Hafızayı Güçlendiren Besinler

Hafızayı güçlendiren besinler yazımızı okumadan önce Hafıza kaybına neden olabilecek en yaygın şeylerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz. Çeşitli reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, hafızanın karışmasına neden olabilir. Olası ilaç çeşitleri arasında antidepresanlar, antihistaminikler, anksiyete önleyici ilaçlar, kas gevşetici maddeler, sakinleştirici, uyku hapları ve ameliyat sonrası verilen ağrı kesici ilaçlar bulunmaktadır.

Alkol, tütün veya uyuşturucu kullanımı. Aşırı alkol kullanımı uzun zamandır hafıza kaybının bir nedeni olarak kabul edilmektedir. Beslenme yetersizliği, kafa travması, inme ve alzhemir gibi sebeplerden dolayı hafızada kayıplar yaşanabilmektedir. Aşşağıda sıralamış olduğumuz takviye besinler hafıza kaybını güçlendirmesi için yardımcı kaynaklardır.

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Hafızayı güçlendiren besinler

CEVİZ

Ceviz beyin sağlığı için en iyi besin kaynaklarından biridir. Cevizlerde bulunan polifenolik bileşikler sadece beyin hücreleri üzerindeki oksidan ve enflamatuar yükü azaltmakla kalmaz aynı zamanda internöronal sinyallemeyi iyileştirir, nörogenezi arttırır ve çözünmeyen toksik protein agregatlarının sekestrasyonunu arttırır.

Yüksek miktarda çoklu doymamış yağ asitleri de dahil olmak üzere birçok fitokimyasal bakımından zengindir ve beyin sağlığına potansiyel faydalar sunar.

Ceviz, beyninizi, iltihaplanmaya karşı koruyabilmenize ve yaşlandıkça iyi beyin işlevini desteklemeye yardımcı olabilecek besinler içerir.

B12 VİTAMİNİ

Suda eriyebilen bir vitamin türüdür. B12 Vitamini eksikliği, özellikle yaşlı kişilerde, hafıza kaybı ile ilişkilendirilmektedir. Genelde hayvansal gıdalarda bulunur. Yorgunluğunuzun sebeplerinden biride B12 eksikliği olabilir.

Vitamin, beyindeki nöronların kaybı olan ve sıklıkla hafıza kaybı veya demansla ilişkili olan beyin atrofisinin önlenmesinde rol oynayabilir.

B-12’nin, Alzheimer’ın erken dönemindeki insanlarda, omega-3 yağ asitleri ile birlikte alındığında bilişsel düşüşü yavaşlatabildiği görülmektedir.

ALFA-GPC

Alfa-GPC, beyinde bulunan doğal bir kolin bileşiğidir. Kırmızı et, süt ürünleri, buğday tohumu, Soyada ve diğer bitkilerde bulunan bir yağ asidi bozulduğunda salınan bir kimyasaldır. 

Alfa-Gpc, Avrupada Alzhemir hastalığının tedavisi için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Alfa-GPC, beyinde asetilkolin adı verilen bir kimyasal maddeyi arttır. Bu kimyasal madde hafıza ve öğrenme fonksiyonları için oldukça önemlidir. Alpha GPC kullanımı ile hafıza güçlenmesi, iyileştirmesi  ve öğrenme yeteneğinin arttığı yapılan araştırmalar ile gözlemlenmiştir.

Fiziksel ve Zihinsel performansı arttırıcı özelliği olduğundan sporcular için oldukça faydalı olan GPC, gücü artıran ve efor sonrası iyileşme süresini kısaltan ve yağsız kas kütlesinin oluşumunu teşvik eden Büyüme (Growth) hormonu üretimini arttırır.

Ruh hali ve bilişsel öğrenme işlevi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir

ASETİL L-Karnitin

Asetil L-karnitin Nedir , vücudumuzda doğal olarak enerji üretmek için üretilen bir amino asittir. Aynı zamanda hayvansal proteinlerde de bulunur. Örn. kırmızı et gibi. Pek çok insan, potansiyel yararları nedeniyle asetil-L-karnitin ile desteklenir.

Beyin gücünü artırır: Asetil L-karnitin yaşlanma karşıtı nootropik (zeka arttırıcı) akıllı bir ilaçtır, yani beyninizin daha iyi performans göstermesine yardımcı olur. Üzerindeki asetil grubu, kan-beyin bariyerinizi geçmesine ve öğreniminizi ve hafızanızı geliştirebileceği beyin ve sinirlerinize ulaşmasını sağlar.

Yağ yakar ve kas oluşturur : Asetil L-karnitin, Egzersiz sırasında’da bir avantaj sağlayabilir. Yakıtı (yağ asitleri şeklinde) kas mitokondrinize koyar, bu da enerji üretiminizi arttırır ve dayanıklılığı artırabilir.  Asetil L-karnitin ayrıca metabolizmanızı yağ yakmaya doğru iter.

İnflamasyonu azaltır: Asetil-L-karnitin sağlıklı yetişkinlerde iltihabı azaltır.

Daha çok zihinsel ve fiziksel enerji : Her gün Asetil L-karnitin alan yaşlı kadınlar ve erkekler, fiziksel ve zihinsel enerji seviyelerinin yanı sıra bilinçsel yeteneğinde’de artış olduğu görülmüştür.

CİTİCOLİNE – SİTİKOLİN

Citicoline, vücutta doğal oluşan bir beyin kimyasalıdır. Avrupa ve Japonya’da inme, hafıza kaybı, alzhemir, kafa travması ve diğer nörolojik bozukluklarda kullanılmaktadır. Kolin ayrıca beyin asetilkolin sentezini arttırır. İnme sonrasında iyileşme, membran onarımı ve yenilenmesi için gereklidir.

Özellikle, citikolin, hafıza kaybının etkilerini hafifletmede rol oynamaktadır. Citicoline ayrıca insanların öğrenme kabiliyetlerini gelişmelerine ve dikkatlerini arttırmalarına yardımcı olmakta.

Bacopa Monnieri

Brami olarak da bilinen Bacopa, geleneksel Hint tıbbında kullanılmış bir bitkidir. Bacopa monnieri, gotu kola ve bazen de brahmi olarak da adlandırılan diğer doğal ilaçlarla karıştırmamaya dikkat edin.

Bacopa, Alzheimer hastalığı için yaygın olarak kullanılır, diğer birçok kullanımın yanı sıra hafızayı, kaygıyı ve dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) iyileştirir. Ancak bu kullanımları destekleyen sınırlı bilimsel araştırma vardır.

Bacopa, düşünme, öğrenme ve hafızaya dahil olan bazı beyin kimyasallarını artırabilir. Bazı araştırmalar, beyin hücrelerini Alzheimer hastalığına karışan kimyasallardan da koruyabileceğini öne sürmektedir.

Magnezyum L Treonat

Araştırmalar Magnezyum L-Threonate’in hatırlama, yaşa bağlı hafıza sağlığını artırdığını ve yeni sinir yollarının oluşumunu desteklediğini göstermektedir. Vücuttaki Mg seviyelerini normalleştirmek için kullanılabilecek L-treonat magnezyum formunu içeren bir besin takviyesidir. Uygulamadan sonra, Magnezyum vücut tarafından birçok biyokimyasal fonksiyon ve reaksiyon için kullanılır. kemik ve kas fonksiyonu, protein ve yağ asidi oluşumu, B vitaminlerinin aktivasyonu, kanın pıhtılaşması, insülin sekresyonu ve ATP oluşumunu destekyerek vücuttaki birçok enzim için katalizör görevi görür.

Magnezyum beynini yatmadan önce sakinleştirmeye yardımcı olan doğal bir kas gevşeticidir. Uyku kalitesini ve sağlıklı uyku alışkanlıklarını desteklemeye yardımcı olabilir.

KAFEİN

Temel olarak, kafeinin, Alzheimer’den sorumlu beyin hasarını önlemeye yardımcı olan kan-beyin bariyerini koruduğu görülmüştür.

Nature Neuroscience tarafından yayınlanan bir başka çalışmada , kafein kullanımından sonra yapılan çalışmaların hafıza pekiştirmelerinde öğrencilere yardımcı olduğunu bulmuştur.

Yapılan araştırmalardan, kafeinin hafızada bir miktar fayda sağladığı sonucuna varabiliriz. Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesine ve bazı bellek türlerinin iyileştirilmesine yardımcı olduğuna dair kanıtlar vardır.

Daha detaylı bilgi için Kafein faydaları makalemizi okuyabilirsiniz.

Hafıza Kaybı Tedavisi

Hafıza kaybı tedavisi nedene bağlıdır. Çoğu durumda, tedavi ile geri dönüşümler olabilir. Örneğin, ilaçlardan kaynaklanan hafıza kaybı ilaçtaki değişikliklerle çözülebilir. Besin takviyeleri , beslenme eksikliğinden kaynaklanan hafıza kaybına karşı faydalı olabilir. Örneğin b1-b12 eksikliğinden kaynaklanan hafıza kaybı yaşıyorsanız. Ciddi derecede hafıza kaybı yaşıyorsanız öncelikli tercih en kısa sürede doktora gözükmelisiniz.

Konu; Hafızayı güçlendiren besinler

kaynak

  • bulletproof.com/supplements/aminos-enzymes/acetyl-l-carnitine-benefits/
  • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12637119
  • neurohacker.com/citicoline-alpha-gpc-benefits
  • cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-drug/def/magnesium-l-threonate
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24500933