Serratus Anterior

Serratus anterior, vücudun en çok gözden kaçan kaslarından biridir. Çoğunuz muhtemelen bu kasın ne olduğunu bilmiyorsunuz. İlk sekiz veya dokuz kaburganın dış yüzlerinden başlayıp, kürek kemiğinin iç yan kenarında sonlanan, kürek kemiğini göğüs arka duvarına bağlayıcı, öne çekici ve kol yukarı kalkarken kürek kemiğine rotasyon yaptırıcı, ön kaburgaları saran dişli kas parçasıdır. Serratus anterior kaburgalar ile skapula arasındadır. Skapulayı öne çeker, yukarıya rotasyon yaptırır. Skapula sabit iken kaburgaları kaldırarak soluk almaya yardım eder.

Serratus Antrerior Arkadan Görünüm

“Boksör kası” olarak da bilinen serratus anterior, yumruk atarken meydana gelen bir hareket olan kürek kemiğinin uzatılmasından sorumludur ve göğüs kafesine karşı stabilize eder. Genel omuz sağlığı ve hareketliliği için kritik öneme sahiptir. Ayrıca, serratus anterior, trapezius kasının üst ve alt lifleriyle birlikte hareket ederek kürek kemiğinin yukarı doğru dönüşünü sürdürür ve başın kaldırılmasına izin verir.

Serratus Anterior

Serratus Anterior Kasını Çalıştıran Egzersizler

Serratus anterior kasları, serratus posterior kasları ile birlikte, göğüs kafesini kaldırarak ve akciğerlerin tam genişlemesini destekleyerek dik duruşun korunmasında önemli bir rol oynadığından, bu kası güçlü tutmak, boyun, omuz ve sırt ağrılarından kaçınmanıza, kollarınızı tam hareketle kaldırmanıza, hareket ettirmenize, duruşunuza ve nefes almanıza yardımcı olur.

2 thoughts on “Serratus Anterior

  • 24 Ocak 2021 tarihinde, saat 19:02
    Permalink

    sağlam yumruklar atmak istiyorsanız bu kasların gelişmesi şart

  • 28 Ocak 2021 tarihinde, saat 06:49
    Permalink

    Çok şekil bi kas grubu zayıf vücutta güzel gözüküyor

Yorumlar kapatıldı.