Doğal Antibiyotik Kür Tarifi

Maalesef ki ülkemiz antibiyotik kullanma sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. En basit rahatsızlıklarda bile bazı doktorlar hiç düşünmeden antibiyotik reçete ediyorlar. Bir yere kadar doktorları anlamak mümkün olsa da çoğu zaman hastalar sadece antibiyotik yazdırmak için doktora gidiyorlar. Doktorun gerek yok demesine rağmen ısrar eden hatta bu sebepten dolayı  sağlık personeline şiddet uygulayan hasta ve hasta yakınları var. Oysaki antibiyotik kullanımı bazı zamanlarda faydadan çok zarar veriyor. Peki, antibiyotik ne için kullanılır?

Antibiyotik Zararları


Antibiyotik, birden fazla nedene bağlı olarak vücudumuzda üreyen bakterilerin yok edilmesi için kullanılır. Yani zararlı bakterileri yok eder. Ancak zararlı bakterileri yok ederken ister istemez faydalı bakterilere de zarar veriyor. Bilim adamlarının insanoğlu için yapmış oldukları en önemli buluşlardan biri kesinliklikle antibiyotiktir. Kabul etmeliyiz ki antibiyotikler olmasaydı geçmişte ve günümüzde binlerce insan, bakterilerin neden olduğu hastalıklar yüzünden hayatlarını kaybedeceklerdi. Madem bu kadar faydalı bir ilaç, neden Dünya sağlık örgütü antibiyotik kullanımına kısıtlama getirilmesini savunuyor? Birçok Avrupa ülkesinde doktorlara antibiyotik ile tedavi etmesi konusunda sınırlandırmalar yapılmaktadır. Ülkemizde ise sağlık bakanlığı doktor reçetesi olmadan eczanelerin antibiyotik satışı yapmasını yasaklamıştır.

Bu önlemlerin alınmasının tek bir nedeni vardır. Sık sık antibiyotik kullanan bir kişinin vücudunda oluşan bakteriler antibiyotiklere karşı alışkanlık kazanır. Ne kadar antibiyotik kullanılırsa kullanılsın bakterileri yok etmede etkili olmaz. Vücudun antibiyotik direnci kazanmaması için çok gerekli olmadıkça kullanmamak gerekiyor. Peki, antibiyotik kullanmadan bazı hastalıkların tedavi edilmesi mümkün müdür.? İlaç kullanmadan iyileşmek için kullanılan doğal antibiyotik kaynakları nelerdir?

Antibiyotik etkisi gösteren gıdalar

Kendinizi halsiz ve kırgın hissettiğiniz zaman ya da kış hastalıklarının salgın olduğu dönemlerde gribal enfeksiyonlardan korunmak için doğanın  sunmuş olduğu nimetlerden faydalanmak gerekir. Hafif ve orta dereceli rahatsızlıklarda antibiyotik kullanmak yerine doğal antibiyotik olan elma ya da üzüm sirkesi, kekik yağı, zencefil, zerdeçal, bal, soğan, sarımsak, turp veya ekinezya tüketebilirsiniz.  Bütün bu gıdalar çok kuvvetli birer antibiyotik etkisi göstermektedir. Bunları kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta, her birinin  doğal ürünler olması gerekmektedir. Makalemizin son kısmında grip, soğuk algınlığı, nezle, bademcik şişmesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde ve bağışıklığınızı güçlendirmek için gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz doğal antibiyotik tarifi vereceğiz.

Doğal antibiyotik tarifi

Yarım litre doğal ev yapımı elma sirkesi

İki yemek kaşığı dövülmüş sarımsak

İki yemek kaşığı doğranmış soğan

Birer tatlı kaşığı toz zencefil ve zerdeçal

Bütün bu malzemeleri cam kavanoza katıp ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Yirmi bir gün serin ve karanlık bir ortamda saklayın. Gün aşırı kavanozun kapağını açıp kapatın ki içindeki biriken gaz dışarı çıksın. Ara ara kavanozu çalkalayın ki bütün malzemeler birbirleriyle etkileşim içine girsin.

Kullanım şekli

Salata ve çorbalara katılarak kullanılabilir. Şifa niyetine içmek isteyenler belirli aralıklarla bir tatlı kaşığı içebilirler. Mide rahatsızlığı olan kişilerin bu karışımı kullanması uygun değildir.