En İyi Protein Tozu Markaları

Protein insan vücudunun temel besin kaynağıdır. Hücrelerin büyümesi ve kendisini onarması için proteine ​​ihtiyaçları vardır. En iyi protein tozu içerik olarak, bir antrenmandan sonra kasları onarmak ve geliştirmek için gerekli tüm yakıta sahip olmayı ifade etmektedir. En iyi whey protein tozu seçimi yaparken içerdiği besin değerleri, lezzeti ve amino asit değerleri oldukça önemlidir. Bununla birlikte piyasada bir çok marka olduğundan ”en iyi protein tozu hangisi?” veya ”hangi protein tozunu almalıyım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. En iyi protein tozu markaları, sporcuların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için rekabet ortamı yaratmaktadır. Bu yüzden piyasadaki en iyi protein tozları hakkında bilgiler toplayarak ve besin değerlerini göz önünde bulundurarak yapmış olduğumuz araştırma sayesinde kafanızda ki sorulara cevap olmaya çalışacağız.

Protein Tozu Ve Amino Asitler

Bir protein tozunda; protein ve amino asit değerleri ne kadar besleyici olursa, o kadar verim elde edilmiş olur. Protein tozları genel olarak bakıldığında üç temel gruba ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Whey proteini (peynir altı suyu) hızlı emilime sahip yüksek kaliteli bir proteindir
 • Kazein proteini (Süt) yavaş emilimi sayesinde kaslara uzun süreli amino asit desteği sağlar. Kas yıkımını önlemeye yardımcı olur. Uzun süreli tokluk sağlar.
 • Soya proteinidir (Bitkisel) bitkisel kaynaklı bir proteindir. Vejetaryenlerin ve veganların kullanımı için uygundur. Whey proteini gibi tüm temel amino asitleri içerir ve emilimi hızlıdır.

Whey ve kazein, sütten elde edilen hayvansal protein türüdür. Whey proteini ortalama 60-90 dakika içerisinde kana karışırken, kazein proteinin sindirimi ortalama 7-8 saat sürmektedir. Soya ise bitkisel bir proteindir 

Whey Proteini ; Protein tozu peynir altı suyundan üretilirken, belirli işlemlerden geçtikten sonra içerdiği şeker, yağ ve laktoz miktarına göre konsantre ve izole protein olarak sınıflandırılmaktadır. Konsantre whey protein tozları %70-85, izole whey protein tozları ise % 90-95 oranında protein içerir. İzole protein tozları, daha ince filtrelerden geçirilerek saflaştırıldığı için izole proteinlerin emilim hızı konsantre proteinlere göre daha yüksektir. Konsantre protein tozlarının yağ, şeker ve laktoz oranı biraz daha yüksekken, izole protein tozları daha ince fitrelerden geçirildiği için laktoz yoktur, yağ ve şeker oranı ise ya sıfırdır ya da 1 g’ ın altındadır.

Hidrolize protein; Whey ve Kazein protein üretimi yapılırken enzimatik hidroliz tekniği ile izole whey veya konsantre whey işlemden geçirilir. Bu işlemin sonunda proteinlerdeki peptit bağlarının bir kısmı kırılır. Yani sindirim sistemimizin yapması gereken bazı aşamalar bu hidroliz tekniği ile yapılır ve proteinin bir kısmı sindirimden geçmiş gibi davranır. Hidrolize protein tüketildiğinde kalan peptit bağlarıda sindirimle koparılmasıyla çok hızlı bir şekilde emilir ve kana karışarak ihtiyaç duyulan bölgelere ulaşır.

Temel Amino Asitler

Bu amino asitler insan vücudunun kendi kendine üretemediği takviye yoluyla alınması gereken hayati amino asit formlarıdır.

 • Histidine, Vücuttaki her türlü dokunun tamiri ve gelişimini sağlar.
 • isoleucine, Kan şekeri seviyesini düzenler
 • Leucine, BCA ların en kuvvetlisidir. Kan şekerinin düzenlenmesi, deri dokusunun iskelet çevresi kaslarının ve kemiklerin gelişimi ve onarımını sağlar.
 • Lysine, Vücudun kalsiyumu emebilmesini sağlar. Ayrıca vücuttaki nitrojen dengesini sağlayarak bitkinlik olmasını engeller.
 • Methionine, Yüksek testesteron seviyesi sağlar. yağların yakılmasını ve parçalanmasını destekler.
 • Phenylalanine, Sinir sistemine müdahale ederek motivasyon seviyesini arttırır.
 • Typrophan, Serotonin ve melatonin salgılanmasını sağlar.
 • Valine, kas dokusu onarımına ve gelişimine yardımcı olur. (tahıllar,mantar,et)
 • BCAA , eşsiz yapılardan dolayı bu isimle adlandırılan amino asitlerdir. Bunlar Valine, isoleucine ve leucine’den oluşmaktadır. Dallı zincirli yapıları bulunduğundan dolayı bu amino asitlere bu isim verilmiştir. BCAA lar enerji seviyesinin artmasını, yağ yakımını, kas yapılandırmasını ve parçalanması sonucunda hızlı onarımı sağlamaktadır. BCAA lar eşsizdir. Çünkü diğer amino asitler gibi karaciğerde metobolize olmak yerine doğrudan kas dokusu tarafından emilerek kullanıma hazır çabuk enerji oluştururlar

Temel Olmayan Amino Asitler 

Bu amino asitler  insan vücudunun kendi kendine üretebildiği amino asit formlarıdır.

En İyi Protein Tozu Markaları

Bir protein tozu alırken mutlaka içeriğine bakın. En etkili değerlere sahip olan protein tozu her zaman bir adım öndedir. Supplement kürü yaparken, kullandığımız diğer supplementlerde bir eksiklik varsa takviyelerinizi bu eksikliklere göre destekleyin. Örn. BCAA değeri yüksek olan bir protein tozunda, vücudunuz bu değeri elde edebiliyorsa ayrıca BCAA supplementi almanıza gerek kalmayabilir. Bunun yerine eksik olduğunu düşündüğünüz amino asit formlarını supplement kürünüze dahil edebilirsiniz.

Optimum Nutrition Gold Standard Whey

En İyi Protein Tozu Markaları

Amerika’da ve dünyada en fazla satılan protein tozlarından biridir. 3 kez üst üste yılın proteini seçilmiş ve Türkiye’de 2014 ve 2015 yıllarında en çok tercih edilen ürünler arasında yer almıştır. 1 porsiyonda 24 gram protein, 5.5 gram BCAA ve 4 gram Glutamin ve öncülerini bulundurmaktadır. Lezzet olarak içimi gayet güzeldir. Ayrıca suda ve sütle topaklama yapmadığı için karışımı da kolay bir protein tozudur.

Optimum Nutrition Gold Standard Whey Besin Değeri

Optimum Nutrition Gold Standard Whey Besin Değeri

Wheyin büyük bir kısmını izole whey oluşturuyor, geriye kalan ise konsantre whey ve çok hızlı sindirilen whey peptitlerinden oluşmaktadır. Fiyat ve performans açısından baktığımız zaman optimum whey protein güzel bir seçenek.

Weider Premium Whey

En İyi Protein Tozu Markaları

Dünyada 120’den fazla ülkede milyonlarca sporcuya ulaşan Weider markasını bilmeyen yoktur. Her zaman kaliteli ürünler çıkartan weider 24 gram protein oranı ve %23.1 BCAA oranı ile 1 porsiyonda toplamda 5.3 gram bcaa içermektedir. Glutamin oranı optimuma göre düşük gözükse de, glutamin oluşması için glutamik asit değeri 3.5 mg oranındadır. Bu değer vücutta nitrojen ile etkileşime girip glutamin oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca temel ve temel olmayan amino asitler ile kalsiyum ve b6 vitamini de içermektedir.

Weider Premium Whey Besin Değeri

Weider Premium Whey Besin Değeri

Whey içeriği %20 izole ve %60 konsantre proteinlerden oluşmaktadır. Aynı zamanda ürün; BCAA, glutamin ve kalsiyum destekli protein tozudur. Hızlı sindirilen bir ürün olan weider premium whey protein tozunu ihtiyacınız olduğu zamanlarda etkileşimi hızlandırmak için antrenman öncesi veya sonrası tüketebilirsiniz. Mikrofiltre işlemlerinden geçirilmiş konsantre whey ve izole whey içeriği sayesinde kolay karışabilir formdadır.

Multipower %100 Whey Isolate Protein 

En İyi Protein Tozu Markaları

Multipower %100 whey ısolate protein tozu formda olan ve izole whey proteini içeren bir protein tozu ürünüdür. İzole yapısı sayesinde multipower whey protein özellikle diyet döneminde olan ve kilo kontrolü yapan sporcuların tercih edebileceği bir protein tozudur. 

Multipower %100 Whey Isolate Protein Besin Değeri

Multipower %100 Whey Isolate Protein Besin Değeri

Multipower %100 whey ısolate protein’in dikkat çeken özellikleri: 1 porsiyonda 6500 mg bcaa, 26 gr ile %86 protein oranı, 0’a yakın şeker ve karbonhidrat değerleri ile çeşitli amino asit takviyeleri içermesidir. Lezzet ve karışım açısından sorun teşkil etmeyen multipower whey protein tozu, fiyat olarak değerlendirildiğinde ülkemizin şartlarına göre weider gibi multipower da biraz yüksek gözükmektedir. Ürün 2 kg değilde 2.300 gr olabilirdi yinede tam anlamıyla izole bir protein olan multipower whey proteini içerdiği değerler sayesinde piyasadaki en iyi portein tozları arasında ünvanını korumaktadır.

Scitec Whey Professional Whey Protein

En İyi Protein Tozu Markaları

Amerika’dan yola çıkarak, Avrupa ülkelerine, Macaristan da üretim yapmak üzere Avrupa da ve Dünya çapında hızlı bir yayılım performansı gösteren Scitec, sporcuların beklentilerini en iyi ve güvenilir şekilde karşılamaya çalışan markalardan bir tanesi diyebiliriz. Avrupa ülkeleri arasında 3 defa en fazla satılan sporcu besinleri markası ödülü kazanmıştır. 100’den fazla ürün çeşidine yer veren firmanın ayrıca 135’ten fazla aroma opsiyonunun bulunması sporcuları cezbetmektedir.

Scitec Whey Professional Whey Besin Değeri

Scitec Whey Professional Whey Besin Değeri

Scitec Whey protein tozu, yüksek kaliteli konsantre whey proteini ve izole whey proteini karışımından oluşmaktadır. Bir porsiyon Scitec Whey proteininde 22 gr protein bulunmaktadır. %23 BCAA oranı, 4 gr civarı glutamin ve çeşitli amino asit takviyeleriyle, fiyat performans olarak bakıldığında besin değerleri optimum seviyelerdedir. Ürünü karıştırdığınızda biraz köpük oluşturabilir ama Lezzetli aroması ve ek olarak zenginleştirilmiş amino asit içeriğine sahip olmasıyla alınabilir protein tozlarından biri diyebiliriz.

Nutrend Whey Isolate 1800 Gr

En İyi Protein Tozu Markaları

1993 yılında Çek Cumhuriyetinde kurulan Nutrend markası, büyük bir üretim tesisine sahip ve ürünlerini son teknoloji ile üretmektedir. Dünya çapında ünlü vücut geliştirici ve bazı Olimpik atletlere de sponsorluk yapmaktadır. Nutrend, alınması zor olan ISO sertifikalarından birden fazlasını almayı başarmış ve bu yüzden herkesin de güvenebileceği bir marka olma yoluna girmiştir.

Nutrend %100 İzole Whey Besin İçeriği

Nutrend %100 İzole Whey Besin İçeriği

%100 izole protein kaynağı olan Nutrend Whey Isolate, doğum sonrası ilk anne sütünde bulunan, bebeğin büyümesi ve bağışıklık sistemi için gereken bir antikor olan kolostrum takviye edilmiş içeriği ile benzerlerinden farklı olan bir üründür. 1 porsiyonda %85 oranında protein, 6,6 gr BCAA ve çeşitli amino asit takviyeleri içermektedir. Ayrıca düşük oranda yağ ve laktoz içerir. Bu sayede protein vücutta daha kolay sindirilir ve hızla emilim sağlayarak kısa sürede kaslara ulaşır. İzole proteinler yapısı gereği fiyat olarak yüksek olduğundan, Nutrend %100 İzole Whey de gramaj ve fiyat olarak biraz pahalı diyebiliriz. Fiyatına göre 2.300 gramaj olsaydı daha da güzel olabilirdi.

Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

En İyi Protein Tozu Markaları

Türkiye’nin ilk sporcu gıdası markası olan Hardline, Dünya lideri olan markalarla birlikte formüle edilen ürünlerle karşımıza çıkmayı başarmaktadır. %100 İzole Whey protein oranına sahip olan Hardline Hipro IsoWhey, laktoz içermeyen, 0 şeker, yağ oranı %2 (Whey proteinde olabilecek en düşük oran) olan ve olabilecek en yüksek Izole Whey proteinin oranına sahip Protein ürünüdür. %100 İzole Whey Proteini olan Hipro IsoWhey %96 Protein oranı ile 1 porsiyonda 24 gr protein, 5,26 g BCAA, B6 vitamini ve çeşitli amino asit takviyeleri içermektedir. Aromalı ve aromasız protein olarak seçenek sunan Hardline, lezzet olarak çok etkili olmasa da içerik olarak bakıldığında optimum seviyeleri içermektedir.

Hardline Hipro IsoWhey Besin Değeri

Hardline Hipro IsoWhey Besin Değeri

One thought on “En İyi Protein Tozu Markaları

 • 2 Şubat 2021 tarihinde, saat 08:46
  Permalink

  weider güzel ama çok pahalı ne olursa olsun optimum candır

Yorumlar kapatıldı.