CrossFit Antrenman Rehberi

CrossFit Nedir?

Bir çok spor dalının birleşmesiyle ortaya çıkan CrossFit, sürekli olarak değişen, fonksiyonel hareketler ile yüksek yoğunlukta gerçekleştirilen antrenman şeklidir. CrossFit, dünya çapında yüzlerce seçkin ve profesyonel sporcu tarafından uygulanan temel güç ve kondisyon programıdır.

Tüm CrossFit antrenmanları fonksiyonel hareketlere dayanır ve bu hareketler atletizm, jimnastik, halter, koşu, bisiklet, kürek ve kendi vücut ağırlığınız da yapılan ve pliometrik patlayıcı egzersizleri içerir. Bu egzersizler yaşamın temel hareketleridir.

”Biz makina kullanmıyoruz. Makina yaratıyoruz”

Yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz (HIIT) kısa dinlenme aralıkları ile eşleştirilmiş kısa ve yoğun fiziksel egzersizleri hedefler. Nabzı yükselten egzersizler, Metabolik antrenman kavramı, antrenman esnasında ve sonrasında kalori yakımını en üst düzeye çıkarmak için, egzersizler arasında az dinlenme süresi ile metabolik hızın artırılmasını amaçlayan bileşik egzersizlerdir. Metabolik antrenmanın içeriği, süper setler, dev setler, çabukluk-çeviklik, düşük dinlenme süresi ve bileşik hareketlerden oluşmaktadır. Metabolik antrenmanın amacı, kas geliştirmek, yağ yakmak ve genel fiziksel zindeliği iyileştirmektir.

CrossFit’in Faydaları

 1. Kardiyovasküler dayanıklılık
 2. Kas Gelişimi
 3. Genel dayanıklılık
 4. Kuvvet
 5. Çeviklik, Denge ve Esneklik
 6. Fiziksel sağlamlık ve Gövde Gücü
 7. Hız
 8. Koordinasyon
 9. Hareket kabiliyeti
 10. Kalori yakımı

Her şey bu kadar kolay olmayabilir!

Oturup kalkma, çömelip zıplama gibi hareketler kolay gözükse de, her şey gözüktüğü kadar basit olmayabilir. CrossFit antrenmanları sporcunun sınırlarını zorlayan, fonksiyonel hareketlerin kombinasyonu ile fitness seviyesinin doruklarına kadar ulaşmaktadır. Bazı hareketlerin basit görünürlüğü sizi yanıltmasın crossfit gerçek anlamda kondisyon isteyen bir antrenman metodudur. Patlayıcı hareketleri uygularken, kontrollü nefes alımlarına dikkat etmelisiniz. enerjinizi bir anda tüketirseniz antrenman ortasında baygınlık geçirebilirsiniz. Eğer yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız kendinize uygun seviyede wod’lar seçip uygulayabilirsiniz. Crossfit salonları ülkemizde pek yaygın olmadığı için bulmak zor olabilir. Üzülmeyin! çünkü CrossFit sporunun en güzel yanı her yerde yapılabiliyor olmasıdır.

CrossFit Nasıl Yapılır?

Crossfit aşağıda verilen antrenman stillerine göre belirlenerek yapılır. Günlük egzersiz anlamına gelen Wod programınızı seçtikten sonra egzersizleri uygulayabilirsiniz. CrossFit salonlarında günlük antrenmanlar, koçlar tarafından belirlenir ve her günün antrenmanı farklı olabilir. Eğer yeni başlangıç yapıyorsanız ve bir koçunuz yoksa sitemizde verilen programlar ile kendinize uygun bir çalışma uygulayabilirsiniz.

CrossFit Antrenman Stilleri

For time

Zamana karşı yarış (For time); Verilen CrossFit antrenman planının belirtilen zaman içerisinde bitirilmesini hedefler. Kendinizle veya bir başkası ile yarışırken Antrenman planını en kısa zamanda bitiren başarılı sayılır. Örn. 1 dakika içerisinde 10 barfiks 20 şınav çekmeyi tamamlama

AMRAP

Bu antrenmanda verilen planın, verilen süre içerisinde en fazla sayıda tekrarlanması hedeflenir. Örn. 5 dakikalık, 10 barfiks 20 şınav 30 mekik olan bir planı 5 dakika içerisinde en fazla kaç tur yapabildiğinizi hedefler

EMOM

Bu antrenman stilinde her dakika başında verilen hedef yapılır ve geri kalan süre dinlenmedir. 1 dakika içerisinde yapmanız gereken hareketi 40 saniyede yaparsanız geri kalan 20 saniyede dinlenebilirsiniz.

Chipper

Birden fazla egzersiz hareketini arka arkaya yaparak, arada boşluk verilmeden bitirilmesidir. Bu set sadece bir kere uygulanır.

Tabata

20 saniye içinde maksimum performans gösterip hareketleri uyguladıktan sonra, 10 saniye dinlenme aralıkları ile yapılan çalışma stilidir.

Örn: Tabata Antrenmanı

CrossFit Terimleri

 • Timecap: Verilen Görevi zamanında bitirme anlamına gelir.
 • WOD: Günün egzersizi
 • Rep: tekrar
 • 1RM: 1 rep maximum – Maksimum bir tekrar
 • BW: Body Weight – Vücut ağırlığı ile yapılan egzersiz
 • PR: Personal Record – Kişisel rekor
 • AFAP: As Fast as Possible – Mümkün olduğunca hızlı sürede bitirmek.
 • SNATCH: Snatch olimpik ağırlığı hızla yerden alıp, kafanızın üzerine kaldıma hareketidir. Kollarınız düz olmalıdır.
 • BOX: Crossfit salonları için kullanılan terimdir.
 • ON 45 SEC: Yeni bir seti tamamlamak ve setler arasında dinlenmek için 45 saniyeniz var demektir
 • TT (TIME TRIAL ): Süre ya da mesafe için yapılan yarışlarda kullanılan crossfit terimidir.

CrossFit’e yeni başlamayı düşünüyorsanız, egzersizleri doğru şekilde yaptığınızdan emin olabilecek eğitimli bir crossfit antrenörü ile çalışmak akıllıca bir fikirdir. Yeni başlayanlar, uygunluk seviyeniz yükselene kadar yavaş yavaş gitmelidir. CrossFit yüksek yoğunluklu bir antrenmandır, yani belirli hareketler doğru bir şekilde yapılmazsa yaralanma riskine yol açar. 

[FAQ id=”5664″]

2 thoughts on “CrossFit Antrenman Rehberi

 • 29 Ocak 2021 tarihinde, saat 13:00
  Permalink

  Çok bilgilendirici bir makale olmuş teşekkürler

 • 31 Ocak 2021 tarihinde, saat 20:45
  Permalink

  Crossfit gerçekten zormuş yapmaya başlayınca anladım.

Yorumlar kapatıldı.