Dövüş Sanatları Öğrenmek için En İyi 10 Neden

Kendiniz veya çocuğunuz için dövüş sanatlarını düşünüyorsanız, mükemmel bir seçim olabilir! Dövüş sanatları sadece kendini savunmayı öğrenmek için değil, aynı zamanda genel sağlığınız için de harikadır. Fiziksel gelişim, hem zihinsel hem de ruhsal refahın geliştirilmesine kadar, dövüş sanatları insanların en yüksek potansiyellerine ulaşmalarını sağlar. Ancak yeni bir şey yapmak zor olabilir. Bu yüzden bu kılavuzu dövüş sanatlarını öğrenmeniz için 10 neden ile bir araya getirdik. Dövüş sanatlarının faydaları hakkında bilgiler edinerek size sağlayacağı avantajları öğrenmiş olacaksınız.

Dövüş Sanatının Faydaları

Fiziksel egzersiz, sağlığın birincil bileşenidir. Dövüş sanatlarının birçok yararı olduğu düşünüldüğünde, denemeniz gereken harika bir aktivite olabilir. 

1. Cesaret ve Güven Artışı

Güven artışı, her yaştan dövüş sanatçısının hoşlandığı bir şeydir. İster sizin, ister çocuğunuz için olsun, dövüş sanatları öz güveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bir beceriyi uygulamak, geliştirmek ve başarılı olmak, kendi imajınızı geliştirir. Sporculara diğer alanlarda ve girişimlerde başarılı olabilecekleri konusunda güven artışı sağlar.

Dövüş sanatları ve teknikleri belli bir sabır ve detaylara dikkat gerektirir. Çeşitli disiplinlerdeki birçok hareketin ustalaşması yıllar alır. Bununla birlikte, öğrenciler teknikleri öğrendikten sonra, bir başarı duygusu vardır. Bu başarı duygusu, benlik saygısı ve güven ile sporcuyu güçlendirir.

Aslında  karate veya benzer bir dövüş sanatına katılan çocuklar , okulda daha fazla güven ve daha iyi performans gösterirler. Bu nedenle, çocuğunuzun öz güvenini veya kendinizinkini geliştirmek istiyorsanız, dövüş sanatları bunu uygulamak için harika bir etkinliktir.

2. Tüm Vücut Egzersizi

Yeni bir egzersiz şekli mi arıyorsunuz? Dövüş sanatları sizin cevap olabilir. Çünkü dövüş sanatları gerçekten tam bir vücut egzersizi sağlar. Tutarlı uygulama, genel hareketliliği artırır. Yapılan antrenmanlar ile vücudunuzun basınç tepkisini artırdığını ve kasları geliştirdiğini göstermektedir

Birçok dövüş sanatı zaman içinde tekrarlanan kas hareketlerini içerdiğinden, güç kazanacak ve yağ yakımını hızlandıracaksınız.

Fiziksel egzersiz ve uygun nefes alma ile vücut sağlıklı miktarda endorfin salgılar ve her gün daha güçlü, daha zinde ve daha sağlıklı hissederiz. Bu şekilde dövüş sanatları, istenmeyen kilolardan daha hızlı kurtulmanızı ve fitness seviyenizi yükseltmenizi sağlar.

3. Esneklik

Yüksek vuruşlar, düşük duruşlar, hızlı ayak hareketleri ve yer manevrası gibi tekrarlayan hareketler, genel sağlığınıza fayda sağlayacak esnekliği ve hareketliliği geliştirir.

Esnekliğin birçok sağlık yararı olduğunu biliyor muydunuz  ? Bazıları şunları içerir:

  • Geliştirilmiş duruş
  • Daha iyi hareket özgürlüğü
  • Azalmış kas ağrısı ve gerginliği
  • Zihin ve bedenin gevşemesinde artış
  • Azalan yaralanma riski

Kempo, çok yönlü hareketi ve esnekliği artırmak isteyenler için mükemmel bir dövüş sanatıdır. Esneklik hedefinizse deneyin!

4. Daha iyi Koordinasyon

Tüm dövüş sanatları, başka biriyle uzaysal farkındalık ve koordinasyon hareketi gerektirir. Bazı dövüş sanatları, sahne ve araç kullanımını da içerir.

Tüm bu faktörler, katılımcının vücudunun yanı sıra etrafındaki insanlar ve nesnelerin koordinasyonunu ve farkındalığını geliştirir.

Kempo gibi uygulamalar, vücudun alt kısmını üst vücudun manevra yapabileceği ve çalışabileceği bir üs olarak hareket etmeye teşvik eder – bu fikir Krav Maga da dahil olmak üzere birçok savaş sanatı sistemi tarafından ödünç alınmıştır.

5. KENDİNİ SAVUNMA BECERİLERİ

Dövüş sanatlarını öğrenmenin bariz bir yararı, gerçek bir tehdidin olduğu durumlarda kendini savunma manevralarını gerçekleştirmek için geliştirilmiş bir yetenektir. Dövüş sanatıyla uğraşan sporcular hayatı tehdit eden ve tehlikeli durumlarda kendilerini savunmaya daima hazırdırlar.

6. Düşük Kan Basıncı ve Nabız

Dövüş sanatlarına katılanların düşük tansiyon ve kalp atış hızlarına sahip oldukları gösterilmiştir. HIIT’e (yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman) benzerliği nedeniyle, dövüş sanatları genel kalp sağlığını iyileştirebilir, kolesterolü düşürebilir ve daha düzenlenmiş kan şekeri ve insülin seviyeleri sağlayabilir. Daha sağlıklı bir vücuda daha mutlu bir yaşam için merhaba de!

Dövüş sanatçıları, bir koşu bandında koşmak veya ağırlık kaldırmak zorunda kalmadan düzenli egzersizin tüm fiziksel avantajlarından yararlanırlar. Sağlığınızı iyileştirmek için harika bir seçenek.

7. Zihinsel Dayanıklılık

Son araştırmalar düzenli aerobik egzersizin (dövüş sanatları gibi) aslında beyinde daha iyi hafıza ve öğrenme becerilerini teşvik eden fiziksel bir değişiklik ürettiğini göstermektedir.

Aynı çalışma, küresel olarak her dört saniyede bir yeni bir demans vakası gözlemlendiğini gözlemledi. Bu zayıflatıcı durumu önlemek isteyenler, dövüş sanatlarına katılarak bununla baş edebilirler.

Bu durum dövüş sanatları söz konusu olduğunda birçok insanın farkında olmadığı büyük bir faydadır.

8. Sosyal Beceriler

Dövüş sanatları da sosyal beceriler geliştirmenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni ekip ortamıdır. Sizinle aynı hedeflere sahip insanlarla birlikte çalışıyorsunuz, birlikte öğreniyor ve büyüyorsunuz.

Bu özellikle çocuklar için faydalıdır. Dövüş sanatları derslerinde çatışmaları nasıl çözeceklerini, yeni arkadaşlar edinebileceklerini ve merhamet göstereceklerini öğrenebilecekler.

Yeni bir ortamda olmak çocuklar için korkutucu olabilir, ancak güvenli bir kontrollü ortamda bu duruma nasıl gidileceğini öğrenmek, yaşam için onlara fayda sağlayacak büyük bir beceridir.

9. Disiplin

Dövüş sanatları derslerine katılarak yön ve yapıya alışacaksınız. Bu ortamda, eldeki göreve dikkat etmeli ve dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmalısınız.

Dövüş sanatları, fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak hayattan en iyi şekilde yararlanmak için mükemmel bir katalizördür. Beslenme, dinlenme ve iyileşme hakkında kararlar verme konusunda kendinizi disipline etmeyi öğretir.

Dövüş sanatları hedeflerinize ulaşmanın size bağlı olduğunu anlamak da çok önemlidir. Bunu sizin için başka kimse yapamaz. Bu, kendine güven ve bağımsızlığı teşvik eder!

Siz gelişmek ve büyümek için işe koymanız gereken kişisiniz. En iyi olmak için, kendini adamış ve gerekli çabayı göstermelisiniz.

İlerledikçe, hayatınızın diğer tüm yönlerinde de faydalı olacak bir disiplin kazanacaksınız.

10. Stres Giderme

Dövüş sanatları yapmanın stresi hafifletmeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Genellikle bu, bugüne ve kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanarak gerçekleştirilir. Dövüş sanatlarının birçok biçimi de nefes ve düşünceleriniz üzerinde tam kontrol sahibi olmayı vurgulamaktadır.

Bunu yaptığınızda, yaşamın her alanına uygulanabilecek bir beceri öğreniyorsunuz. Daha odaklanmış ve kendinize güveniyorsanız ve düşünceleriniz daha net olduğunda, hayatın diğer birçok bölümünde de stresi hafifletirsiniz.

Dövüş sanatları dersine gitmek her şeyden çok, benzer düşünen insanlarla cesaret verici bir ortamda eğlenceli, güvenli ve zorlu bir egzersizle zihinsel odaklanmanız ve çevrenizdeki dünya için daha büyük bir takdirle ayrılmanıza yardımcı olacaktır.

Dövüş sanatları ruhsal sağlığınızı iyileştirir, çünkü size ruhsal enerjinizi nasıl meditasyon yapacağınızı ve ondan nasıl yararlanacağınızı öğretir.