Dead Bug

Söz konusu karın kasları olduğunda onlarca egzersiz vardır ancak dead bug gibi alt ve üst vücudu aynı anda zıt bir şekilde çalıştıran egzersizler her zaman dikkat çekicidir. Dead bug faydaları sadece karın kaslarını çalıştırmakla sınırlı değildir. Dead bug hareketi alt ve üst vücuttaki kasları çalıştıran işlevsel bir çekirdek güçlendirme egzersizidir. Dead bug egzersizi aynı zamanda zihinsel odaklanmayı gerektiren, hareketleri bir uyum içinde yapma çabasını zorlayan, denge ve koordinasyonu geliştirmeye yarayan bir egzersiz olma özelliğini taşımaktadır. Peki o zaman Dead bug nasıl yapılır? gelin bir bakalım..

Dead Bug Nasıl Yapılır?

Karın Kası Hareketleri
Dead Bug

Sırt üstü yatarak ellerinizi yukarı kaldırın. Belinizin yere iyice temas ettiğinden emin olun ve dizleriniz 90 derecelik bir açıda bükülü olarak başlangıç pozisyonu alın.

Sağ kolunuzu kırmadan geriye doğru kaldırdığınızda, sol bacağınızı ileriye doğru uzatıp, tekrar geri çekerek hareketin ilk bölümünü gerçekleştirin. Daha sonra sol kolunuzu geriye doğru uzatıp, sağ bacağınızı ileriye doğru itip tekrar göğsünüze doğru çekerek hareketi tamamlayın.

Kolunuz ile bacağınızı yavaş ve kontrollü bir şekilde uzatırken nefes alın, başlangıç ​​pozisyonuna döndüğünüzde nefes verin.

Dead Bug Hareketinin Faydaları?

  • Çekirdek kuvveti sağlar: Pilates, yoga ve koşu antrenmanlarında sıkça kullanılan dead bug hareketi, genel stabilite ve çekirdeğinizi güçlendirmek için tasarlanmış bir egzersizdir.
  • Karın kaslarını güçlendirir: Dead bug karın kaslarınızın, yan oblik kaslarınızın (Obliques, rectus abdominis, transverse abdominis) gelişmesini, sıkılaşmasını ve dayanıklılığının artmasına fayda sağlamaktadır.
  • Dik duruşu ve omurgayı destekler: Bütün gün masa başı çalışan biriyseniz sırt ve boyun ağrısı gibi problemleriniz varsa dead bug egzersizi bu konuda size yardımcı olabilir. Dead Bug hareketi omurga, sırt ve boyun kaslarınızı güçlendirmenin ve dengelemenin güvenli ve etkili bir yoludur. Sağlam bir omurga yapısı ve güçlü sırt kasları, duruşunuzu iyileştirmeye ve bel ağrısını hafifletmeye ve önlemeye yardımcı olur.
  • Hareketi yapmaya çalışırken denge ve koordinasyonu da geliştireceksiniz. Günlük ve atletik aktiviteler sırasında daha iyi hareket etme gücüne sahip olduğunuzu hissedebilirsiniz.
  • Performansı arttırır: Isınma egzersizi olarak da uygulanan bu egzersiz, çekirdek kaslarını güçlendirmek için en ufak kas liflerini bile farklı açılardan çalıştırmayı hedefler. Güçlü bir çekirdeğe sahip olmak, ideal sağlık ve fiziksel zindelik için ihtiyacınız olan atletik performansınızın artış göstermesini sağlar.

Diğer karın kası egzersizlerine buradan bakabilirsiniz.

Dead Bug Nereyi Çalıştırır?

Dead Bug Nereyi Çalıştırır

 Dead bug hareketinde ilk planda çalışan kaslar karın bölgesini oluşturan çekirdek kaslardır.

  • Erector spinae
  • obliques
  • rectus abdominis
  • transverse abdominis

Dead bug ayrıca diyafram, pelvik taban ve multifidus kasını da çalıştırabilir. Multifidus kası, alt omurgada bulunan vücudumuzdaki en küçük kaslardan biridir. Multifidus kası, omurganızı destekler ve düz tutar.