Doğada Hayatta Kalma Teknikleri

Doğada hayatta kalma teknikleri hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda, en etkili ama oldukça basit olan yöntemleri sizler için paylaştık. Gündelik hayatınızı yaşarken, beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, insan beyni sağlıklı düşünemez hale gelebilir. Sıradan bir insanım benim başıma gelmez, diye düşünmeyin. Çünkü herkesin başına, her şey gelebilir.

Bu sebeple, beklenmedik durumlarla baş edebilmeniz için doğada hayatta kalma yolları ile ilgili faydalı olacağını düşündüğümüz birkaç bilgiyi, yazımızda sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Doğada Hayatta Kalma Teknikleri

İşi Sağlama Almak

Basit bir yolculuğa çıkarken bile, geride kalan bir yakınınızı durumdan mutlaka haberdar edin. Sıradan bir yolculuğa çıkmış olabilirsiniz ama işler her zaman planlandığı gibi gitmez. Böyle bir duruma karşı, en azından nerede olduğunuzu bilecek birinin olması oldukça faydalı bir durum olacaktır.

Panik yok!

Başınıza ne gelirse gelsin, sakin kalmaya çalışın. Bazı durumlarda sakin kalmanın çok zor olduğunu biliyoruz ancak, bir işin üstesinden panik halinde gelmeniz çok daha zor olacaktır.

Su, en önemli ihtiyaçtır.

Beklenmedik bir biçimde, doğada mahsur kalmanız olası bir durumdur. Böyle bir durumda kendinize mutlaka bir su kaynağı aramalısınız. Çünkü açlığa dayanma süreniz, susuzluğa dayanma sürenizden daha uzundur.

Doğada su bulma teknikleri

bulunduğunuz bölge dağlık bir alansa su yukarıdan aşağıya doğru indiğinden kaya diplerinde ve kaya oluklarında yada kurumuş dere yataklarında ufak kazılar yaparak arayabilirsiniz. Otların daha yeşil olduğu yerlerde su olması muhtemeldir.

Diğer bir yöntem ise ağaçtan su elde etmek, 10-15 cm aralığında iki ucu sivrileştirilmiş bir sopayı ağaç kabuğunu soyup ağacı birazcık deldikten sonra sopayı bir ucu yere bakıcak şekilde ağaca sokuyoruz ve ağacın içinden akan suyu termosumuza dolması için sabitliyoruz. bu yöntemle ağaçtan elde ettiğimiz suyun içinde reçine , şeker, vitaminler ve ağaçtan gelen minerallerde olduğundan bizi diğer bi yönden beslemiş olacaktır. Ağaçtaki vitaminlerle birlikte alınan olumsuz kimyasallarda düşünüldüğünden bu suyun hayati müdahale dışında daha fazla kullanılmaması sağlık açısından daha iyi olur.

İkinci ihtiyaç yiyecek.

Birazdan söyleyeceklerimizi mide bulandırıcı bulabilirsiniz ancak, hayatta kalmak istiyorsanız bu önerimize kulak verin! Çünkü önemli bir doğada hayatta kalma tekniği paylaşıyoruz.Susuzluğunuzu giderecek bir kaynak bulduysanız şanslısınız demektir. Ancak, işiniz bu kadarla bitmiyor. Şimdi de yiyecek bir şeyler bulmanız gerekiyor. Bu anlamda protein açısından zengin besinler tüketmeniz, hayati önem taşıyor. Bu sebeple avlanmak zorunda kalabilir, çiğ yumurta ve böcek tüketmek zorunda kalabilirsiniz. Bu anlamda, birilerine ulaşana kadar, içinde bulunduğunuz durumdan kurtulana kadar damak tadınızda taviz vermenizi öneririz.

İlk yardım önemli!

En önemli doğada hayatta kalma teknikleri içerisinde her insanın temel düzeyde ilkyardım bilgisine sahip olması, kendisine ve varsa çevresindekilere yardımcı olabilir. Basit teknikler kullanarak yaralanmaların üstesinden gelebilirsiniz.

Barınak inşası ve ateş yakmak

Temel ihtiyaçlarınızı (su ve yemek) karşıladıktan sonra, barınma ihtiyacınız olacak. Mahsur kaldığınız yer, yabani hayvanların da yaşadığı bir yer olabilir. Bu sebeple kendinize, vücut ısınızı dengede tutabileceğiniz ve yaban hayvanlarından korunabileceğiniz bir yer inşa etmelisiniz.

Ateş yakmak konusuna gelince, şayet sigara kullanıyorsanız yanınızda mutlaka ateş yakabileceğiniz bir materyal olur. Tavsiyemiz sigara kullanmıyorsanız bile yanınızda çakmak ve ya kibrit bulundurmanız.

Yardım çağrısında bulunmak

Hayatta kalmak için gerekli hamleleri yaptıktan sonra, kendinizi toparlayın ve içinden bulunduğunuz durumdan kurtarmak için harekete geçin. Çevrenizdeki insanlara yardım çağrısından bulunmalısınız. Yakınınızda olan insanların dikkatini çekmek için yanınızda bulunan metalik objelerden yardım alabilirsiniz. Ya da yakabildiğiniz kadar büyük bir ateş yakın. Bu ateş uzaktan bakıldığında görülebilecek kadar büyük olmalı. Bu uygulamayı, gece yapmanızın daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Karanlıkta ışık yayın bir nesne daha kolay fark edilecektir. Açık bir alana taşlarla yardım istediğinize dair bir yazı da yazabilirsiniz. Yazının görülmesi için biraz çaba sarf etmeniz ve büyük taşlar kullanmanız gerekir.