M. Latissimus Dorsi

Muscular Latissimus Dorsi; Anatomide en geniş anlamına gelen ”Latissimus” kelimesi ile sırt anlamına gelen ”Dorsi” kelimelerinin birleşmesiyle ifade edilen M. Latissimus Dorsi, yüzeysel olarak en geniş sırt kası olarak tanımlanmaktadır. Latissimus dorsi sırt bölgesinde bulunan kolun ekstansiyon, adduksiyon ve internal rotasyonundan sorumlu olan bir kastır. Latissimus dorsi sırtın ortasında bulunur ve omurga boyunca simetrik olarak yapılandırılmış sağ ve solda olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır.

Latissimus Dorsi Görevi

Latissimus dorsi, omuz ekleminin ekstansiyon, adduksiyon (birlikte hareket etme), yatay abdüksiyon (uzaklaşma) ve iç rotasyonundan sorumludur. Latissimus dorsi birden fazla eklem üzerinden geçer ve bu nedenle küresel bir harekete geçirici olarak sınıflandırılır. Kasılma sırasında latissimus dorsi kası, işlevini yerine getirmek için tork ve kuvvet üretir. Yukarı kalkmış olan kolu büyük bir kuvvetle aşağı doğru çektiği için kolun en güçlü addüktörüdür. Tırmanma kası olarak bilinen latissimus dorsi, kürek çekme, yüzme ve testere gibi doğrama işlemlerinde kullanılan önemli bir kastır.

Latissimus dorsi

Latissimus Dorsi Ağrısına Ne Sebep Olur?

Latissimus dorsi kası, en çok çekme ve atmayı içeren egzersizler sırasında kullanılır. Ağrı genellikle aşırı kullanım, yanlış teknik veya egzersiz yapmadan önce ısınmadan kaynaklanır. Latissimus dorsi ağrısına neden olabilecek aktiviteler:

 • Jimnastik
 • beyzbol
 • tenis
 • kürek
 • yüzme
 • kar küremek
 • odun kesmek
 • barfiks

Duruşunuz zayıfsa veya kambur durma eğilimindeyseniz latissimus dorsi’nizde ağrı hissedebilirsiniz.

Latissimus Dorsiyi Çalıştıran Egzersizler

Latissimus dorsi kasını deadlift gibi dolaylı yollardan çalıştıran bir çok bileşik egzersizler vardır ancak bu egzersizlerin ilk etkileşim noktası latissimus dorsi kaslarıdır.

Barfiks

Latissimus Dorsiyi Çalıştıran Egzersizler

Çekme egzersizi , sırt ve kanat kaslarını güçlendirmek için en etkili egzersizlerden biridir. Barfiks, gövde sağlamlığı ve güç artışında önemli rol oynar. Barfiks bileşik bir egzersiz olduğundan üst vücuttaki kasları muhteşem bir uyum içinde çalıştırır. Vücut ağırlığında yapılan barfiks egzersizi, genel gövde sağlamlığı ve çekirdek kuvveti destekler. Daha güçlü ve daha sağlam bir gövde oluşmasını sağlar.

Lat-Pulldown

Latissimus Dorsiyi Çalıştıran Egzersizler

Lat pulldown, sırtın birçok kasını, özellikle de latissimus dorsi’yi hedeflemek için tasarlanmış bir bileşik egzersizdir. Enlem indirimi sırasında meydana gelen birincil kas grubu latissimus dorsidir, ancak, kişinin egzersizi nasıl yaptığına bağlı olarak tutuş şekli ile eklem hareketlerinin nasıl meydana geldiğine dikkat etmek önemlidir.

Bütün gün bilgisayar ve telefon başında kambur durmak, ağlarıya ve yakındaki diğer kasların yetersiz kullanımı nedeniyle sırt ve omuzlarınızda gerginliğe neden olabilir. Bununla birlikte, düzenli kas güçlendirme egzersizi bu kasları güçlendirmeye yardımcı olur, potansiyel olarak duruşunuzu iyileştirir, ağrıyı azaltır ve kas dokunuzun genel sağlığını iyileştirir

Dummbell Row

Latissimus Dorsiyi Çalıştıran Egzersizler

Dummbell Row tek taraflı bir egzersizdir ve vücudun her iki tarafı arasındaki güç ve kas dengesizliklerini giderir. Bileşik bir hareket olan Dumbell Row sırt bölgesinde bulunan bir çok kası aktif şekilde çalıştırarak çekirdek kuvvet artışı sağlar.

Cable Row 

Latissimus Dorsiyi Çalıştıran Egzersizler

Cable Row, latissimus dorsiyi çalıştıran ayrıca V-Taper görüntüye ulaşmanızı sağlayan hareketler arasındadır. İnfraspinatus ve Scapula, kürek kemiğini kaplayan kasları etkileyerek, postür duruşu bozukluğu ve kürek kemiği çıkıntısı gibi kas zayıflığından oluşan sorunların önlenmesine fayda sağlar.

T-bar Row

Latissimus Dorsiyi Çalıştıran Egzersizler

T-bar Row, sırt bölgesinde bulunan birçok kası, özellikle de latissimus dorsi’yi hedeflemek için tasarlanmış bir bileşik egzersizdir. Sırt ve Kanat kaslarını geliştirmek ve güçlendirmek için etkili bir egzersizdir.

Bent-Over Row

Bent-over Row
Latissimus Dorsiyi Çalıştıran Egzersizler

Sırt ve kanat kaslarını güçlendirmek ve geliştirmek için ister dumbbell ister barbell ile uygulayabileceğiniz etkili bir egzersizdir. Neredeyse arkadaki tüm kasları, özellikle de latissimus dorsi, rhomboids ve alt sırt kaslarını hedef alır. Genellikle güç kaldırmada deadlift için yardımcı bir hareket olarak kullanılır, aynı zamanda güç ve kas odaklı üst vücut egzersizlerinde de popülerdir.

Latissimus Dorsi Esnetme Hareketleri

Sırt yüzeyinin her iki tarafında bulunan bu önemli kaslar sizi dik tutmaktan sorumludur, bu nedenle genellikle aşırı ağırlıktan ve kullanımdan dolayı ağrılar oluşabilir. İyi bir germe rutini sayesinde bunu önleyebilir, yaralanmalara karşı daha güçlü hale getirebilirsiniz. Antrenmanlardan önce ısınma ve esneme egzersizleri kasların daha güçlü formda olmaları açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden ısınma ve esneme egzersizleri yapmadan antrenman yapmak kesinlikle doğru değildir.

4 thoughts on “M. Latissimus Dorsi

 • 10 Aralık 2020 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  Lat kasları geliştirmek istiyorsanız bol bol barfiks çekin. Hem lat kaslarını geliştiriyor hemde güç artışı sağlıyor

 • 15 Aralık 2020 tarihinde, saat 00:07
  Permalink

  Latissimus geniş Dorsi sırt demekmiş ne güzel bir şey daha öğrendik

 • 18 Aralık 2020 tarihinde, saat 07:50
  Permalink

  vücuduma göre sırt ve kanat kaslarım çok zor gelişiyor bunun için ne yapmam lazım

 • 22 Aralık 2020 tarihinde, saat 00:16
  Permalink

  barfiks sayesinde sırt kaslarımı geliştirdim çekme hareketleri gerçekten çok işe yarıyo evinize bir tane barfiks demiri alıp boş zamanlarınızda bol bol barfiks çekin

Yorumlar kapatıldı.