Golf Ayakkabısının Önemi?

Bütün sporlarda olduğu gibi, golf oynarken en iyi ayakkabıyı giymek ayak sağlığınız ve performansınız için oldukça önemlidir. Ayakkabının doğasından beklediğiniz gibi, sadece golf sahasında kullanılabilirler ve genellikle standart ayakkabılardan daha pahalıdırlar.

Golf sahasında yürürken veya vuruş yaparken ayaklarınız kontrolsüz bir şekilde kayabilir. Golf ayakkabısının önemi ise bu kontrolsüzlüğü en minumum seviyeye düşürmek ve sakatlıkları önlemeye çalışmasıdır. Bunun dışında, uygun ayakkabılar giymeden, uzun süre ayakta durmak ve yürümek, omurgaya kötü bir şekilde zarar verebilir.

Golf ayakkabılarına gerek var mı?

Golf ayakkabıları golf oynamak için bir ön koşul değildir, ancak istisnai olarak tavsiye edilir. Açıkça golf için tasarlanan ayakkabılar, bu devasa atışları yaparken bir golfçünün ayaklarını yere güvenli bir şekilde tutmasını sağlıyor. Golf oynayan sporcunun sivri ya da kramponlu ayakkabılara ihtiyacı var. Sivri uçların olması golf ayakkabılarının birincil parçasıdır ve aynı zamanda sallanırken ayakların hareket etmesini önler zemine daha sağlam ve dengeli basmanızı sağlar. Vücudun alt kısmının gücü, topa daha fazla vurmak için önemlidir. Golf ayakkabıları da sallanırken vücudunuzun dik durmasını sağlar.

Golf Ayakkabısının Özellikleri

Bir vuruş yaparken, vücut ağırlığı bir ayaktan diğer ayağa geçer. Bu dakika boyunca sürebilir. Vücut uygun şekilde ayarlanmalıdır ve bu ayakkabılar bu kontrolü gerçekleştirmek için en iyi donanıma sahiptir. Sivri uçlar zemini tutar ve özellikle zor bir eğimde oynarken ayakların kaymasını önler.

Golf Ayakkabılarının Faydaları?

 • Uzun süreli ayakta kalmak için tasarlanmıştır
 • Sallanma sırasında ayaklarınızın hareket etmesini önler
 • Daha iyi bir vuruş yapmayı sağlar
 • Sivri uçlar kayma olasılığını azaltır
 • Zemine daha sağlam basmanızı sağlar
 • Düz olmayan zeminlerde daha sağlam hareket etme olanağı sağlar
 • Hava kanalları Terlemeyi önler
 • Goretex malzeme su geçirmeyi engeller

Golf ayakkabısı giymek, bir golf sahasının yokuş aşağı ve yokuş yukarı olan kısımlarında gezinmeyi kolaylaştırır. Örneğin koşu ayakkabısı ile çimenli bir yokuştan aşağı iniş yada yukarı tırmanmak zor olabilir veya düşmeye neden olabilir. Golf ayakkabıları çoğu arazi için yeterli çekiş gücü sağlar.

Golf Ayakkabısının Önemi

Golf ayakkabısının özellikleri

Sağlamlık

Golf ayakkabılarının avantajlarından biri, geniş paletli elastik tabanlarının çimlerin üzerinde kaymasını önlemek için dayanıklılıklarını ve keskin maşalarını genişletmesidir. Golf ayakkabılarını yapılandırmak için kullanılan malzeme, onları sağlam ve hafif hale getirir. Golf ayakkabıları, diğer sporlarda kullanılan ve başka ayakkabılarda bulunmayan, sabit, güçlü eğri desteği sağlar.

Destek ve Konfor

Ayakkabılarda orta ayak ve sersemletici asimilasyona yardımcı olan ek yastıklama var. Bu orta ayak desteği özellikle topu sürerken önemlidir, çünkü golf oyuncuları vuruşlarını ayaklarının üzerinde sonlandırır. Golf ayakkabıları yapmak için kullanılan dana derisi, uzun bir golf sahasında gezinmek için uyarlanabilir ve uyumludur.

Hava alabilirlik

Birçok golf ayakkabısı nefes alabilirliği artıran bir malzemeden yapılmıştır. Gore-Tex astarlı golf ayakkabıları nemi özümseyerek ayakların terlemesini önler ve ayakların rahatlamasını sağlar. 

Çivili Golf Ayakkabılarının Faydaları

Çivili golf ayakkabılarının avantajlarından biri, golf oyuncuları yürürken ayakkabıların kavrayışını geliştirmeleridir. Golf oyuncularını dinamik tutar ve topa vurduklarında hızlı dönüşler yapmalarına neden olur. Ayakkabıların dış tabanındaki ayrılabilir eğri sivri uçları, golf oyuncularına fairway yüzeyleri üzerinde ayak uydurmaya yardımcı olur.

Çivisiz Golf ayakkabılarının faydaları

Çivili ayakkabılara göre daha rahat ve hafiftir. Zemine zarar vermemesi açısından çivili ayakkabılara göre daha fayda sağlamaktadır. Zeminin düzgün olduğu yerlerde tercih edilmektedir.

Golf Ayakkabısının Önemi

Golf Ayakkabılarında Kullanılan Malzeme

Golf ayakkabısı yıllardır varlığını sürdürdüğü için araştırma ve geliştirmeye de yatırım yapıldı . Çeşitli golf ayakkabılarında kullanılan malzemeler deri, su geçirmez astar ve sentetikten farklıdır.

Deri ayakkabılar en popüler olanıdır, ancak yüksek kaliteli deri için üretim maliyetleri biraz daha fazladır. Deri ayakkabılar yaz için mükemmeldir, çünkü diğer alternatif malzemelerden daha fazla nefes alabilirler.

Sentetik ayakkabılar alternatiftir ve malzeme insan yapımı olduğundan genellikle daha ucuzdur. Daha ince gözeneksiz polyester nedeniyle kalite biraz zarar görür, ancak artı tarafta, genellikle ayaklarınızda ve banka bakiyenizde daha hafiftir.

Su yalıtım kaplamaları , kış aylarında çok popüler olan kalın suya dayanıklı bir malzeme olan Goretex formunda kullanılacaktır. Kalın olmasına rağmen, aynı zamanda nefes alabilir, ancak dezavantajı, yaz aylarında çok ısınabilir olmalarıdır.

2 thoughts on “Golf Ayakkabısının Önemi?

 • 23 Ocak 2021 tarihinde, saat 15:12
  Permalink

  Gerçek anlamda golf tutkunuysanız kaliteli bir ayakkabı almanızı öneririm

 • 27 Ocak 2021 tarihinde, saat 12:52
  Permalink

  Golf ayakkabısı deyip geçmeyin, her spor dalında olduğu gibi golf sporunda da ekipmanların olması önemlidir.

Yorumlar kapatıldı.