Yağmurda Koşu Yapmanın Püf Noktaları

Yağmur yağarken koşu yapmak oldukça zevklidir. Özellikle yağmur yağarken ıslanmaktan çekinmeyen koşucuların almış olduğu toprak kokusu, oksijen ve yağmur damlalarının vermiş olduğu haz inanılmaz güzeldir. Yağmurlu havalarda koşmanın artıları olduğu gibi dikkat edilmesi gereken hususları da mevcuttur. Eğer yağmurlu havalar’da koşma gibi bir zevkiniz varsa, yağmurda koşu yapmanın püf noktaları ile bilgilenerek, egzersizlerinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.


Parkur seçimi

Öncelikle keyifli bir koşu yapmak istiyorsak rotamızı buna göre belirlemeliyiz. Toprak yolda koşmak oldukça keyif verse de yağmurun yağmasıyla bolca çamur olabilir buda koşumuzu zorlayabilir. Yumuşak zeminli parkurlar koşu için daha pratik ve ekipmanları da fazla yıpratmamış olur. Eğer bir patika koşucusu değilseniz yumuşak zeminler ilk tercihiniz olabilir.

Yağmurluk ve Rüzgarlık

Yağmurlu havada koşarken yanınıza yağmurluğunuzu almayı unutmayın aksi taktirde ıslandıktan sonra rüzgarında vermiş olduğu etkiyle hasta olabilirsiniz. Bu yüzden alacağınız yağmurluk iklim şartlarına uygun olması tavsiyemizdir. Kalın kumaşlı bir yağmurlukla yaz yağmurunda koşarsanız bu sizi oldukça terletir ve sağlıklı bir koşu gerçekleştiremezsiniz. Koşu yaptığınız mevsime göre yağmurluk seçmeniz, koşu performansınızı olumlu yönde etkiler ve bu sayede hasta olma riskini en aza indirmiş olursunuz.

Şapka

Yağmurdan korunmak için bir şemsiyeye ihtiyacımız var. Ama biz pekte korunmak istemiyor gibiyiz bu yüzden bir şapka takmamız önümüzü görmemiz açısından oldukça etkili olucaktır. Özellikle rüzgara karşı yapılan koşularda yağmur damlalarının göze temas etmemesi için şapka takmanızı tavsiye ederiz.

Tişört

Tişört seçimi iklim şartlarına göre tişört seçimi yapmalıyız. Aksi taktirde giydiğimiz ürün yağmurluğun ve koşunun da vermiş olduğu sıcaklıkla birlikte aşırı terleme yapabilir bu yüzden tişörtlerin havalandırmalı koşu için üretilmiş olanları keyifli bir koşu yapmamız için tercihimizdir.

Ekipmanları Koruma

Üzerimizde taşıdığımız elektrik ekipmanlarını korumak için onlara su geçirmez kılıflar takmayı unutmayalım.

Ayakkabı seçimi

Yağmurlu havalarda koşu yapacaksak ayakkabı seçimi önemlidir. Yerde olan su birikintilerinden kaynaklanan kaygan zemin yüzünden ayağınız kayabilir, bu yüzden taban seçimi çok önemlidir. Bazı ayakkabıların fiziksel özellikleri vardır bunları çamaşır makinasında yıkayarak kaybedebiliriz buda ayakkabımızın özelliğinin kaybolduğu anlamına gelir. Tavsiyelerimiz arasında ayakkabılarımızı çamur olduktan sonra ıslak bir bezle silmemiz daha faydalı olacaktır. Yağmurlu havalarda koşmak gibi bir zevkiniz varsa goratex veya farklı teknolojileri içeren, nefes alabilen su geçirmeyen ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

Koşu sonrası hemen üzerimizi kuru kıyafetlerle değiştirmeliyiz. Islak dolaşmak koşudan sonra hasta olmamıza sebep olabilir.