Bisiklet ile Yokuş Nasıl Çıkılır ?

Bisiklet sürmek her ne kadar keyif verici olsa da bazen yokuş çıkmak oldukça zor gelebilir. Hele ki yeni başlayan biniciler için yokuşlar adeta ıstırap olmakta, bu yüzden yokuşla birazcık savaşmak gerekiyor. Peki, bisiklet ile yokuş nasıl çıkılır? Erken pes etmememiz için öncelikle yokuşlara gelindiğinde vitesi en düşük seviyeye getirmeliyiz. Uzun yokuşlarda vitesi düşük seviyede tutup sakin ve dengeli bir şekilde pedal çevirdiğimiz taktirde yokuşu daha enerjik bir şekilde çıkarız. Kısa ve dik yokuşlarda ise ayakta pedal çevirerek enerjimizi pedallara basarak devam edebiliriz. Her ne kadar yorucu olsa da yokuşu daha kontrollü bir şekilde tırmanmış oluruz.

Bisiklet ile Yokuş Nasıl Çıkılır ?

Uzun yokuşlarda oturarak, kısa ve dik yokuşlarda ayakta pedal çevirerek yokuşları daha kolay bir şekilde çıkabiliriz. Özellikle yeni başlayan biniciler için biraz zor olsa da zamanla antrenmanlar yaptıktan sonra yokuş çıkmak oldukça basit duruma gelir bu yüzden ilk başlarda zor geldiğinden bisikleti bırakmanıza gerek yok bir kaç antrenmandan sonra yokuş çıkmak oldukça keyif verebilir.

Ayakta yokuş çıkarken, bisikleti sağa sola savurup çıkarak pedala daha fazla güç verebilirsiniz. Genelde yol bisikleti yarışlarında sıkça görebilirsiniz. Ayakta yokuş tırmanan sporcular bisikleti sağa sola savurarak  bisikletle dans eder gibi yokuş çıkarlar. Kaygan ve dik bir yokuşa denk geldiyseniz oturarak çıkın, ayakta çıkmanız patinaja neden olabilir.