Kamp Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kamp yaparken nelere dikkat edilmeli? sorusunu sizler için yanıtladık. Kamp yapacağınız yerin kamp için belirlemiş olduğu kurallara ek olarak bizim de sizlere hatırlatmak istediğimiz birkaç şey olacak. Gideceğiniz kamp alanının gitmeden önce kalacağınız süreyi göz önünde bulundurarak hava durumuna bağlı olarak hazırlık yapmanız gerekir. Hava şartlarına uygun kumaşa sahip çadır seçmelisiniz. Eğer özel aracınızla kampa yerine gidecekseniz arabanızın bakımını yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Yediğiniz yemeğin artıklarını kesinlikle kamp yaptığınız çadırın önünde bırakmayın bu şekilde yabani hayvanları kendinize çekmiş olursunuz.

Kamp Yaparken Yanımızda Bulunacak Eşyalar 

Kamp Yaparken Yanımızda Bulunacak Eşyalar, hava şartları iyi olsa dahi muhakkak yanınıza polar battaniye veya hırka almayı ihmal etmeyin. Çadır için şişme mata ek olarak şişme matın altına da köpük mat almanız konforlu bir kamp yapmanızı sağlar. Ek olarak, kampa giderken yanınıza ekstra mat, el havlusu, plaj havlusu ve çarşaf almayı unutmayın. Baş ya da bele takılarak kullanılabilen fenerler telefonunuz şarjınızı tüketmeden aydınlanmanıza yardımcı olacaktır.

Suyunuzu ve yiyeceklerinin muhafaza edebileceğiniz termos çantalar kurtarıcınız olacaktır. Yanınızda bulunduracağınız fazladan havlular nemli kıyafetlerinizi kurutmanıza yardımcı olacak. Fazla poşetlere de kirlilerinizi koyarak, temiz kıyafetlerinizle karışmasını engellemiş olacaksınız. Raf ömrü uzun olan ve size enerji verecek kuru yemiş, kurutulmuş meyve gibi atıştırmalıklar bulundurmayı ihmal etmeyin. Açık alanda olacağınız için haşere ve sineklerden uzat tutan spreyler sizi rahatlatacaktır. İncinme gibi ufak sakatlanma ve yaralanmalar için eczanelerde satılan soğutucu spreylerden satın alın.

Eşyalarınızın ıslanma durumunu ya da çantanızda bulunana sıvıların dökülebilme ihtimalini göz önünde bulundurarak iç çamaşırlarınızı çoraplarınız ve tişörtlerinizi plastik çantalarla, sırt çantanıza yerleştiriniz. Tuvalet ihtiyacınız ve mide bulantınız için de kabızlık, ishal ve bulantı durumları içinde yanınızda doktorunuza danışarak edinmiş olduğunuz ilaçlarınız bulunsun. Onlar içinde ayrıca plastik poşetinizi veya kese kağıt edinmelisiniz. Goretex kumaştan yapılmış olan suya dayanıklı ayakkabı ve kıyafetler, doğanın fiziksel ve hava şartlarına karşı daha dayanıklı olacaktır. Uyku tulumu ve sıcak su torbası da kampın yapılacağı mevsime göre tercih etmeniz gerekenler arasında. Katlanır sandalye ve taburelerinizi almayı unutmayın. Cep telefonunuz için yanınıza şarj etmenizi sağlayacak power bank almanız, hatta bir yedeğiyle birlikte almanız yaşanabilecek olumsuz durumlar için faydalı olacaktır.

Kamp Yaparken Yanımızda Bulunacak Temizlik Malzemeleri , sabun şampuan, deodorant tuvalet kağıdı, ıslak havlu, ped ve acil durumlar için yara bandı, bandaj ve yara ve yanık kremi, ağrı kesici bulundurmalısınız. Yiyecekleriniz için kamp malzemeleri satılan mağazalardan taşırken sizi yormayacak hafif ve temizlemesi kolay saklama kapları, termoslar satın almalısınız. Ateş yaktıktan sonra söndüğünden emin olmalısınız hatta çevrenizde ateşini söndürmeyen kampçılar var ise uyarmalısınız. Ateş yakmak için uzun süre yanma garantisi olan kaliteli çakmaklar bulundurmalısınız tabi ki ateşinizin takibini yapmak kaydıyla. Kampa yaparken kendi can güvenliğimiz kadar, doğanın da can güvenliğini de düşünmekte kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında unutulmaması gerekenlerden birisidir