Selülit Nedir? Selülitlerden Nasıl kurtulunur?

Selülit Nedir ?

Özellikle kadınların korkulu rüyası olan selülit havaların ısınmasıyla birlikte yaz aylarında bizi en çok rahatsız eden konulardan biri olmakta. Kısa şort veya mini etek giymek her kadının doğal hakkı o zaman bu doğal hakkımızı selülitlerden geri alma zamanı geldi ! peki o zaman öncesinde selülit Nedir, Selülitlerden Nasıl kurtulunur ve Selülit nasıl oluşur? bunlara bir göz atalım Sonrasında selülitlerden kurtulmak mümkünmü anlamış oluruz.

Selülit nasıl oluşur?

Genellikle kadınlarda görülen Adiposit adı verilen sıklıkla uyluk bölgesinde, arka baldırlarda, kalça ve karın bölgesinde görülen deri altındaki yağ hücre gruplarının kan dolaşımının bozulmasıyla oluşan metabolik bozukluktur. Kan dolaşımının etkilendiği bölgede zamanla yağ hücre grupları arasında olan etkileşimin ardından deride çöküntü ve portakal kabuğu görüntüsü oluşturur.

Selülit neden olur ?

Selülit dolaşım bozukluğu ile başlar, östorojen hormonlarında aşırı salgılanma, Aşırı kilo alımı ve ani kilo kayıpları selülite neden olabilir. Genetik faktörler, Sağlıksız beslenme, Uykusuz kalma, hareketsiz yaşam, Yağlı yiyecekler, alkol ve sigara gibi etkenlerde selülitlerin oluşmasında yardımcı etkenlerdir.

Selülit belirtileri?

Ciltte girintili çıkıntılı bozukluklar ile başlayan selülit daha ilerleyerek portakal görünümü alır bu süreç şöyle olur. Selülit olan bölgede kan dolaşımı yavaşladığı anlamına gelir. Bu bölgede daha sonra damarlardan doku sızmaya başlar Bu esnada vücudun savunma mekanizması tarafından oluşturulan bağ dokusu ortaya çıkar ve damarlardan sızan kaçak dokuyu hapis eder. Bağ dokusunun sarmış olduğu kaçak sıvı daha sonrasında yağ hücrelerinin bozulmasına yol açar ve yağ dokusunun yapısını bozar. Vücutta portakal görüntüsünü andıran bir görünüme yani selülitlerin oluşmasına yol açar

Selülit tedavisi

Boşuna kremlere para vermeyin! Selülit ciddi bir tıbbi durum olmadığından tedavi gerekli değildir. Doktorlar bu tip rahatsızları olan kişileri daha çok dermatoloji yada plastik cerrahi uzmanlarına yönlendirmektedir. Uzmanlar hastalarını lazer ve radyofrekans sistemlerini kullanarak tedavi etmektedir. Bu tedavilerden sonra elde edilen sonuçlar kalıcı olmayabilir. Bu yüzden selülit tedavisi spor ve beslenme yaparak uygulamak daha faydalı kalıcı olabilir.

Spor yaparak selülitlerden kurtulmak mümkünmü ?

Selülitlerden kurtulmak 100% mümkün olmayabilir ama spor yaparak, sağlıklı beslenerek, aktif yaşam sağlayarak selülitleri en azına indirebilirsiniz. Özellikle kan dolaşımını engelleyen sigara alkol gibi zararlı alışkanlıkları bir kenara bırakmanız gerekmektedir.

Selülitlerden kurtulma yolları

Bir an önce spora başlamanın zamanı geldiğini düşünüyorum bol bol yürüyüşler ve çeşitli kardiyo hareketleri uygulayarak aşırı kilolardan yavaş bir şekilde kurtulmalısınız. Diyet yaparak selülitlerden kurtulabilirsiniz. Yağ tüketimi mutlaka azaltmalı ve tüketecek dahi olsanız zeytin yağını tercih ediniz. Protein kaynağı olarak süt,yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinden kaçının bunun yerine yumurta ve yulaf ezmesi tüketebilirsiniz. Et olarak yağsız tavuk, Hindi ve balık ürünlerini tercih edebilirsiniz. Yemek aralarında salatayı bol bol tüketebilirsiniz. Selülitlerden kurtulmak için Hamurlu yiyeceklerden ve tatlıdan uzak durmanız gerekmektedir. Aslında selülitlerden kurtulmak zor gözüksede oldukça basit. Yapılıcak olan Sağlıklı yaşam , Spor yapmak ve Sağlıklı beslenmek.

Çevremizde bulunan parklarda yürüyüş yapabiliriz 20 dakika normal tempo 20 dakika hızlı tempo ve bisiklet sürmek ve parktaki çeşitli kardiyo hareketlerini bilinçli bir şekilde yapmak bile bir aktivitedir. Bu yüzden hareketsiz yaşamdan bir an önce kendimizi kurtarıp aktif yaşam sağlamalıyız.

Bitkisel çaylar ile selülit tedavisi

Yaptığınız antrenmanlar ve beslenme diyeti ile selülitlerden ciddi derecede kurtulabilirsiniz. Bunları yaparken kan dolaşımını hızlandıran bitki çayları tüketebilirsiniz. Adaçayı ve Yeşil çay tüketmeniz kan akışını hızlandırdığı için selülit tedavisinde yardımcı besin kaynaklarıdır. Zeytin yağı ve hindistan yağı ile selülitli bölgeye masaj uygulayamak kan akışını hızlandırır ve bölgedeki deformasyonun düzelmesinde yardımcı olur.

Selülitlerden kurtulmaya yardımcı olan besinler
 • Brokoli
 • Muz
 • Ispanak
 • Lahana
 • Limon
 • Greyfurt
 • Yoğurt
 • Nar
 • Ananas
 • Zeytin yağı
 • Domates
 • Kahve

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir