Koşunun İnsan Sağlığına Faydaları

Koşunun Faydaları

Vücuttaki tüm kasların belirli oranlarda çalışmasını sağlayan koşu, sağlık açısından önemli faydaları bulunan bir aktivitedir. Koşunun insan sağlığına faydaları başlıklı bu yazımızda, koşarak elde edebileceğiniz sağlık kazanımları hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Koşunun İnsan Sağlığına Faydaları

Koşunun İnsan Sağlığına Faydaları

Stresi Azaltır

Düzenli bir şekilde koşu yapan kişi, kendinizi daha zinde ve mutlu hissetmektedir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına önemli ölçüde yardımcı olan koşu sporu, açık havada gerçekleştirilen bir aktivite olması nedeniyle de stresi önemli ölçüde azaltmaktadır.

Yağ Yakımını Hızlandırır

Yağ yakımını hızlandırıcı etkisi de, koşmanın insan sağlığına faydaları arasında yer almaktadır. Vücudun neredeyse tüm kaslarının birbirine yakın oranlarda çalışması neticesinde, vücut bir bütün halinde ısınarak yağ yakımı daha hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.

Büyüme Hormonu Salgılanır

Düzenli koşu yapan kişilerde büyüme hormonunun salgılanması, özellikle gelişme çağında olan insanlarda başta boy uzaması olmak üzere vücudun daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sunmaktadır.

Kalp Sağlığına Faydalıdır

Koşunun insan sağlığına faydaları arasında belki de en önemli olanı, kalp sağlığına sunduğu olumlu etkilerdir. Kalbin daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamasının yanı sıra, kalp fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olur.

Kalori Yakmaya Yardımcı Olur

Yapılan her spor aktivitesinde olduğu gibi, koşu yapmakta kalori yakılmasına önemli ölçüde faydalı olmaktadır. Özellikle sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler düzenli bir şekilde koştukları takdirde, amaçlarına daha kısa sürede ulaşabilmektedirler.

Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir

Koşunun insan sağlığına faydaları arasında, beyin fonksiyonlarını güçlendirmesi de önemli yer tutmaktadır. Düzenli bir şekilde koşan kişilerin beynine giden kan miktarı, koşmayan kişilere göre oksijen açısından çok daha zengindir. Beyne giden kanın oksijen açısından zengin olması, zihinsel performansı önemli ölçüde artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle şehir hayatı yaşayan insanlara, düzenli bir şekilde koşmaları tavsiye edilmektedir.

Erken Yaşlılık Belirtilerini Azaltır

Düzenli bir şekilde koşu yapmak cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu için, erken yaşlılık belirtilerini azaltarak kişinin daha genç kalmasını sağlamaktadır.

Bacak Kaslarını Güçlendirir Ve Romatizmaya İyi Gelir

Düzenli bir şekilde koşu yapılması, bacak kaslarını önemli ölçüde güçlendirir. Aynı zamanda başta eklem ağrıları olmak üzere, romatizma gibi rahatsızlıkların oluşumunu engellemektedir. Var olan romatizma rahatsızlıklarında ise, rahatsızlığın etkisinin azalmasına yardımcı olur. Bunlar dışında, koşunun insan sağlığına faydaları oldukça fazladır. Yapılacak egzersizlerin temposunun kişinin kendi yaşına göre ayarlanması, istenmeyen sonuçlara karşı da alınacak tedbirler arasındadır. 40 yaş üzeri kişiler yoğun tempoda koşmak yerine, hafif tempoda koşmaya tercih etmelidirler. Yaşın daha fazla ilerlemiş olması durumundaysa, orta tempoda yürüyüşler tercih edilebilir. Ayrıca haftada 3 saatten daha fazla koşmak, bir takım olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle günlük yarım saatlik koşular, düzenli egzersizler için ideal süre olarak bilinmektedir.

Yorumlar kapatıldı.