Hangi supplementi kullanmalıyım ?

Fitness ve vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız bu yazımız tam size göre. hangi supplementi ne zaman, nasıl kullanmanız gerektiğini anlayıp, en etkili şekilde kullanmanıza yardımcı olucağız.

Whey protein , whey proteinin içerisinde en çok işimize yarayanlar, whey protein isolate ve hydrolize’dir. Bunlar vücut tarafından kas içerisine en hızlı ulaşan gruptur.

Amino asitler, amino asitler proteinin yapı taşıdır.

Temel amino asitler

Histidine, Vücuttaki her türlü dokunun tamiri ve gelişimini sağlar. (yumurta,beyaz et,kırmızı et)

isoleucine, Kan şekeri seviyesini düzenler (yumurta,balık,tavuk)

Leucine, BCA ların en kuvvetlisidir. Kan şekerinin düzenlenmesi, deri dokusunun iskelet çevresi kaslarının ve kemiklerin gelişimi ve onarımını sağlar. (kaşar peyniri,susam)

Lysine, Vücudun kalsiyumu emebilmesini sağlar. Ayrıca vücuttaki nitrojen dengesini sağlayarak bitkinlik olmasını engeller.(bezelye,ıspanak,soya)

Methionine, Yüksek testesteron seviyesi sağlar. yağların yakılmasını ve parçalanmasını destekler. (balık)

Phenylalanine, Sinir sistemine müdahale ederek motivasyon seviyesini arttırır. (badem)

Typrophan, Serotonin ve melatonin salgılanmasını sağlar. (çikolata,muz,süt)

Valine, kas dokusu onarımına ve gelişimine yardımcı olur. (tahıllar,mantar,et)

Temel olmayan amino asitler 

bu amino asitler  insan vücudunun kendi kendine üretemediği takviye yoluyla alınması gereken hayati amino asit formlarıdır.

Alanine, Arginine, Aspartic acid, Cysteine, Glutamic acid, Glutamine, Glycine, Proline, Serine, Threonine, Tyrosine

 

BCAA , eşsiz yapılardan dolayı bu isimle adlandırılan amino asitlerdir. Bunlar Valine, isoleucine ve leucine’den oluşmaktadır. Dallı zincirli yapıları bulunduğundan dolayı bu amino asitlere bu isim verilmiştir. BCAA lar enerji seviyesinin artmasını, yağ yakımını, kas yapılandırmasını ve parçalanması sonucunda hızlı onarımı sağlamaktadır. BCAA lar eşsizdir. Çünkü diğer amino asitler gibi karaciğerde metobolize olmak yerine doğrudan kas dokusu tarafından emilerek kullanıma hazır çabuk enerji oluştururlar.

Creatin, Yağsız kas kütlesi artışı, protein sentezi artışı, güçte dayanıklılık ve anareobik preformans artışını sağlamasında yardımcı olur. kreatin kas boyutunu ve gücünü arttırmakla kalmaz aynı zamanda vücut  ağırlığınıı arttırmakla beraber vücudumuzun yüksek tempolu ve uzun süreli çalışmalar yapabilmesini sağlar.

Glutamine, glutamine piyasada en iyi takviyelerden biri olarak bilinir. Vücut tarafından üretilen bir amino asittir. Vücut tarafından üretilmesi dışarıdan takviye olarak alınmayacağı anlamına gelmez. Bu amino asitin 2 azot zincirine sahip özel bir molekül yapısı vardır. bu sayede glutamin kas hücrelerinde azot taşıma görevini üstlenir. Glutamin, poretin sentezine, kas yıkımını engelleme ve büyüme hormonu üzerinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir.  kas hücrelerini tamir ederek vücutta önemli bir rol oynar. Normal şartlar altında insan vücudu yeterince glutamin üretebilmektedir. Ancak bazı durumlarda insan vücudunda glutamin seviyesi düşmektedir. Seviyenin azalmasında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Omega3 öğünlerle birlikte balık yağı almanın yemeklerin anabolik faydasını arttırdığını gösteren kanıtlar vardır. büyük küçük herkesin kullanabilceği gıda takviyesidir.

Cyclic dextrine (karbonhidratlar) karbonhidrat tozları genelde düşük moleküler ağırlıkta oldukları için midede kalma ve kana karışma süreleri uzundur.  Antrenman öncesi ve sonrası yağlandırmayan karbonhidratların kullanımı çok önemlidir. Antrenman öncesi kullanım antrenmanda daha güçlü ve enerjik olmanızı sağlar. Antrenman sonrası kullanım antrenmanda harcadığınız enerjiyi ve kaloriyi yerine koyar.

bu yazımızda supplementlerin anlamlarını ne işe yaradıklarını ve hangi besinlerden elde edildikleri hakkında bilgiler verdik. Yapıcağınız antrenmanlarda neye ihtiyacınız var ise burada anlamlarına bakıp ihtiyacınız olan supplementleri kullanabilirsiniz. önceliğimiz her zaman doğal besinlerden yanadır.