SPORDA UYKUNUN ÖNEMİ

Vücudun ritmini ve biyolojik saatini düzenleyen melatonin, bilinen en güçlü anti oksidanlardan biridir. Göz sağlığı üzerinde bile olumlu etkileri olan melatonin stresin bağışıklık sistemine olan etkisini bile yok eder. Melatonin nedir derseniz? Melatonin, beyindeki epifiz bezinden özellikle karanlık ortamda salgılanan bir hormondur. Böylesine önemli rol oynayan bir hormonun karanlık ortamda salgılanması gece uykusunun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Özellikle 02:00-04:00 saatleri arasında en yüksek seviyelere ulaşan melatonin hormonu, ışığın ortaya çıkmasıyla kaybolur. Karanlık hormonu olarak adlandırılan melatonin hormonunun büyüme hormonunu arttırıcı özelliği’de vardır.

Özellikle profesyonel yada amatör sporcular için uyku önemli bir faktördür. Bu yüzden sporcular uykularına normal insanlardan daha fazla dikkat ederler. Çoğu profesyonel sporcu en az 8-10 saatlik bir uyku ile güne başlamayı tercih ederler. Vücut dinlendikçe kendini motive eder.

Büyüme Hormonu (growth Hormone)

Büyüme hormonu nedir?

Büyüme hormonu, uykunun derin zamanında vücudun salgıladığı gün içerisinde artıp azalan hücre üretimi ve yenilenmesi sağlayan bir hormondur. Özellikle çocukluk dönemlerinde önem arz eden ve büyümeyi tetikleyen Growth hormonu kemiklerde büyümeyi sağlamakta ve kıkırdak yapımını arttırmaktadır.

Büyüme hormonunun sporcular için önemi

 • Yağ yakımını hızlandırır
 • Protein sentezini arttırır
 • Kasların gelişmesine önemli derecede katkı sağlar
 • Kas ve iskelet dokusundaki hasarları düzeltme ve iyileştirme etkisi
 • Kas gücünde artış

Daha detaylı bilgi için Büyüme hormonu nedir ? makalemizi inceleyebilirsiniz

Böylesine önemli bir hormon salgılanmasının Gece uykusunun en derin evresinde gerçekleşmesi sporcular için uykunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koyar. Performans ve güç artışını önemli derecede etkileyen gece uykusu sağlıklı bir hayat yaşamanızıda sağlar.  Uykusuz kalmak spor hayatınızı önemli derecede etkileyebilir.

Uykunun sporcular için önemi oldukça fazladır. Uyku vücudumuzun dinlenmesini ve yenilenmesini sağlar. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir, obezite riskini azaltır düzenli uyku uyuduğumuzda algılama yeteneğimiz artar. Uykusuz kalındığı zaman dikkat kaybı ve algıda zorlanma yaşarız. Ayrıca kaliteli bir uyku aldığımız zaman performans ve güç kazancı elde ederiz. Unutmayın kaslar uyku esnasında vücut dinlenmeye çekildiği zaman gelişir.

Sporcular için uyku tavsiyeleri

 • Uyku yaşamsal ihtiyaç olduğundan kaliteli bir uyku istiyorsanız en önemli faktörlerden biri seçmiş olduğunuz yatak ve yastık kalitesidir. Kesinlikle rahat ve ortapedik olmalarına önem göstermek gerekir.
 • Yatmadan önce içilen kafeinli içecekleri kesinlikle kullanmamanızı tavsiye ederiz.
 • Antrenman zamanını iyi planlamanız kaliteli bir uyku için önemli bir faktördür. Gece geç saatlerde yapılan antrenmanlar kişiden kişiye farklılık gösterse de uyku problemine yol açabilir. Bu yüzden yatmadan hemen önceye antrenman sıkıştırmak kaliteli bir uyku almanızı engelleyebilir.
 • Aşırı karbonhidrat ve protein kullanımı vücudunuzu yorabilir. Bu yüzden yatarken kullandığının miktar çok önemlidir. Vücudunuzu yenilemek isterken yorgun düşmesine sebep olmayın.
 • Yatmış olduğunuz odada havalandırma olması, rahat bir nefes alma ortamı oluşması kaliteli bir uyku için çok önemlidir. Unutmayın havasız bir ortamda uyumak oldukça zordur ve uyku bölünmelerine yol açar.
 • Karanlık bir otamda uyumak melatonin hormonunun salgılanmasına yol açar diye bahsetmiştik. Bu yüzden yatmış olduğumuz odanın karanlık olması uyku kalitemiz ve sağlık açısından çok önemlidir.
 • Büyüme hormonu (growth hormone) uykunun 3. Ve 4. Evrelerinde salgılandığı için bu durumdaki uykuya derin uyku diyebiliriz. Bu yüzden hangi saatlerde uyuduğunuz çok önemli Özellikle derin uykuya hangi saatlerde ulaşabildiğinizi algılayın ve o saatlerde mutlaka uyumuş olun.
 • Psikolojik sebepler uykunuzu bölebilir bu yüzden yatarken zihninizi boşaltın ve gereksiz düşüncelerden uzak durmaya çalışın
 • Yatmadan önce yemek yemeyin

Yorumlar kapatıldı.