Sporcu Dostu Bademin Faydaları

Kas yapmak isteyen herkesin düzenli olarak protein yemeye ihtiyacı olması şaşırtıcı değil. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki proteinler vücudun temel yapı taşlarıdır. Kas, tendon, organ ve deri gibi dokuların yanı sıra hormonlar, enzimler ve çeşitli beyin kimyasalları gibi yaşam için hayati önem taşıyan diğer birçok molekülü oluşturmak için kullanılırlar. Neyse ki bademler bu hayati öneme sahip makro besinlerle yüklüdür. Bademin Faydaları hakkında bilgiler vermeden önce bademin besin değerline bir göz atalım.

28 gram badem porsiyonu şunları içerir  :

 • Elyaf: 3,5 gram
 • Protein: 6 gram
 • Yağ: 14 gram (9 tanesi tekli doymamış)
 • E Vitamini: Günlük ihtiyacın% 37’si
 • Manganez: RDI’nın% 32’si
 • Magnezyum: RDI’nin% 20’si
 • Ayrıca uygun miktarda bakır, B2 vitamini (riboflavin) ve fosfor içerirler.

Bunların hepsi, yalnızca 161 kalori ve 2,5 gram sindirilebilir karbonhidrat sağlayan küçük bir avuç dolusu badem.

Bademin Faydaları

Bademin faydaları

Kaslar için Faydalıdır

Bademdeki Protein, lif ve E vitamini kaslarınız için faydalıdır. Et veya süt ürünleri gibi hayvansal proteinin optimal protein kaynakları olduğunu sık sık duyabilirsiniz çünkü bunlar tam proteinli besinler (tüm temel amino asitleri veya EEA’ları içerir), oysa çoğu sebze ve meyve eksik proteindir. Bitki krallığındaki dikkate değer istisnalar, badem ve ay çekirdeği gibi tohumlar ve soya fasulyesi gibi bazı fasulyelerdir.

Neyse ki, vücut, uygun arkadaşlarının gelmesini bekleyen çeşitli bileşenleri depoladığından, sekiz EAA’nın tümünü aynı anda yutmak konusunda endişelenmenize gerek yok. Hepsi yerine oturduğunda, vücut ihtiyacı olan her şeyi oluşturur. Bununla birlikte, tüm EAA’ları içeren yiyecekleri yiyebilmeniz büyük bir artıdır, çünkü o zaman vücudunuz, tam proteinin tüm “yapılarının” daha kesin bir kaynağına sahip olur.

Bu nedenle, bademlerin protein kraliçeleri olarak geldiği yer burasıdır. Badem, tek bir lezzetli pakette önemli miktarda tüm gerekli amino asitleri içerir! Bitkisel gıdalar söz konusu olduğunda, badem bir nedenden ötürü mükemmel bir seçimdir – bademler diğer tüm fındıklara kıyasla daha fazla protein ve lif içerir. İki gram kuru kavrulmuş ve tuzlanmış badem on iki gram protein içerir.

Badem Antioksidan Kaynağıdır

Bademdeki güçlü antioksidanlar , serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur ve egzersizlerinizden daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olur. Bunun nedeni, E vitamininin bir alfa tokoferol olmasıdır. Bu, hemen hemen tüm takviyelerde bulunabilen sentetik versiyona kıyasla çok etkili bir radikal temizleyicidir. Ayrıca enerji artırıcı manganez ve bakır içerirler. Diğer değerli besinlerden bazıları şunlardır: B1, B2, B3, B5, B6, E vitaminleri, folik asit; kalsiyum, bakır, iyot, demir, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, çinko ve omega-6 esansiyel yağ asitleri.

Badem Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Badem, yağ yakmanıza, kilo vermenize ve yüksek kolesterol ve kalp hastalığı riskini azaltmanıza bile yardımcı olabilir. 20 sağlıklı, fazla kilolu kadının 10 haftalık bir süre boyunca günde fazladan 300 kalori badem tükettiği bir araştırma, ek kalorileri bir sonraki öğünde olduğu kadar yemeyerek telafi ettikleri için vücut ağırlığında hiçbir artış bulamadı. Ayrıca protein, metabolizmalarının hızla ilerlemesine yardımcı oldu. Son olarak, badem metabolizmanın enerji kazanmasına yardımcı olan ve diyetleriyle kitle kazanmak isteyen herkes için mükemmel hale getiren çok sayıda B vitamini içerir. Ayrıca badem yediğinizde karbonhidrat yerine kaloriyi artırmak için bir vücut kompozisyonu elde edeceksiniz. Fazla kilolu olan 100 kadında yapılan bir başka çalışmada, badem tüketenlerin fındık içermeyen bir diyet uygulayanlara göre daha fazla kilo verdiği bulundu. Ayrıca bel çevresinde ve diğer sağlık belirteçlerinde iyileşmeler gösterdiler

Badem Açlığı ve Genel Kalori Alımınızı Azaltır

Kabuklu yemişler karbonhidrat bakımından düşükken, protein ve lif bakımından yüksektir. Araştırmalar, badem ve diğer kuruyemişleri yemenin tokluğu artırabileceğini ve daha az kalori almanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. 137 katılımcıyla yapılan dört haftalık bir çalışma, günde 43 gram badem porsiyonunun açlığı ve yemek yeme arzusunu önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

Badem Bol Miktarda Sağlıklı Yağ İçerir

Evet, badem yağ içerir. Yağ , metabolizma ve hormon üretimi için çok önemlidir. Ancak, diğer her şeye uygun oranda sağlığınızı artıracak birkaç sağlıklı yağ türünün bir kombinasyonudur.

Örneğin, bir porsiyon badem yaklaşık 15 gram yağ içerir, ancak sadece yaklaşık 1.4 gram doymuş yağ türü hakkında sürekli olarak sağlık uyarıları duyarız. Diğer 13.6 gram yüksek oranda kullanılabilir, doymamış yağdır.

Kolstrol ve Kalp Sağlığı

Badem, kolesterolü ve kalp hastalığını düşürme üzerindeki yararlı etkilerinin yanı sıra birçok kanserle savaşmaya da yardımcı olabilir. Bademin kolon kanseri üzerindeki etkisine ilişkin bir hayvan çalışmasında, hayvanlar kolon kanserine neden olan bir maddeye maruz bırakıldı ve badem unu, badem yağı, bütün badem veya badem içermeyen bir kontrol diyetiyle beslendi. Bütün badem verilen hayvanlar, daha az hızlı bölünen hücre dahil olmak üzere daha az kolon kanseri belirtisi gösterdi. Bunun bir nedeni, bademdeki yüksek lif içeriği olabilir – sadece 1/4 fincan badem 4 gram lif içerir.

Ne Kadar Badem Tüketmeliyiz?

Günde bir veya iki porsiyon badem yiyebilirsiniz. Bir porsiyon, bir avuç veya 24 badem. Islatılmış ve kuru kavrulmuş badem en iyi seçimlerdir. Bademleri gece boyunca ıslatmak, zengin besin maddelerini sindirmeyi ve emmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle ıslatılmış badem sabahları yemek için idealdir. Vücut onları çok hızlı veya çok yavaş sindirmez, ancak sabahları aç karnına doğru hızda. Bunun yerine, insanların sık sık yaptığı gibi, sindirimi çok kolay olan ve enerjiyi çabucak serbest bırakan bir şeyler yiyorsak – bisküvi veya reçel ve çayla kızarmış ekmek gibi – bu vücuttaki kan şekerini çok hızlı yükseltir. Aynı zamanda sabah ilk iş sindiremeyecek kadar ağır bir şey yemek sizi yavaşlatır.

Kızarmış badem yemeyin ve aşırı miktarda yemekten kaçının çünkü çok fazla badem kalori alımınızı gerçekten artırabilir. Bu nedenle kavrulmuş tadı ve dokusu olan badem istiyorsanız, kavrulmuş muadilleri gibi yağda pişirilmediği için kuru kavrulmuş olanları tercih edin. Kuru kavrulmuş badem satın alırken bile, şeker, mısır şurubu veya koruyucu maddeler gibi ilave bileşenlerin eklenmediğinden emin olmak için etiketi okumak önemlidir.

2 thoughts on “Sporcu Dostu Bademin Faydaları

 • 12 Ekim 2020 tarihinde, saat 13:34
  Permalink

  Merhabalar. Spor yaparken koronadan korunmak için bağışıklık güçlendirici besinler alıyorum fakat bu beni koronadan mı korur yoksa hastalığı hızlı atlatmamı mı sağlar?

 • 13 Ekim 2020 tarihinde, saat 11:39
  Permalink

  çok sağlıklı özellikle çiğ badem diyet listemde bir numara

Yorumlar kapatıldı.