Selülit Nedir? Selülitlerden Nasıl Kurtulunur?

Selülit hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilen ancak yağ, kas ve bağ dokusunun farklı dağılımları nedeniyle kadınlarda daha yaygın gözüken metabolik bozukluktur. Özellikle kadınların korkulu rüyası olan selülit, havaların ısınmasıyla birlikte yaz aylarında bayanları en çok rahatsız eden konulardan biri olmaktadır. Kısa şort veya mini etek giymek her kadının doğal hakkıdır ancak oluşan selülitler nedeniyle, rahatsız edici bir görünüm oluşturan selülit özgürce giyinmenize mani olmaktadır. Selülitlerden nasıl kurtulunur merak ediyorsanız öncelikle ”Selülit nasıl oluşur” bunu anlamak gereklidir.

Selülit Nasıl Oluşur?

Genellikle kadınlarda görülen, Adiposit adı verilen sıklıkla uyluk bölgesinde, arka baldırlarda, kalça ve karın bölgesinde görülen deri altındaki yağ hücre gruplarının kan dolaşımının bozulmasıyla oluşan metabolik bozukluktur. Kan dolaşımının etkilendiği bölgede zamanla yağ hücre grupları arasında olan etkileşimin ardından deride çöküntü ve portakal kabuğu görüntüsü oluşturur.

Selülit olan bölgede kan dolaşımı yavaşladığı anlamına gelir. Bu bölgede daha sonra damarlardan doku sızmaya başlar, bu esnada vücudun savunma mekanizması tarafından oluşturulan bağ dokusu ortaya çıkar ve damarlardan sızan kaçak dokuyu hapis eder. Bağ dokusunun sarmış olduğu kaçak sıvı daha sonrasında yağ hücrelerinin bozulmasına yol açar ve yağ dokusunun yapısını bozar. Vücutta portakal görüntüsünü andıran bir görünüme yani selülitlerin oluşmasına yol açar.

Selülit Neden Olur?

Selülite tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir ancak selülit dolaşım bozukluğu ile başlar, östorojen hormonlarında aşırı salgılanma, aşırı kilo alımı ve ani kilo kayıpları selülite neden olabilir. Genetik faktörler, sağlıksız beslenme, uykusuz kalma, hareketsiz yaşam, yağlı yiyecekler, alkol ve sigara gibi etkenlerde selülitlerin oluşmasında yardımcı etkenlerdir. Yaşlanma sonucu cilt elastikiyetini kaybettikçe selülit de gelişebilir. Kilo alımı bazen selüliti daha belirgin hale getirir, ancak zayıf olan kişilerde selülit de olabilir. Kişinin selülit geliştirme riskinin genetik bir bileşeni olabilir ve hareketsiz bir yaşam tarzı da riskinizi artırabilir.

Selülit Belirtileri?

En çok uyluk ve kalçada fark edilen selülit tipik olarak ergenlikten sonra gelişir ve kadınların % 80-90 kadarını etkiler. Ciltte girintili çıkıntılı bozukluklar ile başlayan selülit daha ilerleyerek portakal görünümü alır ve derecelerine göre ayrılır.

Selülit Dereceleri

 • Derece 0: Baskı uygulandığında çukurlaşma olmayan normal cilt görüntüsü.
 • Derece1 (Hafif derece): Baskı uygulandığında çukurlaşma ve portakal kabuğu görüntüsü oluşmaktadır.
 • Derece 2 (Orta derece): Baskı uygulanmadığı halde yeni yeni oluşan büzüşme ve çukurlaşmalar.
 • Derece 3 (ileri seviye): Ayakta dururken bile belirgin olan 10’dan fazla oluşan derin çukurlaşmalar

Selülit Tedavi Yöntemleri

Kremlere boşuna para vermeyin! Selülit ciddi bir tıbbi durum olmadığından tedavi gerekli değildir. Doktorlar bu tip rahatsızları olan kişileri daha çok dermatoloji yada plastik cerrahi uzmanlarına yönlendirmektedir. Uzmanlar hastalarını lazer ve radyofrekans sistemlerini kullanarak tedavi etmektedir. Bu tedavilerden sonra elde edilen sonuçlar uzun süreli kalıcı olmayabilir. Bu yüzden selülit tedavisinde spor ve beslenme ile takviye etmek daha faydalı ve kalıcı olabilir.

Selülit tedavisi için uygulanan çeşitli yöntemler

Akustik Dalga Terapisi

Selülit Tedavisi

Selülit ve bölgesel incelmede kullanılan modern bir uygulamadır. Ses dalgalarının şiddeti ayarlanarak selülit oluşan bölgelere uygulanmaktadır. Selülit derecelerine göre, ortalama her bir selülit tedavi seansı yaklaşık 30-60 dakika sürmektedir. Başarılı sonuçlar için 3-4 gün aralık bırakılarak, 8-12 seans önerilmektedir.

Lazerle Selülit Tedavisi

Selülit Tedavisi

Lazerle selülit tedavisi ile vücutta kan dolaşımı arttırılır, kollajen ile elastik lif üretimi hızlanır ve yağ hücreleri olması gereken yapılara dönüştürülür, deri ve yağ dokusu arasındaki sıvılar azalarak deri yüzeyindeki selülit görüntüsünün iyileşmesi amaçlanır. Selülit derecelerine göre haftada 2 ile 8 seans arası uygulanmaktadır. Bölgesel incelme ve lazerle selülit tedavisinde kullanılan lazer ve teknoloji tüm yöntemlerden farklıdır. Fotomoloji adı verilen teknoloji ile selülit tedavisinde kalıcı sonuçları sağlamaktadır. Fotomoloji, özellikle sorunlu selüliti hedeflemek için ışık ve lazer enerjisini mekanik manipülasyonla (vakum ve masaj) birleştiren benzersiz bir etki mekanizması aracılığıyla genişlemiş hücreleri geri yükler. 

Selülit Kremleri İşe Yarıyor Mu?

Selülit oluşumu sadece cildinizin durumu ile ilgili değildir. Cildinizin altındaki yağların yanı sıra cildinizi kasınıza bağlayan liflerle de ilgilidir. Retinoid içeren cilt sıkılaştırıcı kremler geçici olarak selülit görünümünü azaltabilir ancak cilt kremlerinin selüliti kalıcı olarak azaltabileceğine dair kesin bir kanıt yoktur.

Spor Yaparak Selülitlerden Kurtulmak Mümkün Mü ?

Selülitlerden kurtulmak 100% mümkün olmayabilir ama spor yaparak, sağlıklı beslenerek, aktif yaşam sağlayarak selülitleri en azına indirebilirsiniz. Özellikle kan dolaşımını engelleyen sigara alkol gibi zararlı alışkanlıkları bir kenara bırakmanız gerekmektedir. Spor salonuna gidemiyorsanız evde sıkılaşma programı sizin için bir başlangıç olabilir.

Selülitlerden Kurtulma Yolları

Bir an önce spora başlamanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız, bol bol yürüyüşler ve çeşitli kardiyo hareketleri uygulayarak aşırı kilolardan yavaş bir şekilde kurtulmalısınız. Diyet ve spor yaparak selülitleri en aza indirebilirsiniz. Yağ tüketimi mutlaka azaltmalı ve tüketecek dahi olsanız zeytin yağını tercih etmelisiniz. Bol bol su tüketmelisiniz, protein kaynağı olarak süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinden kaçının bunun yerine yumurta ve yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. Et olarak yağsız tavuk, Hindi ve balık ürünlerini tercih edebilirsiniz. Yemek aralarında salatayı bol bol tüketebilirsiniz. Selülitlerden kurtulmak için hamurlu yiyeceklerden ve tatlıdan uzak durmanız gerekmektedir. Aslında selülitlerden kurtulmak zor gözükse de biraz azim ile oldukça basit hale gelebilir. Yapılacak olan sağlıklı yaşam, spor yapmak ve sağlıklı beslenmek.

Çevremizde bulunan parklarda yürüyüş ve koşu yapabilirsiniz. 20 dakika normal tempo, 20 dakika hızlı tempo, bisiklet sürmek ve parktaki çeşitli kardiyo hareketlerini bilinçli bir şekilde yapmak bile bir aktivitedir. Bu yüzden hareketsiz yaşamdan bir an önce kendinizi kurtarıp aktif bir yaşam sağlamak önemlidir.

Bitkisel çaylar ile selülit tedavisi

Yaptığınız antrenmanlar ve beslenme diyeti ile selülitlerden ciddi derecede kurtulabilirsiniz. Bunları yaparken kan dolaşımını hızlandıran bitki çayları tüketebilirsiniz. Adaçayı ve Yeşil çay tüketmeniz kan akışını hızlandırdığı için selülit tedavisinde yardımcı besin kaynaklarıdır. Zeytin yağı ve hindistan yağı ile selülitli bölgeye masaj uygulayamak kan akışını hızlandırır ve bölgedeki deformasyonun düzelmesinde yardımcı olur.

Selülitlerden kurtulmaya yardımcı olan besinler
 • Brokoli
 • Muz
 • Ispanak
 • Lahana
 • Limon
 • Greyfurt
 • Yoğurt
 • Nar
 • Ananas
 • Zeytin yağı
 • Domates
 • Kahve