Kafeinin Faydaları Nelerdir?

Kafeinin yararları nelerdir?

Kahve her ne kadar bizim için özellikle sabahları canlandırıcı bir güce sahip olsa da insanlar için tek olumlu tarafının bu olduğunu söyleyemeyiz. Bu yaklaşım zengin bir antioksidan kaynağı olan bu içecek için hiç de insaflı olmaz. Kahvenin gün içerisinde doğru bir şekilde ve aşırıya kaçmadan tüketildiğinde inanılmaz faydaları vardır. O zaman kafeinin vücudumuzda yarattığı etkilere kısaca bir göz atalım. – kafeinin faydaları nelerdir?

kafeinin faydaları

Kafein faydaları

  • Her şeyden önce kahve içmek uyanıklığı ve farkındalığı arttırır. Bu da gün içerisindeki yaşam kalitemizin artmasını sağlar.
  • Spor Egzersizlerinden önce zengin bir antioksidan kaynağı olmasının yanında, aynı zamanda kafein, antrenman sırasında performansın artmasına yardımcı olur.
  • Kas koordinasyonunu ve kas gücünü artırır.
  • Metabolizmayı hızlandırı ve Yağ yakımını arttırır.
  • Karaciğer kanseri riskini azaltır.
  • Beyin tarafından salgılanan adenozin kan damarlarını genişletir. Kafein bu genişlemenin engellenmesini sağlayarak damar yüzünden oluşan baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Kahvenin etken maddesi olan kafein vücut metabolizmasının hızlanması, lenf akışının kolaylaşması konusunda önemli bir rol oynar. Bilindiği gibi vücut metabolizması ne kadar artarsa yağ yakımı da o kadar yoğun olur. Vücudun şeker metabolizmasını düzenler. Bu nedenle özellikle diyet süreçlerinde kahve tüketmek oldukça sağlıklı ve faydalı bir tercih olmaktadır. Ayrıca vücut dolaşımını arttırdığı için selülit gibi cilt problemlerinde etkili olduğu bilinmektedir.
  • Kafeinin insan sağlığı için en faydalı özelliklerinden biri hastalıkları önlemede büyük bir yardımcı olmasıdır. Özellikle Alzheimer, Parkinson, kalp rahatsızlıkları, tip-2 diyabet gibi rahatsızlıklar için koruyucu özelliği bulunmaktadır.
  • Kafein sinir sistemi uyarılarını arttırılmasını sağlayarak beyin fonksiyonlarının daha kolay bir şekilde harekete geçmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde yeterli miktarda kahve tüketimi ile hafızayı güçlendirmek arasında doğrudan bir ilişki vardır. Sağlıklı bir insanın gün boyu tüketebileceği kahve yaklaşık olarak 400 mg kadardır. Kafein aşırıya kaçmadan kullanıldığında olumlu etkilere neden olsa da uzmanlar gün içerisinde tüketilen kahvenin mutlaka şekersiz içilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar. Çünkü şeker kafeinin aksine vücut metabolizmasını yavaşlatıcı, yağ yapıcı etkilere sahip olduğu için kahvesini şekerli içmeyi tercih eden insanlar kafeinin sağlamış olduğu faydalardan maksimum düzeyde yararlanamazlar