Dünyanın En verimli 1. Hareketi Turkish Get-up (Türk kalkışı)

Evet doğru duydunuz dünyanın en verimli hareketi olarak tabir edilen bu hareketin ismi Turkish get-up yani Türk kalkışı olarak bilinen ve Yurt dışında oldukça yaygın olan bu hareket Dünyanın en ünlü fitness sitelerinden Bodybuilding.com adresinde yer alan Dünyanın en verimli hareketleri arasında 1. sırada yer alarak bizleri oldukça şaşırtmıştır. Gelin öyleyse hep beraber okuyalım nedir bu Türk kalkışı hareketinin faydaları?

Ülkemizde fazla bilinmeyen bu hareket Dünyada En verimli hareketler listesinde yerini almakta peki bu hareketi neden kimse bilmiyor?

Turkish get-up hareketi tarihi

Türk kalkışı hareketi tarihine bakarsak Osmanlı dönemine kadar inmekteyiz. 200 yıl öncesine kadar Türk Güreçşileri bir üst seviyeye geçmek ve performansını arttırmak için bu hareketi uygularken, O dönemlerde Osmanlı askerleri’de kuvvet ve güç antrenmanlarını Giryalar ile yaparlarmış. Türk kaldırışı hareketi oldukça etkili olup bedenin hemen hemen her bölgesini aktif çalıştıran kuvvet ve maximum güç gerektiren bir egzersiz olduğu için Osmanlı subayları asker alımında Türk kaldırışı hareketini fiziksel yeterlilik ve kuvvet testi için orduya katılmak isteyen askerler üzerinde uygularmış. Bu teste tabii tutulan ve 45 kilo ile Türk kalkışı yapamayan askerlerin orduya alınmadığı Söylenmektedir.

Osmanlı askerlerinin ve Türk güreşçilerinin kullanmış olduğu Türk kalkışı hareketi günümüzde yabancılar tarafından keşfedilmiş olup en sık kullanılan hareketler arasında önerilmektedir. Peki bu türk kalkışı hareketi nasıl yapılır ve bu hareketi bu kadar değerli kılan nedir gelin hep beraber bakalım.

Turkish get-up hareketi nasıl yapılır? Türk kalkışı nasıl yapılır ?

1.aşama Sırt üstü yatış pozisyonu alın, girya’yı düz kol pozisyonuna getirin. Avuç içiniz yukarı bakacak şekilde giryayı kavrayın

2. aşama Gücünüzü Gövdenizden alarak yukarı doğru kalkmaya başlayın. Ağırlık devamlı yukarda olmalı. Yukarı kalkarken sol dirseğinizi kırarak kendinize doğru çekerek destek alın. Sonrasında kolunuzu düzleştirerek vücudun yükünü elinizin üstüne bindirin.

3.aşama Kalçalarınızı ve arka bacaklarınızı kullanarak (gövdeye güç vermeden ) sol bacağınızı ve kalçanızı yukarı kaldırın. Bu durumda sol eliniz, sağ ayağınız ve sol ayağınız ağırlığı taşıyor olacak. Ağırlığı tutan kolunuz her daim düz durmalı. Sakın dirseğinizi bükmeyin.

4.aşama Sol bacağınızı kendinize doğru çekin ve ağırlığınızı sol alt bacağınıza verecek şekilde yere yaslayın ve asla dirseğinizi bükmeyin

5. aşama Sol elinizi yerden kaldırarak vücudunuzdan destek alın ve gövdenizi yukarı doğru kaldırın. Ağırlık her zaman yukarıda olmalı. Arka bacağınızdan ve kalçanızdan kuvvet alarak yukarı kalkın.

Kalktıkan sonra yaptığımız hareketlerin tam tersini yaparak başlangıç pozisyonuna gelelim. Bu durumda 1 tekrar bitmiş olacak. Eğer kalktıktan sonra aynı şekilde iniş yapmazsanız Türk kalkışı yapmış sayılmazsınız! Sonrasında diğer kolunuzla çalışın. Tabi ki diğer kolunuzla (yani sol kolunuzla çalıştığınız zaman) sol bacak ve sağ bacağın görevi de değişiyor. Yukarıda anlattıklarım sağ kolunuzla çalıştığınızı esas alıyor.

Türk kalkışı hareketinin önemi ve Turkish get-up hareketinin faydaları

Vücudumuz, hareketleri doğru bir şekilde yapabilmesi ve maksimum kuvvet üretebilmesi için bazı fiziksel parametrelere ihtiyaç duymaktadır. Bunlardan en önemlileri Mobilizasyon, Stabilizayson ve Denge dir. Türk kalkışı bu üç parametreyi barından en önemli hareket olduğundan yabancılar tarafından ilgi görmektedir.

 • Turkish Get-up hareketi, kalça ve omuz stabilitesinin gelişmesini sağlayan, diz, kalça ve core bölge kaslarını kuvvetlendiren bir etkiye sahiptir.
 • Vücudu dengede tutar ve Gücünü arttırır
 • Postür Gelişimi, Vücut duruşuna ve gelişimine önemli düzeyde etki sağlar
 • Vücut direncimizi ve dayanıklılığımızı arttırır
 • Sırt ve eklem ağrılarına karşı koruma sağlar
 • Omuzun korunması ve güçlenmesini sağlar
 • Esnekliği , Eklem hareketliliği ve kas hareketliliğini sağladığı için ısınma egzersizlerinde oldukça etkilidir.
 • Tüm vücut kaslarını devreye sokarak kas grupları ile senkronize bir şekilde çalışır.

Daha güçlü kaslar, esnek omuzlar, kalça ve gövde sağlamlığının artması ve hareket kabiliyetinin artması için,  Türkish get-up hareketi en verimli hareketler listesinde yer almaktadır.

https://www.bodybuilding.com/fun/the-worlds-4-most-efficient-workouts.html

3 thoughts on “Dünyanın En verimli 1. Hareketi Turkish Get-up (Türk kalkışı)

 • 30 Ağustos 2019 tarihinde, saat 10:34
  Permalink

  Eskilerin bizden daha zeki olduğu her yönden ortada ama bizim hala bundan haberimiz yok

  Yanıtla
 • 30 Ağustos 2019 tarihinde, saat 11:13
  Permalink

  Ben bu hareketle ilk defa amerika’da tanışmıştım ve ismini duyunca çok şaşırmıştım 🙂 Daha fazla yaygınlaşmasını düşündüğüm ve sevdiğim bir hareket ilk başlarda zorlanabilirsiniz ama bir kaç denemeden sonra hemen alışırsınız.

  Yanıtla
 • 5 Eylül 2019 tarihinde, saat 03:21
  Permalink

  Türkiye’de çok bilen yok sanırım bu hareketi el oğlu yaşatıyor

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir