SPOR YAPARKEN OMUZ AĞRILARI NEDEN OLUR?

Spor Yaparken Omuz Ağrısı

Günlük hayatta yapılan yanlış hareketler, istemsizce veya farkında olmaksızın refleks olarak yapılan hareketler sonucunda eklemler hasar görebilir. Eklem ağrısı için sebep olan bu hareketler, genellikle gençlerden ziyade orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülüyor olmasının yanı sıra çeşitli spor etkinlikleri ve egzersizleri, aşırı kilo ya da kazalar ve birçok hastalıklar yüzünden de ortaya çıkabiliyor. Birçok kişi tarafından çokça dile getirilen eklem ağrısı; omuz ağrıları, boyun ağrıları, kas ağrıları, diz kapağı ve bacak ağrıları gibi ağrılar başta gelen ağrılar, en çok şikayet edilen rahatsızlıkların başında geliyor.

Sporda Omuz Ağrısının Nedenleri

 • Travmatik sebepler (çarpma, düşme vs.)
 • Isınmadan çalışma
 • Fazla ağırlık kaldırma ve zorlama
 • Hareketleri yanlış uygulama

Oldukça fazla etkene sahip olan bu eklem ağrıları psikolojik sebeplerle de kendini gösterebiliyor. Hareketimizi sağlayan eklemler kaslarımız ve kemiklerimiz kadar önem arz ediyor. Çünkü eklem ağrıları vücudun hareketini kısıtlayarak gün içerisinde ve gün boyunca kişiye olumsuz etki yaratarak yaşam kalitesini de düşürüyor. Özellikle vücudumuzun yükünü taşıyan ve boyun ile bir bütün olan omuzlarda meydana gelen ağrılar şiddetli boyutlara taşınabiliyor. Gelin yazımızda omuz ağrıları ve sebeplerine hep birlikte bakalım.

Sporda Omuz Ağrısının Nedenleri

Spor Esnasında Yapılan Yanlış Hareketlerin Omuz Ağrılarına Etkileri 

Spor yaparken ani hareketler ve buna bağlı olarak yapılan kazalar omuzlarda ve eklemlerde aşınmaya, kas yırtılmalarına sebep olabiliyor. Zaman içerisinde dikkat edilmeyen bu durumlarda omuz ağrıları bulunan bölgede kireçlenme görülebiliyor ve akabinde cerrahi müdahale bile gerekebiliyor. Omuz ağrıları hafife alınmayacak kadar önem arz ediyor. Omuz üzerine yatıldığında veya kollar yukarıya doğru kaldırıldığında şiddetli omuz ağrıları görülüyorsa vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurulması gerekiyor.

Omuz Anatomisi

Omuz kası 3 baştan oluşur. Ön (Anterior Detoid), orta (Lateral Deltoid) , arka (Pasterior Deltoid). Bu büyük kasların yanında, kesinlikle küçümsenmemesi gerek 4 tane daha kas vardır. Bu kaslar rotator manşet kasları olarak geçer. Bu kasları Binanın altında ki kolonlar olarak düşünün! kolonlar ne kadar sağlamsa bina o kadar depreme dayanıklıdır.

Omuz Kasları
 • M. Deltoideus ( deltoid kasları)
 • M. subscapularis
 • M. supraspinatus
 • M. infraspinatus
 • M. teres major
 • M. teres minor

Rotator Cuff Güçlendirme Hareketleri

Bu rotasyon hareketlerini yaparak rotator manşet kaslarınızı çalıştırmış olursunuz. Bu sayede omuz sakatlanmalarına karşı omuz kaslarınız daha güçlü olmuş olur. Omuz antrenmanlarından önce mutlaka rotator cuff hareketlerini uygulamaya özen gösterin.

Up External rotation3 x 8
External rotation3 x 8
İnternal rotation3 x 8
Rotator Cuff Güçlendirme Hareketleri

Öneriler

Antrenman yaparken omuz ağrısı yaşamak istemiyorsanız öncelikle omuz hareketlerinde fazla ağırlık kaldırmak yerine daha hafif ve daha fazla tekrar çalışabilirsiniz. Spor salonlarında antrenman yapanların çoğunluğunda omuz ağrısı bulunmasının başlıca sebebi öncelikle ısınmadan omuz antrenmanına başlamalarıdır. Eğer omuz antrenmanı yapacaksanız omuzu iyi ısındırıp çalışmanızda fayda vardır. Aksi taktirde ısınmadan omuz antrenmanına başlarsanız en büyük darbeyi siz vurmuş olursunuz. Unutmayın ki omuz bölgesi hassas bir bölgedir fazla zorlamak tendonlarda ve kapsülde hasara yol açabilir bunun için antrenmandan önce iyice ısınıp doğru hareketleri yapmak gerekir.

Öncesinde rotator manşet kaslarınızı çalıştıran ve güçlendirmeye yönelik örnek bir omuz antrenman programı

Omuz Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Buz Tedavisi

Omuz ağrısını hafifleten en önemli tedavi uygulamalarının başında buz uygulaması gelir. Soğuk uygulama ile bölgedeki dokunun ısısı düşerek kan akışı azalır ve doku metabolizmasını yavaşlatır. Buz tedavisi, Anestezik etki yaratarak ağrı hissini azaltır ve ağrı kesici özelliği gösterir. Soğuk tedavinin ağrı kesici özelliği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Bu yüzden günde 4-5 defa olmak üzere 15 dakikalık Buz uygulaması yaparak omuz ağrısından kurtulabilirsiniz.

Buz Tedavisi

Fizik Tedavi

Evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz hareketler ile omuz eklemlerine hareket açıklığı kazandırmış olursunuz. Egzersizlerin amacı, iltihabı arttırmadan veya eklem ağrısını şiddetlendirmeden hareketlilik ve güç kazanmanıza yardımcı olmasıdır.

Sarkaç

Fizik tedavide en önemli hareketlerin başında gelen sarkaç ile Omuzlarınızı gevşetin. Ayakta durun ve hafifçe eğilerek etkilenen kolun boşlukta asılmasını sağlayın. Kolu küçük bir daire şeklinde sallayın. Günde 2-3 kez, her yönde 10 defa çevirin


Omuz Germe

Etkilenen kolunuzu dirsekte kaldırmak için iyi kolunuzu kullanın ve omuzunuzu germek için hafif bir baskı uygulayarak onu yukarı ve vücudunuzun üzerine getirin. Uzatmayı 15 ila 20 saniye basılı tutun. Bunu günde 10 ila 20 kez yapın.


Dış rotasyon

Dirsekleriniz yanlara 90 derecelik bir açıyla, elleriniz arasında bir lastik egzersiz bandı tutun. Etkilenen kolun alt kısmını on veya 15 cm dışa döndürün ve beş saniye bekleyin. Günde bir kez, 10 ila 15 kez tekrarlayın.


İç Rotasyon

Bir lastik yardımıyla Dirseğinizi 90 derecelik bir açıyla tutarak diğer ucunu etkilenen kolun eliyle tutun. Bandı vücudunuza doğru çekin ve beş saniye boyunca tutun. Günde bir kez, 10 ila 15 kez tekrarlayın.


Transkutanöz elektriksel sinir uyarımı 

Deri üzerine koyulan yüzeysel elektrotlar aracılığıyla analjezik (ağrı kesici) etki sağlayan elektrik akımlarıdır. Asıl hedefi kas ve iskelet ağrısının kısır döngüsünü kırması ve ağrının hafiflemesine yardımcı olmasıdır. Vücudun gevşemesi için faydalı olduğundan ve bağımlılık yapmadığı için sıkça kullanılmaktadır. Daha küçük, taşınabilir ve pille çalışan yapısı olduğundan tercih edilmektedir.

Transkutanöz elektriksel tedavi

Ağrı Kesici ve Kas Gevşeticiler

Doktor tavsiyeli verilen ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kısa sürelide olsa rahatlamanızı sağlar. İlerleyen aşamalarda, hastalığınızın gidişatına göre tedavi yöntemleri belirlenerek uygulanmaya başlar. Kas gevşetici ve ağrı kesiciler, geçici olarak rahatlamanızı sağlasa da uzun vadede fizik tedavi hareketleriyle desteklenmesi gerekecektir.

Ameliyat

Eğer kas; fizik tedavi, lokal enfeksiyonlar, ilaç tedavi ve dinlenme sonucu ağrı yapmaya devam ediyorsa ve bu ağrı normalinden de çok şiddetliyse kişi ameliyata alınır. Burada, omuz şişmiş ve sertlik hissi varsa kapalı omuz cerrahisi uygulanır. Eğer bu tedavi de ağrıya çözüm olmazsa son yıllarda kullanılan Omuz artroskopi tedavisidir. Omzun içerisine kamera yerleştirilir ve cerrahi yöntemle sorun çözümlenmeye çalışılır.

Omuz ameliyatı

Ciddi Hastalıkların Habercisi Olarak Omuz Ağrıları, zamanında doğru tanı ve tedavi uygulandığında omuz ağrılarına sebep olan veya omuz ağrılarının habercisi olduğu ciddi rahatsızlıklar giderilebiliyor ya da etkileri minimuma indirilebiliyor. Bilindiği üzere vücudu bir bütün olarak ele alacak olursak boyun ve omuz birbirine bağlıdırlar. Omuzda oluşacak bir ağrı aslında boyun fıtığı gibi ciddi hastalıkların belirtileri olabiliyor. Omuz eklem ağrılarının haricinde gerçekleşen omuz ağrıları boyun fıtığının en sık sebebini oluşturuyor. Yani boyun fıtığı nedeniyle omuz ağrıları görülebiliyor. İlaveten kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, kronik olarak görülen akciğer hastalığı ve akciğer tümörleri omuz ağrılarını tetikleyebiliyor. Başta hafif belirtilerle baş gösteren bu rahatsızlıklar, omuz ağrıları meydana getirebiliyor ve hareket kısıtlılığına sebep olabiliyor.

5 thoughts on “SPOR YAPARKEN OMUZ AĞRILARI NEDEN OLUR?

 • 21 Mayıs 2019 tarihinde, saat 17:31
  Permalink

  Mahalle salonlarının çoğunda sporcular eklem ağrısı yaşıyor bunun sebebi başlarında işi bilen hocalar olmadığı için. Daha prof salonlarda işler böyle yürümüyor özel hoca tutmak zorunda kalıyorsun tabi bunlar birazda maliyetli işler hoca başında bekliyor yanlış yapınca seni uyarıyor yani bu ağrıların temeli birazda buraya dayanmakta.

  • 22 Mayıs 2019 tarihinde, saat 01:48
   Permalink

   arkadaşın dediğine katılıyorum mahalle salonu diye bahsettiğiniz salonda 1-2 antrenör oluyo oda karı kızla ilgilenmekten size bakarsa

 • 23 Mayıs 2019 tarihinde, saat 19:27
  Permalink

  bu omuz ağrısı yüzünden sporu bırakmak zorunda kaldım şimdi doktor doktor dolaşıp sorunu çözmeye çalışıyoruz. ortapediye gidiyosunuz ama omuzdan herkes anlamıyo ancak uzmanını bulmanız lazım yoksa benim gibi çok dolaşırsınız.

  • 6 Ağustos 2019 tarihinde, saat 05:27
   Permalink

   Geçmiş olsun kardeşim omuz antrenamanına ısınmadan çıkmak ve yanlış hareketleri yapmak omuza çok sıkıntı yaratıyor. umarım tedavi olur geri başlarsın

 • 24 Temmuz 2019 tarihinde, saat 19:53
  Permalink

  Faydalı bir paylaşım olmuş omuz gerçekten çok hassas ısınmadan çalışmamak gerekli

Yorumlar kapatıldı.