Yüzmenin vücut gelişimine faydaları

Fitness seviyenizi en üst noktalara çekmek için yüzmeniz gerekiyor. Bitmek bilmeyen sabit tempolu kardiyoları unutun. Zira havuzda daha kısa bir süre geçirerek dahi etkin bir şekilde yağ yakabilir, Yüzmenin faydaları sayesinde kas kütlenizi artırabilir, metabolizmanızı ateşleyebilir ve vücudunuzun tamamını çalıştırabilirsiniz. Haftalık spor salonu antrenmanlarınızdan birini yüzmeyle değiştirin ve neler kaçırdığınızı görün. Siz görmeden önce biz de bir özet geçelim.

Yüzmenin faydaları

 • Kas ve eklemlerin gelişimesini sağlar
 • Metabolizmayı hızlanırır ve yağ yakımını kolaylaştırır
 • Kas ve eklem hastalıkları için önleyici fiziksel aktivitedir 
 • Kolestrolü dengeleyip , Kalp sağlığına iyi gelir
 • Esnekliği arttırıp, vücut direncini yükseltir
 • Yüzmek bütün kas gruplarını eşit şekilde çalıştırdığı için eklem ve kemiklerin korunup, gelişmesinde oldukça faydalıdır
 • Astıma iyi gelir
 • Sindirim sistemini hızlandırıp, bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Yüzmek rahatlatıcı bir egzersiz olduğundan ruh ve sinir sağlığına oldukça etkilidir
 • Düzenli yüzmek, Kendine güveni ve odaklanmayı sağlayarak iç rahatlık verir
 • Fiziksel ve fizyolojik aktivite olan yüzmek yağsız kas kütlesinin gelişmesini ve güç artışını sağlar
 • Solunum sistemini düzgün kullanmamızı sağlayarak, Beyine giden oksijen ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynar.

Sakatlık yaşamazsınız

Havuza girmek sizi sakatlıklardan koruyacak bir sığınağa girmek gibidir. Havuzdayken vücudunuzun büyük
bir bölümünü sürekli olarak çalıştırırsınız ve bu durum kuvvetinizin sakatlık riski oluşturmaksızın artmasını sağlar. Üstelik yüzerken günlük hayatınızda ihmal ettiğiniz birçok kası da aktif hale getirirsiniz.

Kas dengesizliklerinden kurtulursunuz

Profesyonel bir yüzücüyü antrenman yaparken izlediğinizde, alt ve üst vücut kuvvetinin neredeyse aynı olduğunu görürsünüz. Bu tesadüf değildir. Michael Phelps gibi bir üst vücut, Cristiano Ronaldo gibi kanat kasları ve Chris Hoy gibi quadriceps kasları istiyorsanız, yapmanız gereken şey kulaç atmak.

Kalori yakarsınız

Kalori yakmak için kaldırımları aşındırmanız gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ayakkabılarınızı bir kenara bırakın ve gerçekle tanışın. Medicine and Sports in Science and Exercise dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, yüzmek dakika bazında koşmaya göre daha fazla kalori yakmanızı sağlıyor. Ayrıca havuzda 40 dakikalık sıkı bir egzersiz yaptığınızda 1000’in üzerinde kalori yakabilirsiniz.

Yağsız kas kütlenizi artırırsınız

Box jump egzersizini seviyor olabilirsiniz fakat kaslarınızın da oyuna dâhil olacağı gerçek patlayıcı güç egzersizleri yapmak istiyorsanız, havuzda daha fazla vakit harcamanız gerekiyor. Havuz karın kaslarınızın ortaya çıkmasını sağ- lamakla kalmaz, havaya göre yaklaşık 800 kat daha yoğun olduğu için kaslarınızı kayda değer yoğunlukta bir mücadeleye sokar. Bu devamlı direnç kaslarınızı yüksek yoğunluklu interval antrenmanlardan daha kısa sürede geliştirir.

İş stesinizi yenersiniz

Yapılan araştırmalar yüzmenin 12 haftalık bir süreçte tıpkı yoga gibi anksiyeteyi ve stresi azalttığını gösteriyor. Yüzmek rahatlatıcı bir egzersiz olduğundan ruh ve sinir sağlığına oldukça etkilidir. Yüzme egzersizleri yaparak beden sağlığınızı ve ruhsal sağlınızı düzene koyabilirsiniz.

2 thoughts on “Yüzmenin vücut gelişimine faydaları

 • 3 Ağustos 2019 tarihinde, saat 19:22
  Permalink

  yüzmenin bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum

  • 6 Ağustos 2019 tarihinde, saat 05:28
   Permalink

   Yüzmek ve Barfiks bu ikisi muhteşem hareketler zinciri 🙂

Yorumlar kapatıldı.