Dışarda koşmanın avantajları

Açık havada gerçek bir yüzeyde koştuğunuzda hızınız ve yüzey sürekli değişir. Bu değişimler kas ve kemik sisteminizin hareketinde çeşitlilik yaratır. Bu da koşu bantının sabit ve tekrarlı geriliminden çok daha iyidir.

Açık havada koştuğunuzda oksijen tüketimi ve çalışan kas sayısıda çok daha yüksektir. Rüzgar direnci hıza bağlı olarak koşucunun iş yükünü yüzde 2-10 arasında arttırır. Ayrıca açık havada koşmak her zaman daha keyiflidir.

Koşu bantında koştuğunuzda bant ayağınızı beraberinde geri götürür. Bu yüzden ayaklarınızı geri itmeye ve kendinizi ileri itmek için dizinizi yukarı kaldırmaya ihtiyaç duymassınız. Böylece vücüdunuzun alt tarafı hareket açıklığını kaybeder. Bu durum sizi doğal olarak sakatlıklara açık hale getirir.
Koşu bantında 1.5 kilometreyi 6 dakikada kat edebilirken gerçek koşuda 8 dakika gibi bir sonuçla karşılaştığınıza şaşırmayın sağlıklı bir koşu yapabilmenin ilk şartı ise esnek olmaktır.

Antrenman öncesi ve sonrası esneklik için germe hareketlerini yapmayı sakın unutmayın.
Bu yazımızda sokakta koşmanın salonda yada evde koşu bantında koşmaktan daha faydalı olduğunu görüyoruz öyleyse fırsat buldukça koşu bantında değilde soktakta yada koşu parkurlarında koşmanızı tavsiye ederim

One thought on “Dışarda koşmanın avantajları

  • 22 Mayıs 2019 tarihinde, saat 01:54
    Permalink

    dışarda koşmak gibisimi var koşu bantlarında spor salonlarında kendinizi esir etmeyin doğaya çıkıp özgürlüğü hissedin

Yorumlar kapatıldı.