Scissor Kick

Scissor kick: Makaslama anlamına gelen scissor kick, alt ve yan karın kaslarınızı çalıştırmaya odaklanan temel bir çekirdek güçlendirme hareketidir. Bu egzersiz flutter kick olarakta ifade edilmektedir. Bu hareketin odak noktası çekirdek kaslarını çalıştırmak olduğundan, tekrarları tamamlamak için acele etmek doğru değildir. Hareketten en iyi şekilde faydalanmak için tüm setlerde ve tekrarlarda adımları yavaşça ve doğru formda uyguladığınızdan emin olmalısınız.

Scissor Kick Nasıl Yapılır?

Karın Kası Egzersizleri
Scissor Kick

Scissor kick sırt üstü yatarak yapılan, uygulaması oldukça basit bir egzersizdir. Ellerinizi ve sırtınızı zemine yaslayın. Bacaklarınızı tek tek kaldırıp indirin. Mat üzerinde yapmanız, bel ve kalça ağrısı yaşamamanız için oldukça önemlidir. Bu tip egzersizleri uygularken sert zeminden kaçınmaya dikkat edin.

Scissor Kick Nasıl Yapılır?

Makaslama bu egzersizin diğer bir varyasyonudur. Ayaklarınızı kaldırdığınızda çapraz bir şekilde bir birine doğru hareket ettirerek makaslama yapabilirsiniz. Bu hareketinde odak noktası diğeri gibi alt karın kaslarını çalıştırmaktır.

Scissor Kick Faydaları

  • Çekirdek kaslarını güçlendirir: Scissor kick, geleneksel pilates hareketlerinden gelir. Çekirdek kaslarınızı, kalça kaslarınızı, hamstring bacak kaslarınızı ve addüktörleri çalıştırır. Esnekliği artırırken çekirdeğinizi güçlendirmenin en iyi yöntemi olarak bilinir. 
  • Karın kaslarının gelişimini sağlar: scissor kick, abdominal kaslarınızı hedef alır, bu kaslar kalça kemiklerinizin önünde ve sırtınızın küçük bir kısmına kemer gibi sarılır. Bu kaslar, iç organlarınızı tutan ve her gün oturmanıza, ayakta durmanıza ve yürümenize yardımcı olan kendi iç korseniz gibi düşünebilirsiniz. Daha güçlü bir çekirdek oluşturarak stabilitenizi, duruşunuzu ve dengenizi geliştirirsiniz, bu da omurganızı korur ve sırt ağrısı riskini azaltır.
  • Alt karın kaslarını şekillendirir: Vücudumuzda fazla yağın çoğunun depoladığı alt kısım olduğundan, buradaki kasları geliştirmek biraz daha zor olabilir. Alt karın kaslarını şekillendirmenin en iyi yolu bacaklarınızı, kalça fleksörlerinizi ve alt karnınızı hareket ettiren scissor kick gibi egzersizler yapmaktır. Ayrıca tüm bölgeler için en etkili karın kası egzersizlerine göz atabilirsiniz.

Scissor Kick Nereyi Çalıştırır?

Scissor Kick Nereyi Çalıştırır?

Scissor kick hareketinin çalıştırdığı dört ana karın kası

  • Rectus abdominis.
  • Transverse abdominis.
  • External oblique.
  • Internal oblique.

Ayrıca quadriceps, hamstring ve kalça fleksörlerininde çalışmasını sağlar.