Yağmurda koşu yapmanın püf noktaları

Yağmur yağarken koşu yapmak oldukça zevklidir. Özellikle yağmur yağarken ıslanmaktan çekinmeyen koşucuların almış olduğu toprak kokusu, oksijen ve yağmur damlalarının vermiş olduğu haz inanılmaz güzeldir. Yağmurlu havalarda koşmanın artıları olduğu gibi dikkat edilmesi gereken hususlarıda mevcuttur.


Parkur seçimi öncelikle keyifli bir koşu yapmak istiyorsak rotamızı buna göre belirlemeliyiz. Toprak yolda koşmak oldukça keyif versede yağmurun yağmasıyla bolca çamur olabilir buda koşumuzu zorlayabilir. Yumuşak zeminli parkurlar koşu için daha pratik ve ekipmanlarıda fazla yıpratmamış olur.

Yağmurluk ve rüzgarlık , yağmurlu havada koşarken yanınıza yağmurluğunuzu almayı unutmayın aksi taktirde ıslandıktan sonra rüzgarında vermiş olduğu etkiyle hasta olabilirsiniz. Bu yüzden alıcağınız yağmurluk iklim şartlarına uygun olması tavsiyemizdir. Kalın kumaşlı bir yağmurlukla yaz yağmurunda koşarsanız bu sizi oldukça terletir ve sağlıklı bir koşu gerçekleştiremezsiniz.

Şapka yağmurdan korunmak için bir şemsiyeye ihtiyacımız var. Ama biz pekte korunmak istemiyor gibiyiz bu yüzden bir şapka takmamız önümüzü görmemiz açısından oldukça etkili olucaktır. Özellikle rüzgara karşı yapılan koşularda yağmur damlalarının göze temas etmemesi için şapka takmanızı tavsiye ederiz.

Tişört seçimi iklim şartlarına göre tişört seçimi yapmalıyız. Aksi taktirde giydiğimiz ürün yağmurluğun ve koşunun da vermiş olduğu sıcaklıkla birlikte aşırı terleme yapabilir bu yüzden tişörtlerin havalandırmalı koşu için üretilmiş olanları keyifli bir koşu yapmamız için tercihimizdir.

Ekipmanları koruma üzerimizde taşıdığımız elektrik ekipmanlarını korumak için onlara su geçirmez kılıflar takmayı unutmayalım.

Ayakkabı seçimi yağmurlu havalarda koşu yapacaksak ayakkabı seçimi önemlidir. Yerde olan su birikintilerinden kaynaklanan kayganlıklar yüzünden ayağınız kayabilir bu yüzden taban seçimi çok önemlidir. Bazı ayakkabıların fiziksel özellikleri vardır bunları çamaşır makinasında yıkayarak kaybedebiliriz buda ayakkabımızın özelliğinin kaybolduğu anlamına gelir. Tavsiyelerimiz arasında ayakkabılarımızı çamur olduktan sonra ıslak bir bezle silmemiz daha faydalı olacaktır.

Koşu sonrası hemen üzerimizi kuru kıyafetlerle değiştirmeliyiz. Islak dolaşmak koşudan sonra hasta olmamıza sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir