağlamaktadır. En önemli özelliğiyse, karaciğerde herhangi bir değişime ya da senteze uğramadan, hemen emilerek kaslar için gerekli etkiyi göstermesidir.

BCAA Nasıl Kullanılır?

BCAA nedir? Sorusuna cevap verdikten sonra, BCAA nasıl kullanılır? Sorusuna cevap verecek olursak, kullanımı hakkında şunları diyebiliriz.

BCAA doğal besin kaynaklarında bulunmasının yanında, 3 ayrı şekilde piyasada satılmaktadır. Piyasada kapsül, toz ya da tablet olarak satılırlar. Vücut geliştirme sporlarıyla ilgilenenler kahvaltılarda 4-5 gram, egzersizler öncesinde yine 3-5 gram ve en son gece yatmadan öncede 3-5 gram şeklinde almalıdırlar.

Şayet antrenmanlar öncesinde peynir altı suyundan üretilen protein karışımı kullanılmışsa, antrenman öncesinde BCAA kullanımına gerek bulunmamaktadır.

Bu ürünün kullanımında kilo da bir etken olup, 70 kg altındaki kişilerin 5 gram, üzerinde olan kişilerin ise 10 gram tüketimi daha uygun görülmektedir. Yoğun antrenman yapan kişiler, antrenmanlarının öncesi ve sonrasında, ortalama 40 dakika içerisinde ürünü kullanmalıdır. Bu sayede kas yenileme noktasında, daha etkili faydaları olacaktır.

Ayrıca şuradan Amino asit nedir faydaları nelerdir öğrenebilirsiniz.

BCAA Faydaları Nelerdir?

BCAA’nın kas gelişimine faydaları

 • Kas protein sentezini desteklemesi sebebiyle, yeni kas dokusu oluşumuna önemli katkıları bulunmaktadır.
 • Yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahiptir.
 • Antrenman esnasında, kas yıkımını minimize etmektedir.
 • Özellikle antrenmandan 1-2 gün sonra görülecek kas ağrılarını önemli ölçüde engellemektedir.
 • Crossfit antrenmanı gibi, yoğun ve uzun süreli antrenman çeşitlerinde dahi, dayanıklılığı artırdığı bilinmektedir. Antrenman esnasındaki enerjinin bir kısmını karşılaması nedeniyle, yoğun antrenmanlarda bitkinlik ve yorgunluk gibi olumsuzlukları engeller.
 • Kaslar için zararlı olduğu bilinen cortisol seviyesini aşağı çekerken, antrenman öncesi kullanıldığında testosteron hormonu seviyesini de yükseltmektedir.
 • Et tüketmeyen vejetaryen kişilerin etlerden alamadıkları bazı amino asitlerin, tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum hem genel sağlık açısından, hem de antrenman açısından önemlidir.
 • Kas dokusu sentezlenmesi, oldukça yüksek olmaktadır.
 • Kas yorgunluğunu azaltması da, BCAA kas gelişimine faydaları arasındadır.
 • Enerji seviyesini yükseltmesi sebebiyle, daha sağlam bir yapıda etkili antrenmanlar yapılmasına imkan verir.
 • Hasarlı kasların onarılmasında, etkili olan yardımcı bir üründür.

Kısacası BCAA, profesyonel anlamda vücut geliştirme antrenmanları yapmak ve kas kütlesini artırmak isteyenler tarafından ihmal edilmeden kullanılmalıdır. Vücudun günlük alması gereken aminoasit alımını yapamayan kişilerde, bu ürünlerle bu eksiklerini giderebilirler.

3 thoughts on “BCAA Nedir? Kas Gelişimine Faydaları Nelerdir ?

 • 29 Ağustos 2020 tarihinde, saat 01:08
  Permalink

  kreatin ve bcaa gerçekten önemli farkını kullandıkça anlıyosunuz

 • 1 Eylül 2020 tarihinde, saat 01:08
  Permalink

  Ben protein tozunun içine katıyorum, hem antrenman öncesi hemde sonrasında içiyorum

 • 25 Eylül 2020 tarihinde, saat 11:49
  Permalink

  Eğer amino asit aldıysanız onun içeriğine bakın düşük miktarda olsa bcaa bulunmaktadır

Yorumlar kapatıldı.