Kickback

Arka kol hareketleri içinde, izole bir hareket olan Kickback, triceps kasını çalıştırarak arka kol kaslarının gelişmesini sağlayan sıkı bir kol egzersizidir.  Kickback nasıl yapılır, Kickback nereyi çalıştırır ve hangi kas gruplarını etkiler?  Kickback hareketinin faydaları hakkında en detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir.

Hareketin adıKickback
HedefGüç + izolasyon
Etki alanıArka kol
Hedef kas grubuTriceps
SeviyeBaşlangıç

Resimli Arka Kol hareketleri

Kickback Nasıl Yapılır?

 1. Sağ elinizde bir dambıl alın. sol dizinizle bir sehpanın üzerine diz çökün ve vücudunuzu sol kolunuzla destekleyin.
 2. Gövdenizi ve sağ üst kolunuzu yere paralel olacak şekile getirin ve sağ dirseğinizi 90 derecelik bir açıyla bükün. Dambıl dirseğinizin altına doğru asılı olmalıdır.
 3. Sağ üst kolunuzu sabit tutarak, sağ kolunuzu düz olana kadar geriye doğru uzatırken nefes verin.
 4. Bir saniye bekletin
 5. Dambılı yavaşça başlangıç ​​pozisyonuna indirirken nefes alın.
 6. Sol kolunuzla tekrarlayın.

Kickback Nereyi Çalıştırır

Triceps Kasları

 • Long Head
 • Medial Head
 • Lateral Head

Kickback Faydaları ?

 • Triceps kasları long, medial ve lateral head olmak üzere üç şekilde oluşmaktadır. Kickback Hareketi arka kol triceps kaslarını çalıştıran izole bir hareket olmasına rağmen Lateral head bölgesi için daha aktif bir şekilde çalışmaktadır.
 • Kickback hareketi Amerikan fitness konseyi tarafından, triceps gelişimi için yapılan test sonuçlarına göre triceps kaslarına en iyi etki eden hareketler içinde 2. sırada yer almaktadır. Yani Kickback hareketi bilimsel olarak kanıtlanmış en iyi egzersizlerden biridir
 • Güç ve kuvvet kazanmanın yanı sıra Kickback hareketi yaparak kollarınızın daha hacimli ve estetik görünümünü sağlayabilirsiniz.
 • Güçlü tricepsler, dirsek ve omuzun ekstansörü olarak hareket ettikleri için omuz ekleminizi stabilize etmeye yardımcı olur. Triceps kaslarınızı güçlendirdikçe omuzlarınızın ve dirseklerinizin stabilitesi artacaktır. 
 • Kickback hareketi ağır yükleri itme, yüzme, kürek çekme ve boks gibi üst vücut sporları gibi günlük aktivitelerde üst vücudunuzu kullanmanızı kolaylaştırır.

Bilimsel Kanıtlı

Triceps Emg Testi Nedir? Kablosuz bir elektromiyografi (EMG) makinesi aracılığıyla toplam kas aktivitesini ölçmek için her bir sporcunun Triceps Long, Medial ve Lateral head üzerine elektrotlar yapıştırılır ve belirlenen hareketler belirli kurallar çerçevesinde uygulanırken hareketin kas yapısına ne kadar etki ettiği elektrotlar sayesinde tespit edilir. Bu sayede bilimsel olarak hareketler tespit edilmiş olur.

Amerikan egzersiz konseyinin yapmış olduğu emg test sonuçları

One thought on “Kickback

 • 6 Eylül 2020 tarihinde, saat 15:16
  Permalink

  En sevdiğim arka kol hareketlerinden biri kickback

Yorumlar kapatıldı.