En iyi Basketbol Topu Markaları

Basketbol topu üretiminde bir çok farklı malzeme kullanılmaktadır. En iyi basketbol topu markaları, açık mekan diye tabir edilen, asfalt ve taş zeminde oynanan outdoor bastketbol toplarını, genellikle çok dayanıklı olan ancak çok fazla kavrama ve top sürme yeteneği sağlamayan ucuz kauçuktan üretirler. Kapalı mekan (indoor) basketbol topları ise kauçuktan daha yumuşak bir malzeme olan, daha fazla kavrama sunan, top sürme ve atış yapmayı daha keyifli hale getiren kompozit deri kullanır. Ne yazık ki, kompozit deri toplar daha az dayanıklıdır ve özellikle elleriniz terlediğinde kaygan hissetmenize neden olabilir. En iyi basketbol topları, NBA’de ki profesyoneller tarafından kullanılan hakiki deri malzemedir. Kompozit ile karşılaştırıldığında çok daha pahalıdır, ancak gerçek deri bir top rahatlık için en ideal seçenektir. En iyi basketbol topu listemizde bulunan modeller sağlamlık, kayganlık, kavrama, oyun performansı ve teknolojik çalışmalar açısından en kaliteli basketbol topu markası ve modellerini hedeflemektedir.

En iyi Basketbol Topu

Oluşan nem ve terleyen eller topun üzerindeki tutuşunuzu kaybetmenize neden olabilir. Bazı basketbol topları, oyun oynarken teri emmek için tasarlanmış nem azaltıcı bir yüzeye sahiptir ve size çok daha fazla kontrol sağlar. Topun sekmesi basketbolda önemlidir, bu yüzden tutarlı ve güvenilir bir zıplama sağlayan bir topa sahip olmak en doğal hakkınız. Topunuzun yüzeyi ne kadar pürüzsüz olursa, sıçrama o kadar iyi olur. 

Bir NBA basketbol topu 7,5 ila 8,5 PSI arası basınçla şişirilmektedir.

Basketbol Topu Boyut Numaraları

 1. 29,5 inç Resmi boyutu, NBA’de kullanılanla aynı boyuttadır. Erkekler için turnuva basketbol topu 29.5 inçlik bir topla oynanır.
 2. 28,5 inçlik Ara top, daha küçük el boyutlarına uyacak şekilde daha hafif, daha küçük bir topa ihtiyaç duyan bayan sporcular tarafından kullanılır. 
 3. 27.5 inçlik , 9 yaş ve üstü çocuklar için tasarlanmıştır. 
Boyutdaire çevresiİçin önerilir
4 Numara25,5 inç5-8 yaş arası çocuklar için
5 Numara27,5 inç9-11 yaş arası çocuklar için
6 Numara28,5 inçStandart bayan top, 12-14 yaş arası erkekler
7 Numara29,5 inç15 yaş ve üstü erkekler ve erkekler
En iyi Basketbol Topu

En iyi Basketbol Topu Markaları

Spalding NBA Official

NBA Resmi Basketbol Topu

Spalding NBA resmi basketbol topu, ​​bu listedeki en pahalı basketbol topudur diyebiliriz. Hakiki deri topların büyük bir avantajı, terli ellerle oynarken (kompozit toplara kıyasla) çok daha az sorunlu olmalarıdır. Sıcak spor salonlarındaki yoğun oyunlarda bile teri kolayca emer ve mükemmel tutuşu korurlar. 2006 yılında, NBA bu toptan vazgeçmeyi denedi ve kompozit bir top tanıttı. Steve Nash ve Jason Kidd gibi yıldız oyuncuların şikayetlerinden sonra, NBA deri topunu Ocak 2007’de yeniden tanıtmak zorunda kaldı. Profesyonel basketbolcular bu topa gerçekten değer veriyor!

En iyi Basketbol Topu
 • Hakiki Horween deriden yapılmıştır
 • Boyut 7, 29.5 ”

Wilson Evolution

İç Mekan Basketbol Topu

Resmi oyunlarda kullanım için birçok atletik organizasyon tarafından onaylanan Evolution Wilson basketbol topu, mikrofiber kompozit deri kaplama ile geliştirilen, ​​kavrama kabiliyetini artıran döşenmiş kanallara sahiptir. Bu topun kompozit deri kaplaması, yoğun bir oyun sırasında tutuşunuzu korumanıza yardımcı olmak için nemi uzaklaştırır. Yastıklı iç kısmı, gelişmiş dokunuş ve kullanım için daha yumuşaklık hissi verir ve böylece top sizden uzaklaşmaz. Amerikan Liseleri tarafından atletizm programlarında kullanılan bir numaralı basketbol topu marklarından bir tanesidir. Top çoğunlukla iç mekanda kullanım için tasarlanmıştır. Dışarıda Evolution topu ile oynamak mümkündür, ancak topun yüzeyindeki aşınmayı hızlandıracaktır, bu da daha erken değiştirilmesine neden olacaktır.

En iyi Basketbol Topu
 • Maksimum yumuşaklık ve kavrama için geliştirilmiş Cushion Core teknolojisi
 • 29,5 inç
 • % 100 kompozit kaplama
 • Deriye benzemeyi amaçlayan mikrofiber bir kompozit kullanır.

Spalding NBA Zi / O 

İç ve Dış Mekan Basketbol Topu

En popüler markalardan biri olan Spalding NBA Zi / O, iç mekan veya dış mekan oyunu için tasarlanmış nihai esnekliğe sahiptir. Kompozit deri kaplama, bir iç mekan oyununda ihtiyaç duyacağınız dokunuşu kaybetmeden, dış mekan koşullarında uzun süreli performans sağlama yeteneğine sahiptir. Spalding Zi / O‘nun dış katmanı köpük desteğiyle kaplıdır bu sayede iç / dış mekan oyunlarında diğer toplara göre daha yumuşak bir his verir.

En iyi Basketbol Topu
 • Boyut 7, 29,5 inç
 • Kompozit deri kaplama

Spalding TF-1000

İç Mekan Basketbol Topu

TF1000 basketbol topu, Spalding’in 1992 yıllından beri ürettiği ve zaman içinde yenilikler getirdiği basketbol topudur. Uzun yıllar süren araştırmalar ve tecrübeler sonucunda özel olarak geliştirilmiştir. TF 1000 Legacy güncel iskelet yapısı ve derin kanalları ile daha yumuşak bir his ve mükemmel kontrol performansı sunar.    

Spalding’in tarafından özel olarak geliştirilen Legacy, üzerindeki nem kontrol teknolojisi sayesinde kuru ve ıslak ellerde yüksek tutuş performansı gösterir. 

En iyi Basketbol Topu

 • Malzeme: Özel sentetik deri
 • TF-1000 Legacy tüm müsabaka maçları için uygundur.
 • TF-1000 Legacy Türkiye Üniversiteler Spor Federasyonunun resmi maç topudur.  
 • Boyut: 7
 • Panel: 8 adet derin panel

Molten X-Series (BGM7X)

İç / Dış Mekan

Resmi FIBA ​​topu olarak bilinen Molten X basketbol topu, dünya çapında seçkin sporcular arasında en iyi seçim olarak uluslararası beğeni topladı. X Serisi, hassas çekim ve top sürme için gelişmiş işlevsellik ile birlikte, tutarlı ve istisnai bir kavrama sağlayan düzgün bir tırtıklı yüzey ile tasarlanmıştır. Molten basketbol topları FIBA ​​tarafından düzenlenen turnuvalarda ve diğer bazı ulusal turnuvalarda kullanılmaktadır. Tercihiniz iç ve dış mekan basketbol topu ise BGM7X basketbol topu sizin için bir seçenek olabilir. Eğer tercihiniz iç mekandan yana ise deri malzeme kullanılan Molten GL7X maç topunu değerlendirebilirsiniz.

En iyi Basketbol Topu
 • Kompozit Deri
 • FIBA Onaylı
 • 12 Panel Design
 • İç / Dış Mekan Sentetik örtü

Wilson NCAA

İç Mekan Basketbol Topu

NCAA Basketbol Şampiyonası Resmi Oyun Topu. Final Four tarafından test edilmiş kavrama kabiliyeti ve oynanabilirlik ile sahada performans ve yenilik için standartları yükselten bir basketbol topudur.

En iyi Basketbol Topu
 • Malzemesi: Yüksek performanslı kompozit kauçuk malzeme
 • Gelişmiş geri tepme ve dayanıklılık için birinci sınıf karkas yapısı
 • NO SWEAT : Nem Emici Kaplama ile en yoğun anlarda ve oyun koşullarında üstün kavrama
 • MÜKEMMEL KONTROL: Döşenmiş Kompozit Kanallar, benzersiz kontrol için tüm top üzerinde tutarlı bir doku ve kavrama sağlar
 • YUMUŞAK HİSSİ: Daha yumuşak bir his sağlar

Spalding NBA Street Outdoor

Dış Mekan Basketbol Topu

Amazon’da en çok satan basketbol toplarından biri olan spalding NBA outdoor modelidir. Spalding NBA Street Basketbol topunun kaplaması asfalt ve beton sahalara karşı dayanıklı bir performans sağlayan kauçuktan oluşmaktadır. Bununla birlikte, kauçuk kaplama tüm basketbol toplarında olduğu gibi, kavramayı en iyi derecede sağlamayı hedeflemektedir. Sert kauçuk kaplama nedeniyle, bu basketbol topunun sert yüzeylerde düzenli kullanımda bile birkaç yıl dayanmasını bekleriz. Yani, yakında değiştirilmesi gerekmeyecek ucuz bir basketbol topu istiyorsanız, Spalding NBA Street Basketbol topu en iyi seçenek olabilir.

En iyi Basketbol Topu

Özel streetball oyuncuları için, asfalt zeminde bire bir oyun alanı veya oyunlar için tasarlanmıştır

 • Kolay kavrama için derin kanal tasarımı
 • Dayanıklı kauçuk kaplama, sert yüzeylerde bile uzun süre dayanır

Under Armour 495

İç ve dış mekanda kullanılabilir

Top, optimum kavrama ve harika bir his sunan UA Gripskin kompozit deriye sahiptir. Under Armour 495, basketbol topu satın almak için kaliteli bir ürün ve uygun fiyatlı bir alternatiftir. Temiz tuttuğunuz sürece, onunla ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız ve makul bir fiyat için iyi bir seçimdir.

En iyi Basketbol Topu
 • Under Armour’ın özel UA GRIPSKIN mikro-fiber kompozit malzemesi bu basketbol topunun daha iyi kavranmasını sağlar
 • Derin kanal tasarımı daha iyi bitiriş için dikişleri daha hızlı bulmanızı sağlar
 • UA işin kolayına kaçmadığı için topun her yeri pürüzlü yapıdadır
 • %100 Naylon sargılar mükemmel dayanıklılık ve tutarlı zıplama sağlar
 • %100 Butil iç lastik ideal hava basıncını sağlar ve top tüm maç boyunca havasını korur
 • 6 Numara (kadın maçları için standart ebat) ve 7 Numara (erkek maçları için standart ebat)

Mikasa Bx1008

Dış mekan

Dış mekan sahaları normalde topun dayanıklılığını etkileyebilecek pürüzlü yüzeylere sahiptir. Mikasa BX1000’in tasarımı sırasında bu faktörler dikkate alınmıştır. Son derece dayanıklı birinci sınıf kauçuk kaplamaya sahiptir. Top kirlendiğinde bile, çok fazla tutuş kaybetmez, bu da birçok dış mekan basketbolunda nadir görülen bir şeydir. Daha derin kanallar da bu topun genel dayanıklılığına katkıda bulunur. Sıçrama tutarlıdır ve top çok çeşitli boyutlarıda mevcuttur.

En iyi Basketbol Topu

Spalding NBA Outdoor

Dış Mekan Basketbol Topu

Spalding’in tarafından özel olarak geliştirilen tu-tone dış mekana dayanıklı malzemeden üretilmiştir. PLATINUM modeli derin kanallı panellere sahiptir ve oyun esnasında daha iyi tutuş sağar. 8 panele sahiptir. Tüm top yüzeyi iyi tutuş sağlaması için pütürlü olacak şekilde tasarlamıştır. Her türlü iç ve dış mekan zeminde oynamaya uygundur.

En iyi Basketbol Topu

One thought on “En iyi Basketbol Topu Markaları

 • 29 Ocak 2021 tarihinde, saat 14:23
  Permalink

  Güzel bilgiler edindim çok teşekkürler

Yorumlar kapatıldı.