En iyi Supplement kombinasyonu

En çok sorulardan bir tanesi, Hangi supplementi kullanmalıyım ? Spora başlayan veya Aktif olarak spor yapan kişilerin en büyük hatalarından bir tanesi amaçlarını belirlememesidir. Öncelikle yaptığımız aktivitenin amacını belirlersek hangi supplementi kullanmalı anlamış oluruz. En iyi supplement kombinasyonu oluşturmak için vitaminler ile güçlendirip antrenman planlamasına disiplinli bir şekilde uymalıyız.

Supplement kombinasyonu

Özellikle yükleme antrenmanlarında supplement kürü yapmak oldukça etkili olmaktadır. Supplementler birlikte kullanıldığı zaman daha etkili olurlar. Bu yüzden hangi amaçla antrenman yapıyorsak bu ihtiyaçlara göre supplement kombinasyonu uygulamalıyız.

supplement kombinasyonu

En iyi supplement kürü

Supplement kürü nedir ?

supplement kürü birden fazla supplementin bir arada kullanarak zincirleme olarak etkisini sağlamasıdır. Özellikle bir supplementin edeceği etkinin yanında diğerleri ile kombine edilerek kullanılması ile maksimum hedefe ulaşmasını amaçlamaktır. Tek başına protein tozunun faydası bir yere kadar sınırlıdır bunun yanında amino asit ile kreatin veya bcaa ile takviyelediğimiz zaman etkileri daha fazla olmaktadır. Bu yüzden Supplement kürü yaptığımız sporlar için oldukça önemlidir.

Supplement kürü nasıl yapılır ?

Supplement kürü yaptığımız spora göre değişmektedir. Bazı forumlarda 4-6 hafta olarak kullanılması tavsiye edilmiş olsada bu sürecin olumlu olduğu kanaatinde değiliz. 4-6 hafta supplement kullandıktan sonra bırakacaksak yükleme yarıda kesilmiş olur. Supplement kombinasyonunu yükleme tamamlanana kadar yapabilirsiniz. Örn. hedefinizde 10 kilo almak varsa hafif yağlı bir şekilde hedefe ulaşmışsanız, bu supplement kürünün başarılı olduğu anlamına gelir ve vücudunuza yapmak istediğiniz değişikliğe göre yeni bir plan yapabilirsiniz.

Hacim kazanmak için Supplement kürü

Başlangıç seviyesinde yada orta seviyede zayıf bir sporcuysanız amacınız hacim kazanmak ve kilo almaksa öncelikle 5 li supplement kürünü uygulayabilirler. Tablolardaki Linklerin üzerine tıklayarak supplementlerin faydaları ve ne işe yaradıkları hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Whey ProteinKas yapısını oluşturur
GainerKilo almayı sağlar ( çok zayıfsanız küre ekleyin )
Glutamine + BCAAKas Yıkımını önler, hücrelerin yenilenmesi hızlanır
KreatinKaslara gerekli Enerjiyi aktarır
Amino + BeslenmeKilo alma programı

Yağsız Kas kütlesi için Supplement kombinasyonu

Yağsız kas kütlesi için öncelikle beslenme programımızı değiştirmemiz gerekir, Karbonhidrat ve yağ tüketimini minimum tutup günlük protein miktarını yeterince karşılamamız gerekmektedir. Definasyon diyeti yazımızı okuyup makro hesaplar yapabilirsiniz. bununla birlikte aşşağıdaki takviyeler ile kas kütlesi oluşumunu hızlandırıp belirgin yağsız kas kütlesi elde edebilirsiniz.

Whey proteinKas yapısını oluşturur
Amino asitKas gelişimini sağlar
KreatinKaslara gerekli enerjiyi sağlar
BCAAYağ yakımını hızlandırır ve yorgunluğu hafifletir
GlutaminKas yıkımını önler – Hücre yenilenmesini hızlandırır

Kilo vererek kas kütlesini korumak

Zayıflayarak kas kütlesini korumak için Yapmanız gereken diyet ve kardiyo, ama öncelikle insülin direncini ölçtürmeniz gerekir. Diyetisyenin vermiş olduğu diyet listesini uygularken kas kütlenizi zayıflarken koruyacak bu supplementler size yeterli.

Amino asitKas gelişimini sağlar
KreatinVücuda gerekli enerjiyi sağlar
BCAAYağ yakımını hızlandırır ve yorgunlu hafifletir
L-carnitinyağ yakımını hızlandırır

Güç Sporları, Powerlifting Supplement kürü

Powerlifting gibi Güç sporlarıyla ilgileniyorsanız yada bu tip hard antrenmanlar ile vücut geliştirmek istiyorsanız, bunun için gerekli yakıta ihtiyacınız var ve bu yakıtları doğru kullanırsanız yeterince güce ulaşmış olursunuz.

Amino asitKas gelişimini hızlandırır
Sitrülin malatEnerji verip Pump etkisi sağlar
GlutamineKas yıkımını önler
KreatinEnerji depolarını doldurur
Whey proteinKas yapısını oluşturur

Dayanıklılık sporları için supplement kürü

Yaptığınız spor kürek çekme, kross , yüzme ve koşma gibi dayanıklılık üzerineyse kullanabileceğiniz supplement kombinasyonunu uygulayıp harcanan enerjiyi mutlaka yerine koymanız gerekmektedir.

Whey proteinKas gelişimini sağlar
KarbonhidratVücut için gerekli yakıtı sağlar
KreatinAtp depolarını doldurarak enerji sağlar
Vitamin kompleksiVücuttaki bağışıklık sistemini güçlendirir

Dayanıklılık sporcuları için karbonhidrat oldukça önemlidir. Uzun süreli egzersizler sonrası kas glikojen depoları boşalmaktadır. Karaciğer ve kaslardaki glikojen depolarının boşalması ile aşırı yorgunluk durumu oluşmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden sporcular egzersiz öncesinde ve sonrasında yeterli karbonhidrat ve protein almak zorundadır.

En iyi Supplement kombinasyonu” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir