Concentration Curl

En iyi kol geliştirme hareketleri, Concentration Curl nasıl yapılır, Concentration Curl nereyi çalıştırır ve hangi kas gruplarını etkiler. Concentration Curl hareketinin faydaları nelerdir. Concentration Curl – Konsantrasyon kıvrılması, hakkında en detaylı bilgiler..

Hareketin AdıConcentration Curl – Konsantrasyon
HedefGüç
Etki alanıÖn kol – Biceps
Hedef kas grubuBrachialis Brachii Brachioradialis
SeviyeBaşlangıç

Resimli Kol Hareketleri

Concentration Curl

Concentration Curl Nasıl Yapılır?

 • Önünüzde bir dambıl alarak bacaklarınızı birbirinden ayırarak bir sehpada oturun
 • Dambılı sağ elinizle alın ve sağ kolunuzu sağ uyluğunuzun (baldırın iç kısmı) içine yaslayın. Dirseğiniz uyluğunuzun üstünden daha alçakta olmalıdır, böylece dirseğiniz dönmez ve sağ kolunuz neredeyse tamamen uzatılmış olur
 • Sırtınızı düz ve üst kolu sabit tutun. Sadece ön kolunuz hareket etmelidir.
 • Avucunuz yüzünüze doğru bakmalıdır
 • Sırtınızı desteklemek için sol kolunuzu dizinize yaslayabilirsiniz
 • Dambılı yukarı doğru kıvırırken nefes verin
 • İndirirken nefes alın ve set sayısı kadar tekrarlayın
Konsantrasyon Curl

Vücudunuzun sıcak olması, kaslarınızda hareketin daha fazla etki etmesini sağlayacaktır. Bu nedenle egzersizi yaparken dinlendiğiniz süreyi, fazla uzatmayarak vücut ısınızı kaybetmemeye özen gösterin.

Concentration Curl Faydaları

 • Concentration Curl  hareketi sayesinde, kollarımızın iri gözükmesini sağlayan Brachialis kasını çalıştırmış oluruz. Oldukça Önemli olan bu küçük kas kütlesi geliştirildiği takdirde, dışarıdan bakıldığında kolların daha iri ve hacimli gözükmesini sağlamaktadır.
 • Brachioradialis kası, ön kolun üst tarafında, biseps ve brachiolis kasına bağlı, çekme görevini gerçekleştiren küçük bir kas kütlesidir. Concentration Curl çalışarak bu kas kütlesinin gelişmesi sağlanır. Bu sayede daha büyük kollar ve daha güçlü bilekler inşa edilmiş olur
 • Concentration Curl En önemli üç kas grubunu çalıştırmaktadır. Antrenmanlarınız da bu kas gruplarını çalıştırmak istiyorsanız bu hareketi programınıza dahil etmeyi unutmayın.
Concentration Curl

Bilimsel kanıtlı!

Daha büyük pazı istiyorsanız, bu belki de okumanız gereken en önemli makale. 2014 yılında Amerikan Egzersiz Konseyi, Wisconsin Üniversitesi’nde egzersiz bilimcilerini en etkili pazı egzersizinin ne olduğunu bulmak için yapmış olduğu araştırmada Concentration Curl hareketi listenin ilk sırasında yerini almaktadır.

Testin ilk gününde araştırmacılar, kablosuz bir elektromiyografi (EMG) makinesi aracılığıyla toplam kas aktivitesini ölçmek için her bir sporcunun biseps brachii (BB), ön deltoid (AD) ve brachioradialis (BR) üzerine elektrotlar yapıştırdılar. Daha sonra denekler, bir izometrik tek kollu Concentration Curl hareketini gerçekleştirerek pazılar için maksimum kasılmayı (MVC) tamamlayarak başladı. Her iki test oturumundan hemen sonra, araştırmacılar ortaya çıkan verilere göre diğer yedi egzersize kıyasla, Concentration Curl hareketinin verilerinin üst seviyede olduğunı gördüler ve bisepslerin test edilen diğer egzersizlerden önemli ölçüde daha yüksek kas aktivasyonu oluşturduğu ortaya çıkmış oldu.

Concentration Curl Nereyi Çalıştırır

 • Brachialis
 • Biceps Brachii
 • Brachioradialis
Biceps anatomisi

Yorumlar kapatıldı.