Badminton Nedir? Nasıl Oynanır?

Badminton, son zamanlarda oldukça illgi gören, oynaması hayli keyifli ve bir o kadar da basit olan, kaz tüyünden bir top ve raketle oynanan tenis benzeri bir oyundur. Kolayca öğrenebildiği için ufak büyük herkesin severek oynadığı en çok sevilen boş zaman oyunları arasında yer almaktadır.

Badminton,  tenis oyunları grubundan olması nedeniyle rakipler arasında bir file bulunur ve herkes kendine ayrılan kısımda oynar. Oyunu oynamak için raket ve kaz tüyünden yapılmış tüytop yeterlidir. Günümüzde tüyropların yerini alan suni toplarda mevcuttur. Kolayca spor mağazalarından temin edebilirsiniz.

Badminton Oyun kurallarına gelince servisi kullanan oyuncu sayı alabilir. teniste olduğu gibi servis alanından karşı tarafa atış yapılır. Servisi yapan oyuncunun sayısı çift sayı ise örn. 2 4 6 alanın sağ tarafından vuruş yapar. Servisi yapan oyuncunun sayısı tek ise alanın sol tarafından servis atışını gerçekleştirir. Servis atarken çizginin 1 metre arkasında durulur. Servis atışında hata yapılırsa top rakip oyuncuya geçer.

Aşşağıdaki hatalı durumlarda servis karşı tarafa geçer

Top fileye vurulursa

Top üzerinize değerse

Oyuncu topa iki kez vurursa

Oyuncu kendisi veya raketi ile fileye çarparsa hata yapmış sayılır

Top oyun ve servis sırasında rakip alana gitmezse

Oyun 2 set üzerinden oynanır her set 15 sayıya kadar sürer.