Mersin ve İstanbul Arası Seyahat Turu

Akdeniz bölgesinde en önemli turizm noktaları arasından bir tanesi olan Mersin, hem turizm hem tarihi hem de kültürel açıdan binlerce yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği ve ilgi odağı haline gelmiş olan bir şehirdir. Deniz, güneş ve kum üçgeninden tatilin keyfini çıkarıldı şehirlerden bir tanesi olan Mersin, birçok plaja ve sahile sahiptir. Mersin’e gelen ziyaretçiler her yıl tatilin keyfini çıkarır aynı zamanda kaliteli ve konforlu olan birçok konaklama tesisinden yararlanırlar. Mersin’i ziyaret etmek isteyen turistler beş yıldızlı otel ve pansiyonlarda kalarak keyifli bir tatil yapmış olurlar.

Akdeniz bölgesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük 11. şehri olan Mersin, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle ekonomik açıdan ilçeye bir çok katkı sağlamıştır. Kapsamlı bir coğrafyaya sahip olan mersin ili, gezilip görülmesi gereken kültür ve doğal güzellikler açısından önemli şehirler arasındadır. Bu güzel şehri keşfetmek için Mersin’de gezilecek ve görülecek birden çok yer bulunur.

Bizans döneminde inşa edilmiş olan ve Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Tarsus‘tan bahsederek yapılmış olan Kleopatra Kapısı görülmesi gereken yerler arasındadır. Çok Ünlü olan mısır kraliçesi Kleopatra’nın sevgilisi olan Romalı general Antonius ile görüştüğü ve  Tarsus ilçesinde bulunan Gözlükule de büyük bir tören eşliğinde karşılandığı için bu yere Kleopatra kapısı denmiştir.

Diğer bir gezilecek yerler arasında bulunan Kızkalesi sahilde konumlanan bir adamın üzerinde bulunmaktadır. Mersin arkeoloji müzesinin yaptığı kazı çalışmaları sonucunda kalenin ortasında bir yapı bulunmuştur. Kızkalesi, belli bir dönemde korsanların barınak olarak kullandığı yerler arasındadır. Sahil boyunda 60 metre uzaklıkta olan ve eşsiz manzarasıyla görenleri büyüleyen bu kaleye deniz bisikleti kiralayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Mersin İlinde Konaklama İmkanları

Mersin’de bulunan otel ve pansiyonlar arasında konaklama taleplerinin neredeyse tamamı, yaz mevsimlerinde tatil için gelenlerin sakin ve huzurlu bir şekilde geçirmek istediği turistler tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenden dolayı Mersin’de bulunan konaklama yerlerinin büyük bir kısmı kıyı kesimlerinde bulunur. Deniz kenarında bulunan bir çok otel ve pansiyon vardır. Her bütçeye ve her zevke hitap eden pansiyon ve otel seçenekleri arasında konaklamak istediğiniz zaman, öncesinden rezervasyon yaptırarak bu otellerin sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Deniz kenarlarında bulunan bu otellere Mersin şehir merkezinden yaklaşık olarak 160 km uzağında özel ulaşım araçları ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel bir aracınız yoksa eğer Mersin’de kendinize ait araç kiralama imkanınız bulunmaktadır. Böylelikle Mersin’de bulunan mekanları dilediğiniz şekilde gelip görebilirsiniz. Çocuklu bir aile için bir çok imkan sağlayan çoğu otel bulunmaktadır. Verimli bir şekilde eğlenmek isteyen turistler için otel içinde bulunan disko, bowling salonu ve animasyon ekibi otel hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu gelen turistlerin tatillerini sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirmek istedikleri için otellerin sunduğu imkanlar arasında aynı zamanda fitness merkezi, sağlık merkezi, masaj, sauna ve hamam bulunmaktadır. Ankara’dan Mersin’e tatil yapmak için gelmek isteyen bir kişi Ankara’dan, kiralık araba Ankara firmaları ile görüşerek kendine ait özel araç kiralayabilir.

Oteller içinde açık ve kapalı yüzme havuzları bulunduğundan dolayı aynı zamanda sadece yaz mevsimlerinde değil sezonluk olarakta yüzme havuzları bulunmaktadır. Özel araçlarıyla ziyaret etmeye gelen kişiler ücretsiz otoparktan yararlanarak, gerçekleştirebileceği en konforlu tatilin tadını çıkarırlar. Otel içinden dışarı çıkmak istemeyen turistler bazı otellerde bulunan hediyelik eşya bölümleri olan dükkanlar gezerek güzellik salonlarında bakın yaptırarak otellerin sağladığı imkanlardan yararlanabilirler.

İstanbul’dan Mersin’e Ulaşım İmkanı

İstanbul’dan Mersin’e ulaşım sağlamak isteyen bir kişi Mersin’de havalimanı olmadığından dolayı, buraya uçakla gelip Adana Şakirpaşa Havalimanı’nda inerek, Adana Havalimanı’ndan kalkan özel araçlarla 1 saat 15 dakika içerisinde Mersin’e ulaşırlar. Otobüste yolculuk yapmak isteyen bir kişi Mersin İstanbul otobüs bileti alarak karayolundan Mersin’e ulaşım sağlayabilir. İstanbul ve Mersin arası otobüs yolculukları ekonomik ve konforludur. Kendi özel aracı ile ulaşım sağlamak isteyen bir kişi, yaklaşık olarak 13 saat 25 dakika içerisinde Mersin’e ulaşım sağlayabilir.

İstanbul ilinden yola çıkarak Mersin iline özel araçları ile ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler, şehirler arası otobüs kullanarak ulaşımlarını kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. İstanbul’da bulunan Esenler Otogarı veya büyük İstanbul Otogarı kullanmak zorunda kalan ziyaretçiler Mersin il merkezinde bulunan Mersin otogarına, otobüs bileti almalıdır. Otobüs ile yaklaşık olarak Mersin ve İstanbul arası 15 saat sürmektedir.

İstanbul şehrinden yola çıkmak isteyen bir kişi, Mersin Şehir merkezine ulaşım gerçekleştirmek istediği zaman Sabiha Gökçen havalimanı veya Atatürk Havalimanı’nı kullanabilir. Türkiye’nin her yerinden Mersin’e kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Mersin’de havalimanı olmadığından dolayı havalimanından şehir merkezine yaklaşık olarak uzaklık 67 km mesafededir. Tüm havayolu Yolculukları Adana Şakirpaşa havaalanından sağlanmaktadır. İstanbul’dan Mersin’e düzenli seferler yapıldığı için havayolu ile ulaşım kolay bir şekilde gerçekleşir.

İstanbul’dan yola çıkarak Mersin il merkezine trenle ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler, İstanbul’da bulunan Haydarpaşa tren garından, Mersin garına tren bileti alabilirler. Mersin garı genellikle çok sık kullanılmadığı için tren bileti de bulmak çok kolay değildir. İstanbul limanlarından Mersin’de bulunan havalimanı deniz sefere bulunmadığı için deniz yolu ulaşıma kapalıdır. Genel olarak karayolu ve hava yolu üzerinden ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler uçak, araba veya otobüs kullanarak kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirler.