Outdoor Nedir ?

Outdoor, doğada ve doğal ortamlarda yapılan sporların tümüne doğa sporları yani outdoor denir. özellikle son zamanlarda daha aktif olan doğa sporları doğal ortamlarda yapılan faaliyetlerden dolayı insanların daha çok hoşuna gitmektedir. şu bir gerçek ki, spor salonunda kürek çekmekle göl yada bir nehirde kürek çekmek çok farklı bir olay. Bu yüzden outdoor yani doğa sporları bizi cezbeden güzelliklerle dolu. Outdoor sporları nedir diye sorarsanız.. Doğa yürüyüşü,dağcılık,kampçılık,kaya tırmanışı,rafting,mağara dalışı,kanyon geçişi,serbest dalış su altı dalışı,yelken kanat, yamaç paraşütü, dağ bisikleti,yelken uçurtma sörfü gibi aktiviteler doğa sporlarına birer örnektir. Doğada hareketi esas alan her aktivite bir doğa sporu oluşturabilir.

Doğa sporları adrenalin seviyesinin yüksek olduğu bilinen gerçektir. İnsan sağlığı ve gelişimine katkısıda bir okadar fazladır. İnsanda disiplin,kararlılık,rahatlama,huzur,dayanıklılık,karar verebilme yeteneği,güç ve kuvvet gibi becerilerin gelişiminde katkı sağladığı bilinen bir gerçektir.

İnsan nerede mutlu ise orada spor yapmalı. Ülkemizin en güzel yanı coğrafi konumdan zengin olmamız. Doğa sporları için dağ,tepe,ormanlık alan,akarsu,dere,mağara,uçurum gibi doğal ortamlar ülkemizde rahatça bulunmakta. bu yüzden outdoor sporları yapmak için bir çok sebebimiz olabilir..  Outdoor sporları yaparken bazı konuları dikkate almakta fayda var. Riskli ve tehlikeli bir spor olduğu için eğitimini almak çok önemli. Öncelikle eğitim alınmalı ve yapmak istediğiniz branşlara göre ekipman temin edilmeli. Plansız ve eğitmensiz extrem tarzı sporlar yapılmamalı. outdoor eğitimleri için aktivite gerçekleştiren firma hocalarından veya üniversitelerin doğa sporları kulüplerinden yada çevrenizde bu sporla uğraşan tecrübeli kişilerden eğitim alabilirsiniz.