L-arginine nedir sporculara faydaları nelerdir?

Özellikle kas geliştirme sporlarında popüler olan L-arginine nedir, L-arginine faydaları nelerdir. Bunları bir gözden geçirelim daha sonrasında neden kas geliştirme sporlarında popüler olduğunu daha iyi anlamış oluruz.

L-arginine nedir ?

L-arginine, insanlarda büyüme çağına kadar üretilebilen,yetişkinlik döneminde üretilmeyen, doğada bulunan proteinlerin yapısını oluşturan 20 amino asitten biridir. Yani L-arginin bir amino asittir.

L-arginine faydaları oldukça fazladır. soğuk algınlığı,cinsellik,kalp damar hastalıklarından tutunda daha sayabiliceğimiz bir sürü faydası mevcuttur. Bu yazımızıda L-arginine, Kas geliştiren sporcular için neden bu kadar önemli olduğunu yazıcaz.

L-arginine faydaları nelerdir ?

  • Arginine, doku hasarını ve kemik yaralanmalarını iyileştirmek için gereken süreyi kısaltır. Bu sporcular için oldukça faydalıdır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • L-arginine, nitrik oksitin salınımı arttırdığı için kan damarlarını genişletir. Kan dolaşımı daha rahat olur ve kaslara yeterli miktarda oksijen hava gider.
  • Antrenman sonrası yenilenmeyi sağlar.
  • Nitrik oksitin salınımını arttırdığı için antrenmanda enerji verir. kas hücrelerinin dayanıklık seviyesini yükseltir.
  • Yağsız kas kütlesi gelişimini ve büyümesini destekler.

L-arginine, sporcuların kullanması için yeterince sebebi olan, insan vücudunun üretebildiği temel olmayan amino asit formlarından biridir. Takviye gıdalar ile alınabilinen bir amino asittir. bu gıdaları şöyle sıralayabiliriz.

L-arginine bulunan besinler

Et ve süt ürünleri, hindistan cevizi, badem, fındık,nohu, soya fasülyesi, keçi boynuzu

Bir önceki yazımız olan Hangi supplementi kullanmalıyım ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir