B2 Vitamini Riboflavin

B2 Vitamini Riboflavin; B2 vitamini proteinleri, yağları ve karbonhidratları parçalamaya yardımcı olur . Vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasında hayati bir rol oynar. B2 Vitamin Riboflavin, cilt, sindirim sistemi, kan hücreleri ve beyin fonksiyonu dahil olmak üzere vücuttaki birçok sistemin düzgün gelişimi, normal hücre büyümesi ve fonksiyonu için gereklidir. Bazı semptomlar ile B2 vitamin eksikliği kendini belli edebilir. Bu durumlarda B2 vitamin riboflavin takviyesi ile normal değerlerinize ulaşabilirsiniz.

B2 Vitamin Riboflavin, günlük olarak vücuttan atılan, suda çözünen bir vitamindir. Bu nedenle her gün geri takviye edilmesi gerekir. Bu vitamini almanın en iyi yolu B2 vitamin riboflavin açısından zengin gıdalar yemektir.

B2 Vitamini Riboflavin

B2 Vitamin Riboflavin Faydaları

  • Riboflavin B2 vitamin, büyüme ve genel sağlık için gerekli olan bir vitamindir. Vücudun enerji üretmek için karbonhidratları, proteinleri ve yağları parçalamasına yardımcı olur ve oksijenin vücut tarafından kullanılmasına izin verir.
  • B2 vitamin Riboflavin göz sağlığı için önemlidir. Michigan Üniversitesi’ne göre, B2 vitamin, gözde önemli bir antioksidan olan glutatyonu korumak için oldukça gerekli olduğu belirtilmektedir. ABD Ulusal Tıp Birliğine (NLM) göre B2 vitamin riboflavin açısından zengin bir beslenmenin gelişmekte olan katarakt riskini azalttığı bildirilmiştir. Riboflavin ve niasin içeren B vitamin takviyeleri almak da kataraktın önlenmesinde yardımcı olabilir
  • Migren baş ağrıları. Riboflavin’i diğer vitamin ve mineraller ile birlikte almak, migren baş ağrısı ataklarının sayısını ayda yaklaşık 2 kez azalttığı görülmüştür. 
  • Karaciğer kanseri. Araştırmalar, vitamin riboflavin ve niasinin ağızdan alınmasının 55 yaşın altındaki kişilerde karaciğer kanseri riskini azaltabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, B2 vitaminin yaşlı insanlarda karaciğer kanseri riskini azalttığı görülmemektedir.
  • Orak hücre hastalığı. araştırmalar, 8 hafta boyunca ağızdan B2 vitamin riboflavin almanın, orak hücre hastalığı nedeniyle düşük demir seviyesine sahip kişilerde demir seviyelerini arttırdığını göstermektedir.
  • B2 vitamini ( B vitaminleri ile birlikte) 28 yaşlı insan üzerinde yapılan klinik bir çalışmada gece oluşan bacak kramplarının uzunluğunu, ağrı yoğunluğunu ve sıklığını azaltmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. [ kaynak ]

B2 vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Et ve BalıkBezelye
Fındık, BademKuru Fasülye
Soya FasülyesiTam Tahıl Gevrek
MercimeŞalgam
Bezelye, MantarBakliyat
Brokoli, EnginarKuşburnu
B2 vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
B2 vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Günlük Ne Kadar B2 vitaminine İhtiyacımız Var?

Hepatit, Siroz, Biliyer obstrüksiyon hastalığı olan kişilerde B2 vitamin riboflavin emilimi azalır.

ErkeklerKadınlarHamilelikEmzirme
B-2 Vitamini1.3 mg1.1 mg1.4 mg1.6 mg
B2 Vitamini Riboflavin

Riboflavin, Kısa vadede daha büyük dozlarda ağız yoluyla alınabilir. Vücut yaklaşık 27 miligram riboflavin emebildiğinden ve idrardaki ek miktarları dışarı attığından, aşırı doz olası değildir. Bazı araştırmalar, riboflavinin 10 hafta boyunca 2 haftada bir 15 mg’lık bir dozda alındığında güvenli olduğunu göstermektedir.

B2 Vitamini Riboflavin eksikliği ve Belirtileri

Riboflavin eksikliği gelişmiş ülkelerde nadirdir, çünkü birçok yaygın gıdada bulunan bir vitamindir. Aşırı kilolu veya çölyak hastalığı gibi sindirim problemleri olan kişilerde daha yaygındır. Gençler, alkolikler ve yaşlılar da zayıf beslenme nedeniyle B2 vitamini eksikliğine daha fazla duyarlıdır. 

B2 Vitamin Riboflavin eksikliği Kırmızı dudaklar, anemi, boğaz ağrısı, ağız veya dudak yaralarına, cildin kurumasına, iltihaplanmasına ve ağızda yumuşak dokunun şişmesine neden olabilir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’ne göre, bu belirtiler sadece birkaç gün B2 vitamini eksikliğinden sonra ortaya çıkabilir.

kaynak:

medlineplus.gov/druginfo/natural/957.html

selfhacked.com/blog/riboflavin/