Protein Tozları Sağlığa Zararlı Mı?

Son günlerde protein tozlarının zararlı olup olmadığı birçok kişi tarafından merak edilir duruma geldi. Özellikle spor yapan ya da spora başlamayı düşünenler bu sorunun cevabını oldukça merak ediyor. Bazı spor salonları spor yapan üyelerine ek besin olarak protein tozlarını öneriyor fakat protein tozlarının zararlı olup olmadığı daima sporcuların aklında soru işareti olarak kalıyor. Protein tozu kullanan kullanmayı düşünen birçok kişi bu cevabı arıyor. Özellikle son günlerde hekimlere sık sık yöneltilen protein tozuna ilişkin sorulara cevap olarak birçok hekim aynı cevabı veriyor.

Milyonlarca Sporcu Protein Tozu Kullanıyor

Her ne kadar sporcular tarafından reddedilse de milyonlarca sporcunun protein tozu kullandığı herkes tarafından bilinir duruma geldi. Protein tozu kullanan kullanmayan tüm sporcuların aklında ise protein tozunun sağlığa zararlı olup olmadığı sorusu var.

Kas geliştirme hevesi günümüz gençleri arasında gittikçe yaygınlaşıyor. Sinema ve TV ekranlarında hatta sosyal medyada rol model alınan bazı yıldızların da kas geliştirmeye olan hevesi neticesinde onlara özenen gençlerin sayısı olağanüstü hızla artmaya başladı.

Tüm Hekimler Protein Tozları Hakkında Aynı Şeyleri Söylüyor

Asla kas yapmak amacıyla hormon içerikli ürünler kullanılmamalı. Kas yapmanıza yardımcı oluyor diye bangır bangır reklamı yapılan tozlardan, haplardan ve diğer ek gıda adıyla pazarlanan sağlığa zararlı maddelerden uzak durulmalı.

Evimizin, iş yerimizin her köşesi kas geliştirme konusunda garanti veren, size sağlıklı yaşamı vaat eden sözde spor merkezleriyle dolmuş durumda. Her tarafta protein tozu içeren ürünler satan mağazalar hatta ve hatta eczaneler bulunuyor. Hekimlerin altını çize çize bağıra bağra ‘Kas yapmak otla, çöple, hapla, tozla olmaz.’ demesi maalesef ki birçok kişinin kulak arkasında kalıyor. Hekimlerin çağrılarına kulak vermeyen böyle büyük bir kitlenin olması da kuşkusuz fırsatçılar tarafından ciddi anlamda suiistimal ediliyor duruma geliyor.

Sadece Protein Tozu Kas Gelişimini Sağlamaz

Güvenli miktarda protein tozu kullanmak yapılan kas hareketleriyle birleşince kas yapımına yardımcı olur ama asla tek başına protein tozu kullanmak kas gelişimi sağlamaz. Günlük ve düzenli olarak ağırlık çalışmakla kas gelişimi sağlanabilir. Eğer kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız etkisiz bir yol olan sadece aşırı dozda protein tozu takviyesi alarak sağlığınızı bozmak yerine biraz çaba gösterip spor yapmayı tercih etmelisiniz.

Protein Tozunun Zararları

Herkesin kas yapma meraklısı olduğu şu günlerde ilk çare olarak protein tozları görülüyor. Fakat protein tozu takviyesi sadece ve sadece çok dikkatli olarak ayarlanan dozlarda alındığında hem kas yapmaya yardımcı oluyor hem de besin takviyesi olarak uygun şekilde kullanılmış oluyor. Fazla dozda alınması birçok olumsuz etki oluşturarak kişinin sağlığını kısa bir süre içerisinde bozabiliyor. Bu nedenle tüketilen günlük protein tozu miktarının ayarlanması çok büyük önem teşkil ediyor. Eğer protein tozu alınması gereken dozda alınırsa birçok faydası da görülüyor.

Protein tozlarının aşırı tüketimi birçok iç hastalığına neden oluyor ve kuşkusuz bu hastalıkların başında kalp ritim bozuklukları geliyor. Protein tozlarının dikkatsiz ve bilinçsizce kullanılması durumlarında metabolizmanın dengesi bozuluyor. Aşırı protein tozu kullanımında cilt üzerinde sivilce ve akneler beliriyor.

Kaliteli Protein Tozları Sağlığa Zararlı Mı?

Piyasaya sürülmüş durumda olan birçok kaliteli protein tozu bulunuyor. Bu ürünler, diğerlerinin aksine insan sağlığına bilinen bir zarar vermiyor. Tabi ki bu zararsızlık durumu sadece uygun dozlarda kullanım için geçerli olmakta. Kaliteli protein tozları eğer uygun dozlarda kullanılırsa vücuda hiçbir zararı olmuyor. Şayet aşırı doz kullanılırsa vücutta yan etkilere sebep olabiliyor.