SPOR YAPARKEN OMUZ AĞRILARI NEDEN OLUR?

Spor yaparken omuz ağrısı

Günlük hayatta yapılan yanlış hareketler, istemsizce veya farkında olmaksızın refleks olarak yapılan hareketler sonucunda eklemler hasar görebilir. Eklem ağrısı için sebep olan bu hareketler, genellikle gençlerden ziyade orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülüyor olmasının yanı sıra çeşitli spor etkinlikleri ve egzersizleri, aşırı kilo ya da kazalar ve birçok hastalıklar yüzünden de ortaya çıkabiliyor. Birçok kişi tarafından çokça dile getirilen eklem ağrısı; omuz ağrıları, boyun ağrıları, kas ağrıları, diz kapağı ve bacak ağrıları gibi ağrılar başta gelen ağrılar, en çok şikayet edilen rahatsızlıkların başında geliyor.

Oldukça fazla etkene sahip olan bu eklem ağrıları psikolojik sebeplerle de kendini gösterebiliyor. Hareketimizi sağlayan eklemler kaslarımız ve kemiklerimiz kadar önem arz ediyor. Çünkü eklem ağrıları vücudun hareketini kısıtlayarak gün içerisinde ve gün boyunca kişiye olumsuz etki yaratarak yaşam kalitesini de düşürüyor. Özellikle vücudumuzun yükünü taşıyan ve boyun ile bir bütün olan omuzlarda meydana gelen ağrılar şiddetli boyutlara taşınabiliyor. Gelin yazımızda omuz ağrıları ve sebeplerine hep birlikte bakalım.

Spor Esnasında Yapılan Yanlış Hareketlerin Omuz Ağrılarına Etkileri 

“Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” ilkesiyle hareket eden milyonlarca insan için daha sağlıklı ve zinde bir hayat geçirebilmek adına spor yapmak kaçınılmaz aktiviteler arasındadır. Spor yapıldığında hem psikolojik hem de bedensel anlamda serotonin yani mutluluk hormonu salgılanıyor. Salgılanan mutluluk hormonu kişileri hem mutlu hem de dinç tutuyor. Bedensel ihtiyaçlar arasında sayabileceğimiz spor yapmak, gereklerini yerine getirerek yapıldığı takdirde kişiler üzerinde olumlu etkiler bırakıyor. Düzenli olarak spor yapmak stresten uzaklaştırdığı gibi bağışıklık sistemini de destekliyor. Fakat spor yaparken karşılaşılan bazı hareketler özellikle yeni başlayanlar için fazlasıyla zorlayıcı olabiliyor. Spor yaparken ani hareketler ve buna bağlı olarak yapılan kazalar omuzlarda ve eklemlerde aşınmaya, kas yırtılmalarına sebep olabiliyor. Zaman içerisinde dikkat edilmeyen bu durumlarda omuz ağrıları bulunan bölgede kireçlenme görülebiliyor ve akabinde cerrahi müdahale bile gerekebiliyor. Omuz ağrıları hafife alınmayacak kadar önem arz ediyor. Omuz üzerine yatıldığında veya kollar yukarıya doğru kaldırıldığında şiddetli omuz ağrıları görülüyorsa vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurulması gerekiyor.

Antrenman yaparken omuz ağrısı yaşamak istemiyorsanız öncelikle omuz hareketlerinde fazla ağırlık kaldırmak yerine daha hafif ve daha fazla tekrar çalışabilirsiniz. Spor salonlarında antrenman yapanların çoğunluğunda omuz ağrısı bulunmasının başlıca sebebi öncelikle ısınmadan omuz antrenmanına başlamalarıdır. Eğer omuz antrenmanı yapıcaksanız omuzu iyi ısındırıp çalışmanızda fayda vardır. Aksi taktirde ısınmadan omuz antrenmanına başlarsanız en büyük darbeyi siz vurmuş olursunuz. Unutmayın ki omuz bölgesi hassas bir bölgedir fazla zorlamak tendonlarda ve kapsülde hasara yol açabilir bunun için antrenmandan önce iyice ısınıp doğru hareketleri yapmak gerekir.

Ciddi Hastalıkların Habercisi Olarak Omuz Ağrıları Zamanında, doğru tanı ve tedavi uygulandığında omuz ağrılarına sebep olan veya omuz ağrılarının habercisi olduğu ciddi rahatsızlıklar giderilebiliyor ya da etkileri minimuma indirilebiliyor. Bilindiği üzere vücudu bir bütün olarak ele alacak olursak boyun ve omuz birbirine bağlıdırlar. Omuzda oluşacak bir ağrı aslında boyun fıtığı gibi ciddi hastalıkların belirtileri olabiliyor. Omuz eklem ağrılarının haricinde gerçekleşen omuz ağrıları boyun fıtığının en sık sebebini oluşturuyor. Yani boyun fıtığı nedeniyle omuz ağrıları görülebiliyor. İlaveten kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, kronik olarak görülen akciğer hastalığı ve akciğer tümörleri omuz ağrılarını tetikleyebiliyor. Başta hafif belirtilerle baş gösteren bu rahatsızlıklar, omuz ağrıları meydana getirebiliyor ve hareket kısıtlılığına sebep olabiliyor.

Omuz ağrılarının çeşitleri

Donuk omuz hastalığı , omuz ekleminin yeterince hareket etmediği durumlarda omuzda görülen hareket kısıtlığı ve ağrıların olduğu bir durumdur.

Donuk omuz hastalığı belirtileri Genellikle kolu kaldırmakta zorlanma, yüzünüzü yıkarken yada diş fırçalarken zorlanma, omuz üzerine yatamama, omuzu yana açmakta zorlanma, sırt bölgesini kaşıyamamak gibi çeşitli belirtiler donuk omuz hastalığına yol açmaktadır.

Kalp damar rahatsızlığı olanlar, akciğer tümörü ve kronik akciğer hastalığı olanlar, tüberküloz, kolestrol fazlalığı ve şeker hastalığı olanlar ayrıca tiroit bezi hastalığı olan kişilerde donuk omuza daha sık rastlanılır.

Donuk omuz tedavisi , omuz eklemini hareketsiz kalmaktan korumak en önemli etkendir. Bu yüzden fizik tedavi ve rehabilitasyon başarılı bir şekilde uygulanırsa hasta tedavi edilebilir. Omuz kapsüllerinde zedelenme olan hastalarda cerrahi müdahele gerektirebilir. Bu yüzden seçmiş olduğunuz doktorun omuz konusunda uzman olması çok önemli donuk omuz tedavisine ağrıyı azaltmak için gelişi güzel kortizon enjeksiyonları yapılmamalıdır. Öncelikle donuk omuz hastalığına sebep olan faktörler değerlendirilip buna yönelik tedavi şekilleri uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Badminton Nedir? Nasıl Oynanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SPOR YAPARKEN OMUZ AĞRILARI NEDEN OLUR?” için 5 yorum

 • 21 Mayıs 2019 tarihinde, saat 17:31
  Permalink

  Mahalle salonlarının çoğunda sporcular eklem ağrısı yaşıyor bunun sebebi başlarında işi bilen hocalar olmadığı için. Daha prof salonlarda işler böyle yürümüyor özel hoca tutmak zorunda kalıyorsun tabi bunlar birazda maliyetli işler hoca başında bekliyor yanlış yapınca seni uyarıyor yani bu ağrıların temeli birazda buraya dayanmakta.

  Yanıtla
  • 22 Mayıs 2019 tarihinde, saat 01:48
   Permalink

   arkadaşın dediğine katılıyorum mahalle salonu diye bahsettiğiniz salonda 1-2 antrenör oluyo oda karı kızla ilgilenmekten size bakarsa

   Yanıtla
 • 23 Mayıs 2019 tarihinde, saat 19:27
  Permalink

  bu omuz ağrısı yüzünden sporu bırakmak zorunda kaldım şimdi doktor doktor dolaşıp sorunu çözmeye çalışıyoruz. ortapediye gidiyosunuz ama omuzdan herkes anlamıyo ancak uzmanını bulmanız lazım yoksa benim gibi çok dolaşırsınız.

  Yanıtla
  • 6 Ağustos 2019 tarihinde, saat 05:27
   Permalink

   Geçmiş olsun kardeşim omuz antrenamanına ısınmadan çıkmak ve yanlış hareketleri yapmak omuza çok sıkıntı yaratıyor. umarım tedavi olur geri başlarsın

   Yanıtla
 • 24 Temmuz 2019 tarihinde, saat 19:53
  Permalink

  Faydalı bir paylaşım olmuş omuz gerçekten çok hassas ısınmadan çalışmamak gerekli

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir