Su Altı Hokeyi Nedir? Nasıl Oynanır?

Su altı hokeyi 6 as oyuncudan ve 4 yedek oyuncudan oluşan 2 takım ile oynanmaktadır. Palet, şnorkel, eldiven, başlık ve su altı gözlüğü gibi ekipmanlar ile birlikte oynanan oyun dünyanın en zor sporlarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Su Altı Hokeyi Nedir?

Hakem gözetiminde oynanan ve oyuncuların nefesini tutarak havuzun dibinde oynadıkları bu sporda amaç kauçuk kaplamalı kurşundan yapılmış hokey topunu yine hokey sopası yardımı ile rakip kaleye ulaştırmaktır. Oyunu oynaması kadar izlemesi de büyük çaba istemektedir. Çünkü izleyicilerin suyun altına dalması gerekmektedir. Tribünden takip edilen bir su altı hokeyi müsabakasında sadece dalıp çıkan kafalar ve arada bir su yüzeyine çıkan paletler görülecektir.

Su Altı Hokeyinin Tarihi

Alan Blake adındaki İngiliz dalgıç tarafından 1954 yılında ortaya atılmıştır. Kış aylarında dalış yapmayan dalgıçların formunu kaybetmemesi için yapılan bir çeşit antrenman olarak ortaya çıkmıştır. Zamanla belirli kurallar üzerine oturturulmuş ve dünya çapında bir spor halini almıştır. Günümüzde Avrupa ve Dünya Şampiyonaları düzenlenmektedir.

Su altı hokeyi

Su Altı Hokeyi Kuralları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

6 as ve 4 yedek oyuncudan oluşan 2 takım arasında oynanan oyun 15 dakikalık 2 devre olarak oynanmaktadır. Her takım bir devre içerisinde sadece bir kere bir dakikalık mola alabilir. Fiziksel olarak sporcuları aşırı derecede zorlayan bir spor olduğundan dolayı oyuncu değişikliğinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Ceza almış birini oyuna sokmak, fazladan birini havuza sokmak, penaltı olduğu zaman yedek oyuncu girdirmek gibi durumlar yasaktır. Ayrıca elle topa müdahale etmek, oyuncunun sopasına el veya ayak yardımı ile vurmak, rakibin herhangi bir malzemesine bilinçli olarak temas etmek faul olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca hakeme itiraz etmek oyuncunun belli bir süre oyundan çıkarılarak cezalandırılmasına neden olmaktadır.

su altı hokeyi

Beraberlik durumunda oyun uzatmaya gider ve altın gol kuralı geçerlidir. Kısacası beraberlik durumunda uzatma süresi içerisinde ilk golü atan takım maçı kazanmış sayılır. İkisi havuzun içinde birisi ise havuzun dışında olmak üzere 3 adet hakem tarafından oyun takip edilmektedir.

2 thoughts on “Su Altı Hokeyi Nedir? Nasıl Oynanır?

  • 24 Ocak 2021 tarihinde, saat 11:09
    Permalink

    Nasıl nefes alıyorlar anlamıyorum 🙂

  • 28 Ocak 2021 tarihinde, saat 07:16
    Permalink

    İzlerken boğuldum 🙂

Yorumlar kapatıldı.