En iyi 125 cc Scooter Motosiklet Modelleri

Kimileri için eğlence, kimileri içinse tutku olan motosiklerler, özellikle şehir trafiğinden kurtulmak isteyenler için’de tercih edilen araçların başında gelmektedir. Scooter motor modelleri çoğaldıkça, karar vermekte oldukça zor bir hale gelmektedir. Alınabilecek en iyi 125 cc scooter motosiklet modelleri, motosikletin göstermiş olduğu performansa, yakıtına, kalitesine, fiyatına ve dayanıklılığına göre değerlendirilmektedir. Vermiş olduğumuz Scooter tavsiyeleri, sizler için bir başlangıç rehberi oluşturacaktır. Bu sayede, Hangi Scooter alınmalı ve en iyi scooter modeli hakkında fikir sahibi olup, fiyat performans ilişkisine göre kendinize uygun, başlangıç scooter motoru seçmenize yardımcı olacağız.

En iyi scooter motosikletler hakkında bilgi almadan önce, motosiklet eğitimi almanız gerektiğini ve mutlaka koruyucu ekipmanlar kullanmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. En iyi scooter motosiklet hangisi merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre!.

125 cc Motosiklet Alınır Mı?

Başlangıç motosikleti olarak düşünürsek, amacınız öğrenmek ve bir süre bu motosiklet ile deneyim yaşamak ise, 125 cc motosiklet her türlü işinizi karşılayabilir. Eğer deneyiminiz varsa ve amacınıza uygun bir motosiklet istiyorsanız ilk önce onu belirlemelisiniz. Başlangıç motosikleti olarak düşünüldüğünde, bu motosiklete ne kadar bineceksiniz? ne kadar yol yapmayı düşünüyorsunuz? nerede süreceksiniz gibi soruları ekleyerek karar verebilirsiniz. Örn. Ayağımı yerden kessin, ufak tefek işlerimi halledeyim, hafta sonu ortaköy, bebek turu yapar biraz gezerim düşüncesindeyseniz, bir 125 cc’lik scooter motosiklet ihtiyaçlarınızı karşılamak için doğru seçim olabilir.

En iyi 125 cc Scooter Motosikletler

125 cc’lik Motosiklet ile Uzun Yol Yapılır Mı?

125 cc’lik motosikletler hacim (cc) ve boyut bakımından ufak olduğu için, şehir içi gezmeleri ve iş olanağını kolaylaştırma açısından oldukça verim sağlar. Özellikle trafikte beklemek istemeyenler için harika bir tercihtir. Ama uzun yol düşünüldüğünde durumlar biraz değişebilir. 125 cc’lik motosikletler genel olarak 70-80 km hız civarında seyrederken oldukça az benzin tüketimi sağlar, ancak 100 km üzerine çıkıldığı zaman kendini zorlamaya başlar ve bu durumda yakıt tüketimi’de artmaya başlar. 125 cc’lik motosikletler sizi uzun yolda yorabilir, 2 saatlik bir sürüş sonrası dinlenme ihtiyacı duymaya başlarsınız. Ayrıca uzun yolda 125 cc’lik scooter motosikletler ile araçları sollamak biraz sıkıntılı olabilir, bu yüzden şehir içi kısa mesafeli geziler için oldukça kolaylık sağlayan 125’lik scooter motorların, uzun yol mesafelerinde çok performans göstermesini beklemek doğru olmaz.

En iyi 125 cc Scooter Motosikletler

Honda Pcx 125

Avrupa’da satış rekorları kıran, ekonomik yakıtıyla dikkatleri üzerine toplayan honda pcx 125, şık görüntüsü, kalitesi ve sağlamlığıyla motosiklet keyfini doyasıya almanız için tasarlanmıştır. Her geçen sene getirmiş olduğu yeni teknolojik özellikler ile bir adım öne çıkmayı başaran honda pcx 125, başlangıç scooter modelleri arasında en çok tercih edilen motosikletlerden biri olmayı başarmaktadır. Scooter tavsiyeleri ile belirlediğimiz honda pcx 125’i sizler için değerlendirdik.

En iyi 125 cc Scooter Motosiklet Modelleri

Honda Pcx 125 Alınır Mı ?

Artçı ile yapılan şehir içi gezilerinizde, yorulmadan motosiklet keyfini doyasıya hissettiren bir tasarıma sahip. Şık görüntüsü, düşük yakıt tüketimi, teknolojik özellikler ve sağlamlığı göz önünde bulundurursak honda pcx 125, alınabilecek en iyi scooter modellerinden biri diyebiliriz.

Artıları

 • Star stop
 • Anahtarsız çalıştırma
 • Düşük yakıt
 • Kullanım kolaylığı, zarif tasarım ve konforlu sürüş
 • Düşük motor sesi ve düşük vibrasyon
 • Telefon şarj etmek için bir ACC soketi bulunuyor.
 • Sele altında tam boy açık bir kask ve daha fazlasını alabilen bir depolama alanı
 • Ön panelde ufak depo alanı
 • Artçı ile sürüşlerde, rahatsızlık vermeyi engelleyen koltuk tasarımı
 • Led far, led stop, lcd gösterge paneli

Eksileri

 • İrc lastik, kuru zeminde tutuş sağlasa’da ıslak zemine uygun değil, değiştirmeniz önerilir.
 • Arka fren kampana
 • Bu özelliklere göre kalkışlarda ve sollamalarda biraz hantal kalması

Honda Pcx 125 özellikleri

Honda pcx 125 maksimum hız (max speed); 110-115 km hıza çıkabilmektedir.

Honda Pcx 125 Ne kadar Yakar? ; 100 km’de 2 – 2,6 lt yakıt tüketimi

MotorSıvı soğutmalı, 4 zamanlı, 2 supaplı, tek silindirli, SOHC
Motor hacmi (cc)125 cc
Maks. Güç (kW@dev/dak)9 kW @ 8500 d/d
Maks. Tork (Nm @ dev/dak)11.8 Nm @ 5000 d/d
ŞanzımanCVT
Sele yüksekliği (mm)764
Yakıt kapasitesi8 lt.
Boş Ağırlık130 kg
Honda Pcx 125 özellikleri

Yamaha Nmax 125

Sert ve spor kullanım özellikleriyle bir adım önde duran yamaha, bunu scooter modellerinde de hissettirmeyi başarmaktadır. Yamaha nmax 125 başlangıç scooter motoru olarak uygun olduğundan, piyasada en çok tercih edilen scooter motosikler arasında yerini almaktadır.

En iyi 125 cc Scooter Motosiklet Modelleri

Yamaha Nmax 125 Alınır Mı ?

Sağlamlığı ve vermiş olduğu güven ile yamaha markasını tartışmaya gerek yok. Yapmış olduğunuz sürüşlerde, vermiş olduğu güveni ve performansı doyasıya hissettirecektir. 125 cc klasmanında alınabilecek en kaliteli scooter markaları arasında yamaha nmax 125’i gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Artıları

 • Seri kalkış
 • Dunlop Lastik
 • Ön arka disk fren
 • Sportif tasarım
 • Sele altında tam boy kapalı bir kask alabilen bir depolama alanı

Eksileri

 • Pahalı servis ve parça fiyatları
 • Sollamalarda hantal kalması
 • Yüksek motor sesi
 • Sert amortisörler

Yamaha Nmax 125 özellikleri

Yamaha Nmax 125 Ne kadar yakar?; 100 km’de ortalama 2,5-3 lt yakıt tüketmektedir.

Yamaha Nmax 125 Maksimum hız (top speed); 110-115 km hıza kadar çıkabilmektedir.

MotorTek silindirli ve 4 sübaplı 125’lik motor sistemi
Motor hacmi (cc)125 cc
Maks. Güç (kW@dev/dak)9,0 kW @ 7.500 dev./dk.
Maks. Tork (Nm @ dev/dak)11,7 Nm @ 7.250 dev/dk.
Beygir gücü12
Sele yüksekliği (mm)764
Yakıt kapasitesi6,6 litre
Boş Ağırlık127 kg
Yamaha Nmax 125 özellikleri

Yamaha XMAX 125

Motoru küçük ama kendisi büyük! X max serisini neredeyse bütün motorcular bilir, oldukça popüler olan bir abisi (xmax 250) vardır. Yamahanın en çok satan motorları arasında yer alan x max serisi, motor hacmini küçülterek 125 cc klasmanında rakiplerini oldukça zora sokmaktadır. Daha çok maxi scooter tarzında olan x max 125‘i başlangıç motoru olarak görmekte mümkündür. Boyut olarak büyük olsa da, sonuç itibariyle 125 cc klasmanında bir motosiklettir.

En iyi 125 cc Scooter Motosiklet Modelleri

Yamaha XMAX 125 Alınır Mı ?

Yamaha xmax serisi her ne kadar başarılı olsa da, x max 125 motor hacmine göre biraz büyük ve ağır üretildiği gayet ortada. Bunun nedeni maxi scooter tarzında olması, rahatlık ve konforu hedeflemesi ve xmax ailesin bir üyesi olması ile ilişkilendirilebilir. Gerçekçi olmak gerekirse, bazen scooter ile biraz daha uzun yollara çıkmak isteriz. 125 cc’lik scooterların en büyük eksilerinden biri yeterince sollama yapamadığıdır, bu eksikliği biraz uzun yola çıktığınız zaman anlıyorsunuz. Bu sefer istekleriniz değiştikçe, başlangıç motoru olarak gördüğünüz 125 cc motosikletler yetersiz kalmaya başlıyor. Yamaha x max 125 bu gibi durumlarda, diğer 125 cc’lik motosikletlere göre daha avantajlı diyebiliriz. Tek kişi ile sürüşlerde 120-125 km ye çıkabilmesi uzun yollarda ve yapılacak sollamalarda bir artı olabilir. Ancak şehir içi kullanımlarda, büyük kasası size sorun yaratabilir. Diğer 125 cc motosikletler gibi kıvraklık beklemeyin. Yamaha x max almadan önce ne istediğinize karar vermenizi tavsiye ederiz. Kendinize şu soruyu sorun ”ben bu motosikletle biraz daha uzun yol yapar mıyım, yapmaz mıyım ?” Eğer şehir içi trafiğinde yoğun zaman geçirecekseniz, ufak yollar kat edecekseniz bu motoru almanızı tavsiye etmem. Ancak şehir içi uzun yollar kat edecekseniz, Örneğin; hafta sonu çatalca yada ağva gezisi yapacaksanız sizin için güzel bir motosiklet olabilir.

Artıları

 • Konforlu sürüş
 • Çekiş kontrol sistemi (TCS)
 • Anahtarsız çalışma
 • Abs fren sistemi
 • Çift kask alabilecek kapasitede depo
 • Ön torpido gözleri
 • Düşük yakıt
 • Telefon şarj edebilme imkanı
 • Aletle ayarlanabilir gidon ve 2 konumlu ekran
 • Geniş LCD ekranlı şık göstergeler
 • 125 cc ye göre daha uzun yola çıkabilme imkanı
 • Artçı için tasarlanmış çift bölgeli koltuk tasarımı

Eksileri

 • Yüksek motor sesi
 • Motor hacmine göre ağır ve geniş kasa
 • Sert amortisörler
 • Hantal kalkış
 • Pahalı servis ve parça fiyatları

Yamaha XMAX 125 Özellikleri

Yamaha XMAX 125 yakıt tüketimi; Ortalama 100 km mesafede 2,5-3 lt yakıt tüketmektedir.

Yamaha XMAX 125 maksimum hız (max speed); 125-130 km hıza çıkabilmektedir.

Motor tipi4 zamanlı, sıvı soğutmalı, SOHC
Motor hacmi (cc)124cc
ŞanzımanV-Kayış Otomatik
Yakıt deposu 13 lt
Maksimum güç10.5 kW @ 7.750 rpm
Maksimum tork12.0 Nm @ 6.500 rpm
Beygir gücü14,9
Boş ağırlık175 kg
Yamaha XMAX 125 Özellikleri


Sym Fiddle III

Fiddle ve fiddle 2 ile gönüllerde taht kurmayı başaran sym, geliştirilmiş ve yenilenmiş yeni Fiddle III serisiyle popülerliğini korumaya devam ediyor. 125 cc motoruyla, parlak renk kombinasyonları ile vespa tarzını anımsatan tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken fiddle 3, LED gündüz farları ve retro tarzı göstergesiyle dikkatleri üstünüze toplamayı başarmaktadır. Başlangıç scooter motoru olarak en çok tercih edilen scooter modelleri arasına giren fiddle 3 serisini sizler için değerlendirdik.

En iyi 125 cc Scooter Motosiklet Modelleri

Sym Fiddle III Alınır Mı ?

Fiyat performans açısından değerlendirme yaparsak güzel bir başlangıç scooter modeli olabilir. Vespayı anımsatan görüntüsüyle, sağlamlık ve kalite açısından ona göre bir alternatif olmasa da (çünkü vespa çok pahalı), ne çok kaliteli, nede çok kalitesiz, orta segmentli ve fiyatına göre değerlendirmeye alınabilecek, şirin bir scooter diyebiliriz. Kullanımı kolay olduğundan, özellikle bayanların tercih ettiği scooter modelleri arasına girebilir.

Artıları

 • Parça kalitesi orta seviye
 • Servis ağı geniş
 • Kalkış performansı fena sayılmaz
 • Ön ve Koltuk altı bagajı mevcut (koltuk altı bagajına açık kask sığar)
 • Ön panelde çanta takma aparatı mevcut (bayanlar için harika)

Eksileri

 • Görüş açısını etkileyen kısa, ufak yuvarlak aynalar
 • Lastikler duro marka kuru zeminde iş görür ama ıslak zemine uygun değil, değiştirmeniz önerilir.
 • Konfor ve titreşim orta seviye
 • Arka fren kampana

Sym Fiddle 3 özellikleri

Sym Fiddle 3 Ne kadar yakar? ; ortalama 100 km’de 2,5 – 3 lt benzin yakmaktadır.

Sym Fiddle 3 maksimum hız (max speed); Gösterge panelinde 140 gözükse’de maksimum 115-120 km çıkabilmektedir.

Motor TipiTek Silindir 4 Zamanlı
Silindir Hacmi(cc)125
Max. Güç7.5 kW, at 8500 min-1
Soğutma SistemiHava
Beygir Gücü(HP)10.2 HP
ŞanzımanC.V.T Otomatik Şanzıman
Yakıt Deposu6.5 Lt.± 0.2 Lt
Ağırlık (kg) 117
Yakıt SistemiEFI/ Elektronik Yakıt Enjeksiyon
FrenlerCBS, Ön: Disk 226 mm, / Arka: Disk 220 mm
Sym Fiddle 3 özellikleri

One thought on “En iyi 125 cc Scooter Motosiklet Modelleri

 • 7 Şubat 2021 tarihinde, saat 21:04
  Permalink

  pcx 125 güzel motor ama kalkışları yamahaya göre biraz ağır kalıyor. yakıt olarak çok iyi tavsiye edebilirim

Yorumlar kapatıldı.